Як позбутись "шкоди", яку завдають українській армії волонтери

За 18 місяців війни держапарат не зміг провести якісну військову реформу. Волонтери несвідомо стопорять процес реформування, виконуючи функції держави

Як позбутись "шкоди", яку завдають украї…

За півтори роки війни з Росією ми звикли, що волонтери, як та чарівна паличка, не дають нашим військовим померти від голоду і холоду. В почесності волонтерської місії немає жодного сумніву. Підрахувати користь діяльності волонтерів неможливо, але можна із впевненістю сказати, що це тисячі українських солдат, які зберегли своє життя і здоров'я завдяки формі, медикаментам, харчам і військовому обладнанню, які привезли волонтери.

Звісно, в перші місяці війни, коли наша гола та боса армія опинилась віч-на-віч з озброєним та більш-менш дисциплінованим супротивником, без волонтерської допомоги обійтись було просто нереально. Але нині, коли вже пройшло півтора року активних бойових дій, відверто кажучи, потужна волонтерська діяльність викликає щонайменше подив. Адже, в першу чергу, це свідчення державної імпотенції: за 18 місяців війни Міноборони та Кабмін не змогли провести суттєвої реформи, щоби забезпечити бійців всім необхідним і налагодити систему адекватного функціонування інфраструктури армії.

Заради справедливості варто відзначити, що державі вдалось здійснити певні кроки в військовій реформі: трохи покращилась якість харчування воїнів (принаймні в нормативному порядку), поступово налагоджується ситуація з постачанням зброї та військової техніки (але до нормальної ще далеко), майже вся Нацгвардія забезпечена хорошою амуніцією (чого не скажеш про інші військові підрозділи) і ще кілька важливих, але не глобальних моментів.

Але в цілому ситуація виглядає значно гірше, ніж могла бути при потужній політичній волі керманичів держави. А волонтери, в свою чергу, несвідомо зупиняють процес військових реформ.

Як позбутись "шкоди", яку приносять українській армії волонтери - фото 1

Справа в тому, що оперативне вирішення волонтерами питання доставки харчів чи форми в ту чи іншу військову частину знімає з держави відповідальність за це постачання. Іншими словами, навіщо стрибати вище голови і намагатись щось змінити, якщо ентузіасти вирішують питання значно швидше і в обхід всіх бюрократичних боліт.

Виходить, що всі задоволені вибудованою схемою військового забезпечення "волонтери + держава": люди, які жертвують гроші чи продукти волонтерам, таким чином реалізовують свою потребу посильної допомоги у війні, волонтери реалізовують безмежне безкорисне бажання допомагати іншим людям, а держава просто задоволена, що можна поки відкласти проблему "до запитання".

Візьмемо для прикладу питання харчування військових. Як писав depo.ua, трапляються непоодинокі випадки, коли бійці харчуються виключно з того, що привозять волонтери, або ж "підхарчовуються", намагаючись урізноманітнити доволі обмежений військовий раціон. З одного боку, це добре, адже голодний воїн - поганий воїн. А з іншого боку, волонтери знімають "з плечей" держави таке важливе питання, як харчування військових.

До того ж у волонтерських постачаннях є ще один суттєвий момент. Як розповів depo.ua представник одного із офіційних постачальників харчування військових, зустрічаються випадки, коли наглість комбригів переходить всі межі і вони починають продавати "наліво" продукти, які постачаються державою, годуючи солдат тим, що привозять волонтери. Адже волонтерські харчі не проходять ніякої реєстрації.

Можливо, якби волонтери не були такими активними, то реформування просувалось би трохи швидше за рахунок "бунту низів". Іншими словами, голодні чи "голі" солдати починали би більше обурюватися, вимагаючи належного забезпечення від держави. Як показує досвід, після пікетів та скандалів (тим більше військових) держапарат починає значно активніше рухатись.

А наразі громадянам України лишається воювати з Росією "всією родиною", несучи на своїх плечах подвійне фінансове навантаження: офіційне (сплата податків, з яких формується бюджет, який виділяється зокрема і на армію) та милосердне (добровільні внески на забезпечення солдат чи їх лікування).

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme