Як стати щасливішим попри осінь та пандемію: Поради науковців

Восени чимало людей скаржаться на хандру та брак енергії, а цьогоріч пригнічення може посилюватися через вимушене обмеження контактів та тривожні цифри пандемічної статистики

Журналіст відділу "Життя"
Як стати щасливішим попри осінь та панде…
Pexels.com/Just Name

За даними Британської служби статистики, у 2020-му на депресію страждає вдвічі більше громадян країни, ніж минулоріч. І хоча залежність щастя від пандемії виміряти не встигли, у її наявності сумніватися не доводиться.  Рейтинг країн світу за рівнем щастя демонструє, що це відчуття залежить від стану здоров'я громадян, наявності соціальної підтримки та свободи вибору, загального добробуту країни.  А за пандемії ці опори стають порівняно хиткими – люди самоізолюються, вибір обмежується карантинними нормами, ринок праці страждає від турбулентності. Та й зі здоров'ям ситуація зрозуміла: окрім, власне, коронавірусу та страхів навколо нього, люди страждають від браку сонячного світла і фізичних навантажень. 

Втім, є і зворотній зв'язок. Згідно з дослідженням, оприлюдненим минулого літа у журналі Psychological Science, щасливіші люди мають краще здоров'я.  

"Робота показала, що у щасливіших людей здоровіша серцево-судинна система,  краща імунна відповідь. У своєму дослідженні ми одними з перших намагаємося довести, що покращення психологічного стану навіть відносно здорової дорослої людини покращує роботу організма", – стверджує Костадін Кушлев, професор відділення психології Джоржтаунівського університету. 

Тож не дивно, що саме щастю присвячений цілий науковий напрямок, і вчені з різних куточків світу займаються пошуками універсальних рецептів цього відчуття. Depo.ua зібрав кілька цікавих досліджень останніх років, які можуть допомогти у створенні власної формули щастя. 

Допомагати іншим і… собі

У віснику Академії Наук США оприлюднили дослідження за участю близько 300 студентів коледжа. Учасникам запропонували зіграти у лотерею, обравши квиток із двох категорій. Ті, хто отримував квиток з першої, мав шанс виграти 100 євро для себе. Ті, хто тягли з другої, – 350 євро для хворих на туберкульоз. Були й такі, що зголосилися виграти гроші для інших, але через обставини зрештою не змогли взяти участь у дослідженні. Декотрим з таким студентів організатори все одно виплатили по 100 євро. 

Виграші були справжніми, а гроші збирали самі науковці: 40,7 тис. для першої групи і близько 111,3 тис. для другої.  Квитки з другої категорії обрали 60% студентів. 

Вони ж, за результатами наступного опитування, почували себе щасливішими за тих, хто вирішив забрати гроші собі. Втім, науковці зачекали з місяць і знову зателефонували учасникам. І вже на цьому етапі учасники з другої групи почувалися менш щасливими, ніж учасники з першої. Але найщасливішими виявилися студенти з імпровізованої третьої групи – ті, що вирішили допомогти іншим, але отримали гроші для себе. 

Чіткої інтерпретації дослідження немає. Хоча деякі науковці пояснюють цікавий результат тим, що умовній пожертві у 350 євро студенти пораділи у день завершення першої частини експерименту, а на момент контрольного дзвінка подія затерлася у пам'яті. При цьому власні 100 євро учасники могли витратити як зразу, так і за кілька днів до дзвінка, тож все ще відчували позитивний ефект від події.  Тому крок до щастя – регулярно робити добрі справи і не забувати про приємності для себе. 

Волонтерити, підтримувати зв'язок і відпускати ситуації

Про те, що допомагати іншим корисно йдеться і у найтривалішому в історії дослідженні феномену щастя, яке проводила група вчених із Гарварда. Власне, наразі це одна з найвідоміших робіт на зазначену тему. 

Отже, у дослідженні взяли участь 724 людини з різних районів США з різним рівнем статків. Експеримент розпочався ще у 1938-му, коли учасники були підлітками, і завершився у 2017-му. Кілька поколінь науковців наполегливо збирали інформацію про здоров'я цих людей, раз два роки – спілкувалися з ними, розпитуючи про емоційний стан та головні події у житті. 

Таким чином вдалося визначити кілька важливих чинників щастя. Один – волонтерство, адже добрі справи дають людині відчуття цілі. Другий – вміння відпускати неприємні ситуації і вибачати себе за помилки. Третій – підтримувати гарні стосунки з близькими людьми і при цьому мінімізувати контакти з тими, хто приносить негативні емоції. 

Контролювати щастя

Організація Tracking Happiness запитала у 1154 людей різного віку, чи вважають вони, що щастя можна контролювати, і отримали 89% ствердних відповідей. При цьому серед тих,  хто сказав "так" середній рівень щастя був 7,39. А от у групи, що вважала щастя непідконтрольним, показник був нижчим – 5,61. 

Дослідники припустили, що особистий досвід бути щасливим дозволяє краще пізнавати це відчуття і, відповідно, вчитися утримувати його.  А ще, за підрахунками аналітиків, рівень щастя визначається рівнем освіти (чим більше знань, тим краще) і наявністю хорошої роботи (що, в принципі, не дивно).  

Гуляти на природі

Ще у 2015-му групі американських науковців зі Стенфорда на практиці довела позитивний вплив перебування на природі на психологічний стан. 38 учасників дослідження розділили на дві групи. Перша протягом 90 хвилин гуляла на природі, друга – стільки ж, але у місті. Виявилося, що після прогулянок у перших зменшувалася кількість негативних думок про самих себе, тоді як стан других залишався незмінним. Але опитуваннями науковці не обмежилися і провели серію тестів. Визначили, що у "природолюбів" знижувалася активність у субгенуальній прифронтовій корі – ділянці мозку, що відігравала важливу роль в емоційних розладах. Знову ж таки, у "містян" нічого не змінювалося. 

Купувати враження

Американські вчені з університетів Корнелла, Пенсильванії та Техасу дослідили, на що ліпше витрачати гроші тим, хто прагне стати щасливими. До експерименту залучили 7500 людей, яких регулярно розпитували про покупки та емоції. Як виявилося, враження – від поїздок за кордон до участі в онлайн-семінарах приносять більше щастя, ніж новий светрик чи новий гаджет. 

"Якщо хочете стати щасливішими, мудріше трохи переглянути споживання – від матеріальних товарів до вражень. Вірогідно, що це поліпшить емоційний стан", – зазначає Аміт Кумар, доцент з маркетингу Університету Техаса. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme