Як у підручниках для школи на Росії вихваляють "досягнення" сталінського режиму

У нових "ідеологічно правильних" підручниках з історії на Росії намагаються применшити кількість жертв режиму Сталіна та намагаються подати період його правління, як час розквіту СРСР
Depo.Життя
26 серпня 2016 12:13
ФОТО: depo.ua

Зміст нових "ідеологічно правильних" підручників дослідили журналісти російського видання Znak.com, передає depo.ua.

Як зазначає видання, опис епохи Сталіна, очевидно, дався історикам вкрай важко. У новому історико-культурному стандарті з-серед 20 "складних" питань російської історії три стосуються саме цього періоду. Спірні моменти в стандарті сформульовані так: "причини, наслідки та оцінка встановлення однопартійної диктатури і єдиновладдя Сталіна, причини репресій", "оцінка зовнішньої політики СРСР напередодні і на початку Другої світової війни", "ціна перемоги СРСР у Великій Вітчизняній війні".

Для порівняння, в підручнику 2006 року для 10 класів, за яким раніше навчалися школярі, параграф, присвячений культу особи Сталіна і репресіям, становив 12 сторінок. У підручнику, випущеному в цьому році, тим же самим питанням відведено лише дві сторінки тексту.

Як зазначається у публікації, 1930-і роки описані як епоха індустріалізації, яка підняла країну. Про репресії теж сказано, але цю частину сильно скоротили, а загальної кількості жертв сталінських таборів приводити зовсім не стали.

"Так, автори підручника залишили пункт, що "диктатура Сталіна стала найважливішою рисою радянського суспільства" і "всевладдя однієї людини суперечило демократичним принципам". Так, вони визнають, що "в СРСР виникла ціла закрита імперія виправно-трудових таборів" - ГУЛАГ. Проте спантеличують діаграми, що занижують кількість укладених Дмитровлагу, які працювали на будівництві каналу Москва - Волга і загиблих в таборі. Більш того, автори не наводять взагалі ніяких даних про кількість репресованих в сталінський період та загиблих в таборах. Замість цього такі рядки: "Найвища точка репресій припала на 1937-1938 рр. За даними істориків (посилання не вказане - прим. Ред.), за два роки були заарештовані приблизно 1,6 млн осіб, 680 тис. з них засуджені до розстрілу". Про те, що перед цим був репресований командний склад РСЧА і чим це обернулося в 1941-1942 роках, - жодного рядка. Про шарашки при НКВС, де працювали вчені та інженери, що потрапили в ув'язнення, - ні слова", - йдеться у публікації.

У старому підручнику підсумки сталінських репресій описувалися куди предметніше: "Точні масштаби репресій досі точно не встановлені. За приблизною оцінкою, з 1930 до 1953 року до смертної кари було засуджено 800 тис. осіб. Концентраційні табори пройшли 18 млн осіб".

На початок глави про 1930-х роках автори нового підручника винесли досягнення сталінської епохи - індустріалізацію.

"Індустріалізація проходила в умовах "ворожого" оточення. Наслідком протистояння зі "світом капіталу" стало створення військово-промислового комплексу, - пишуть автори. - Тут не діяли принципи ринкового господарства, на яких виросла індустрія Заходу".

Ще один абзац про показники: "За обсягом промислової продукції СРСР вийшов на перше місце в Європі і друге місце в світі - слідом за США. Питома вага нашої країни в світовому виробництві в 1937 році становила 13,7% проти 2,6% в 1913 році. Радянський Союз перетворився на індустріальну державу".

Колективізація трактується аналогічним чином: "Ні скасування кріпацтва, ні Столипінська реформа не змінили настільки сильно життя села, як введення колгоспного ладу. Безповоротно пішли в минуле патріархальна селянська Русь".

Трохи нижче: "Був зупинений характерний для другої половини XIX - початку XX століття процес розшарування селянства". Про трагедію розкуркулення сказано тільки: "Одночасно з ліквідацією куркуля пішов з життя тип підприємливого господаря-трудівника".

Для порівняння видання наводить кілька рядків з попереднього підручника.

"Модернізація СРСР в 1930-і роки не зняла всі проблеми розвитку країни". "Модернізація лише частково змінила соціально-демографічну структуру Радянського Союзу. Сільське населення становило велику частину населення країни (55%)".

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя