Як швидко і надійно перевірити жіноче здоров'я: Секрети та підказки для жінок будь-якого віку

Щорічні перевірки стану здоров'я допоможуть не тільки запобігти страшним хворобам, а й врятувати  життя 

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Як швидко і надійно перевірити жіноче зд…
Здоров'я

Журналістка Depo.ua на власному досвіді вирішила перевірити, що пропонує сучасна медицина українцям.

Щороку я перевіряю стан свого здоров'я. Щоправда, в останні роки я була досить пасивною в цьому питанні, проте мене переконала у необхідності цих заходів… Уляна Супрун. В.о. міністра охорони здоров'я можуть критикувати, піддавати сумніву її реформи, проте, як на мене, більшої реклами щодо важливості здоров'я не здійснив за всі роки незалежності України жоден міністр, спортсмен чи зірка. 

Щодня по роботі я читаю акаунт Супрун у Facebook, який ведуть провідні спеціалісти, що спираються на новітні статті у галузі здоров'я, повідомляють про нові відкриття та дають слушні поради. Гумор, сарказм, іронія гарно прикрашають складні тексти про найважливіше - здоров'я людини.

Ну що ж, розпочнемо. Раніше я знала, що жінкам потрібно раз на рік відвідувати стоматолога та гінеколога, - це програма мінімум. Проте усе залежить не тільки від скарг (у такому разі потрібно не чекати "раза на рік", а звертатися по допомогу миттєво), а й від віку.

CheckUp жіночого здоров'я: Яких лікарів потрібно пройти, які аналізи здати, та які дослідження зробити

Гінеколог

Раз на рік огляд обов'язковий, якщо нема скарг. Під час візиту краще за все зробити УЗД органів малого тазу та кольпоскопію. Нормальний лікар сам розповість, що потрібно зробити та на що звернути увагу. 

Бажано зробити ПАП-тест, який виключає ракові захворювання (рак шийки матки) та, якщо у лікаря є якісь сумніви, потрібно здати мазки. Також раз на три роки бажано здавати аналіз на наявність вірусу папіломи людини, якщо у вас нема відповідного щеплення, яке роблять дівчатам до 21 року. 

Якщо у вас активне статтеве життя із великою кількістю сексуальних партнерів, потрібно здавати аналізи на захворювання, які передаються статтевим шляхом, СНІД\ВІЛ та сифіліс.

Гінеколога жінкам потрібно відвідувати незалежно від віку: від початку статевого життя і навіть після наступу менопаузи, адже жінки за 50 знаходяться у зоні ризику через гормональні зміни (це саме стосується і наступного лікаря з переліку обов'язкових спеціалістів). 

Якщо вас цікавить не тільки стан здоров'я, а ви ще плануєте вагітність - лікар також запропонує вам перевірити статтеві гормони та інші показники жіночого здоров'я.

Мамолог 

Обстеження необхідні раз на рік. Наразі рак молочних залоз значно помолодшав, тому до 30 років потрібно проходити огляд, а якщо є підозри, - робити УЗД молочних залоз. З 30 до 40 років УЗД та огляд мамолога раз на рік є обов'яковою процедурою.

Після 40 років потрібно робити щороку мамографію та йти з результатом до лікаря.

Важливо! Раз на місяць проводьте самообстеження, промацуючи груди перед дзеркалом. Схему маніпуляцій можна легко знайти в інтернеті. Якщо знайшли щось підозріле - одразу до лікаря. Щоправда, важливо робити таку процедуру у сприятливий період - не перед менструацією та не під час цих днів.

Стоматолог

Цей лікар чекає на усіх пацієнтів раз на рік, не дивлячись на стать. Ніколи не затягуйте і не відкладайте візит до нього. Адже профілактика є набагато дешевшою, ніж довге та виснажливе лікування. Виснажливе не тільки для вас, а й для вашого гаманця. Тим паче, що чисті та здорові зуби є запорукою комфорту та гарного настрою.

Кардіолог

До 40 років кардіограму чи кардіографію слід робити раз на три роки, якщо нема скарг. Після 40 потрібно приділяти більше уваги серцю та судинам, які є двигуном здоров'я. Тим паче, що статистика жахлива: більше 60% тих, хто вперше потрапляє до лікарні з інфарктом, інсультом чи серцевим нападом, ніколи не були у кардіолога. 

Не соромтеся вимірювати тиск, хоча б раз на місяць, адже високий тиск - це перша ознака того, що з вашим здоров'ям щось не так. Кардіолог чи сімейний лікар (терапевт) зорієнтують, що робити далі.

Ендокринолог

Більшість жінок впевнена, що до цього лікаря потрібно йти, якщо є якісь проблеми з гормонами, проте не всі знають, що ці фахівці займаються не тільки гормонами, а й таким важливим показником здоров'я як цукор та його рівень у крові, рівень ліпідів та інші процеси обміну речовин.

Перед тим, як прийти до лікаря, краще за все здати аналіз крові на цукор, інформативнішим буде індекс HOMA, адже він містить інформацію про цукор та інсулін, а точніше їхнє співвідношення. Якщо вам за 40, не буде зайвим зробити ліпідограму та сдати кров на глікований гемоглобін, який дась інформацію про ваш рівень цукру за останні трі місяці.

Дуже важливим для українських жінок та чоловіків є УЗД щитоподібної залози. Також не зайвим буде здати три головні гормони щитоподіної залози - тиреотропний гормон (ТТГ), Т3, Т4. Ендокринолог, побачивши знімок УЗД, сам призначить потрібні аналізи. 

Офтальмолог

Якщо нічого не бентежить, раз на два роки слід проходити повне обстеження зору. Наразі дуже зручно це робити у центрах офтальмології, де за короткий проміжок часу вам докладно розкажуть про здоров'я очей після обстежень на сучасних апаратах.

Гарна профілактика глаукоми та катаракти у старості - носіння сонцезахисних окулярів із індексом захисту від ультрафіолету. 

Дерматолог

Бажано раз на рік проходити огляд родимок, адже рак шкіри - одне з найпоширеніших захворювань серед українців. Аби вберегтися, потрібно не тільки виключати перебування на сонці та користуватися відповідними захисними кремами, а й проводити самообстеження на зміну характеру родимок. Краще за все з цим впорається лікар-дерматолог. 

Аналізи, які потрібно здавати жінці щороку

  • Загальний аналіз крові
  • Загальний аналіз сечі
  • Аналіз на рівень цукру, індекс HOMA, ліпідограма та глікований гемоглобін (жінкам за 40 років)
  • Аналізи на гормони щитоподібної залози ТТГ, Т3, Т4
  • ПАП-тест 

Дослідження, які потрібно робити щороку

  • Кардіограма, кардіографія
  • УЗД щитоподібної залози
  • УЗД грудей (до 40 років), мамографія (після 40 років)
  • УЗД органів малого тазу
  • Кольпоскопія
  • Флюорографія (раз на три роки)

Поради, які допоможуть швидко та інформативно пройти медичний огляд: Коли краще влаштувати перевірку здоров'я

Вже багато років я проходжу огляд здоров'я у липні. Чому саме у липні? Уся справа в тому, що літні місяці найкращі для візиту до лікарів, адже більшість людей у відпустці, тому черг не буде. Звісно ж, з іншого боку треба бути впевненим, що у вашого лікаря немає відпустки саме у цей місяць.

Найкраще і найшвидше перевірити своє здоров'я можна лише при правильному плануванні візитів. 

Також цього року, обираючи липень, я мала надію, що в Україні відбудеться друга хвиля реформ у медичній галузі і запрацює безкоштовна діагностика здоров'я, яку уряд анонсував ще рік назад. Проте у травні стало відомо про неможливість старту цього етапу реформи. Тому мої надії на безкоштовну діагностику виявилися безпідставними.

Стоматолог. Прийшовши до свого лікаря я полікувала два зуби, які мала лікувати ще рік назад (сором! сором!), та дізналася, що наразі проблем нема, проте, щоб бути в цьому впевненою, мені порадили зробити КТ 3D нижньої та верхньої щелеп. Таким чином можна дізнатися, чи є проблеми, і спланувати майбутнє лікування. Мені цей знімок був потрібний, адже назріла естетична проблема у передніх зубах, яку я не наважувалася вирішити більше, ніж 10 років. Тепер я знаю, що з моїм кожним зубом, і це круто. 

Перед візитом я вирішила сходити на консультацію по своєму питанню до лікаря біля свого дому, аби заощадити час у дорозі. 500 грн за консультацію, аби дізнатися, що моє лікування та реставрація зубів будуть коштувати 40 тис. гривень. Ага, йдемо далі...

Лайфхак. Для профілактичного огляду зубів краще за все обирати клініку, що ближче до вашого дому чи місця роботи, і де огляд входить у ціну лікування, якщо ж, звісно, воно буде вам потрібне. Самому панорамний знімок краще не робити, а дочекатися поради лікаря. Задоволення це не з дешевих - від 400 до 800 грн, в залежності від центру. 

Якщо впевнені, що з зубами все гаразд, але хочете переконатися, обирайте купони на відомих сайтах-агрегаторах, які продають візити до лікарів зі знижкою. Проте лікувати зуби у неперевірених лікарів я не наважилася б.

Якщо нема грошей, краще за все іти у поліклініку за місцем проживання и скористатися послугами місцевого стоматолога.

Гінеколог. Якщо вам потрібно просто перевірити стан здоров'я і зробити УЗД, краще за все, аби заощадити, шукати клініки з акційними пакетами. Також можна звернути увагу на сервіси, які продають купони на відвідування медзакладів. З ними можна заощадити до 80%. 

Звісно, можна відвідувати медичні заклади за місцем проживання, проте ще жодного разу я не чула схвальних відгуків про державні поліклініки, а за УЗД, аналізи доведеться заплатити і там. Інколи - не менше, ніж у приватній клініці. Тому потрібно дізнаватися про вартість послуг завчасно.

Важливо! Як виявилося, гінеколог розповіла мені про те, що ПАП-тест на виявлення раку шийки матки краще проходити у лікаря, адже він точно знає, звідки брати матеріал на аналіз, а ось в лабораторіях часто помиляються. При цьому аналіз коштував мені рівно стільки ж, скільки він коштує у приватних лабораторіях.

Мамолог. Придбала купон на візит до мамолога разом з УЗД. Усе щастя коштувало мені 230 грн.  Спеціалісти сподобалися. Один навіть нагадав, що УЗД щитоподібної залози слід робити раз на два роки до 40 років, та щорічно після 40.

Важливо! Перед придбанням купону до клініки, прочитайте відгуки не тільки про медичний заклад, а й про лікаря. Обирайте тих, у яких найбільше схвальних відгуків.

УЗД щитоподібної залози. Звернулася до Інституту ендокринології та трансплантації тканин, адже це поруч із домівкою, і там працюють кваліфіковані фахівці. Жодної черги, 300 грн і витрачені на все про все 20 хвилин. Записалася на безкоштовний прийом для лікаря-ендокринолога.

Мінус. Чекати на такий прийом потрібно більше 2 тижнів, проте у моєму випадку це навіть плюс. Я спокійно встигну здати потрібні для візиту аналізи. Щоправда, не безкоштовно. Такі аналізи я буду здавати в приватній лабораторії. Проте і тут можна заощадити, якщо придбати аналізи пакетом. 

Аналізи. Якщо ви любите підстраховуватися та хочете знати більше, ніж пропонує лікар та профілактична програма щорічних оглядів та досліджень здоров'я, для вас є пакетні пропозиції у приватних лабораторіях, які пропонують докладно дізнатися про стан свого здоров'я. Тут вам запропонують від 5 до 20 показників здоров'я за віком, за статевими ознаками та навіть за професійною приналежністю.

Лайфхак. Існує безліч лабораторій, в яких здавати аналізи набагато дешевше, ніж у розрекламованих. Навіть можна дозволити собі виклик медсетри дододому, адже у деяких закладах є опція, коли сума замовлення більше 400 грн, виклик медсестри безкоштовний. Дуже зручно для заклопотаних людей, які цінують свій час.

Терапевт. Я раз на рік разом з чоловіком та дитиною здаю загальні аналізи і відсилаю їхній результат сімейному лікарю месенджером. Дуже зручно і економить час.

Висновок. Звісно, якщо у вас є час і ви вмієте грамотно планувати, ви змогли б, на відміну від мене, заощадити гроші, записавшися до потрібніх спеціалістів безкоштовно (хоча усе дуже залежить від району, до якого належить державний медзаклад). Головний мінус такого профогляду - це час. Десь дадуть талон на прийом через місяць, десь не буде направлення на УЗД на місяці вперед. Проте в мене у родині є приклади, коли матір чоловіка "вибиває" собі усі потрібні аналізи, УЗД, МРТ безкоштовно, проте, вона не працює, то ж може собі дозволити витратити час на черги, походи до поліклініки о 6 ранку, аби зайняти чергу.

То ж вирішувати вам, як саме проходити щорічний плановий огляд у лікарів. Головне пам'ятайте - профілактика дешевша за лікування. Саме такий спосіб догляду за здоров'ям, окрім правильного харчування і спорту та відмови від шкідливих звичок, дозволить вам жити повноцінним життям (головне у цьому реченні - ЖИТИ!).

Будьте здорові і не хворійте!

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme