Як отримати дозвіл на зброю: Необхідні документи, куди звертатися та як прискорити процес

Необхідність мати зброю може бути викликана різними причинами – від самозахисту до особливостей службових обов'язків. І щоб отримати зброю, громадянам потрібно знати, як це зробити, і хто на це має право

Дар'я Самборська
Заступник шеф-редактора відділу новин, журналіст відділу «Життя»
Як отримати дозвіл на зброю: Необхідні д…
Фото: Рixabay

Depo.ua розкаже, як отримати ліцензію на зброю, куди потрібно звертатись та які документи надати. Раніше ми розповідали про те, як отримати земельну ділянку в Україні, та що потрібно для цього знати.

Хто та яку може мати зброю в Україні

Україна – єдина країна в Європі, де обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів. законодавчо не регламентований. Спроби просунути подібні документи до парламенту були, але зазнали фіаско. Так, у 2014 році у Верховній Раді зареєстрували проект закону "Про цивільну зброю та боєприпаси" (і навіть не один варіант), але його так і не розглянули, у серпні 2019 року документ взагалі відкликали. Цікаво, що через декілька тижнів тоді внесли до Ради новий законопроект "Про зброю", однак нардепи його теж не розглядали.

У 2020 році народні обранці IX скликання таки розробили декілька проектів законів про обіг зброї, які навіть Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував їм ухвалити за основу. Йдеться, зокрема, про документ №4335, яким пропонується врегулювати обіг цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, встановити категорії такої зброї. Комітет пройшов і закон №4336, який приводить норми Кримінального та адміністративного кодексу у відповідність до попереднього документу, а також визначає режим власності на цивільну вогнепальну зброю. 

Але до їх ухвалення питання щодо придбання, зберігання та використання пристроїв для ураження живої сили регулюється Інструкцією Міністерства внутрішніх справ №622, яка не змінювалася з 1998 року.

Щоб перейти до з'ясування, як зробити дозвіл на зброю, потрібно пам'ятати, що наказом МВС визначаються також вікові обмеження осіб, які можуть мати зброю (з дозволу поліції), зокрема з 18 років дозволено володіти:

  • пневматичною зброєю – калібром понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 м/с;

  • охолощеною зброєю – пристрої, що стріляють лише холостими патронами, тобто не мають достатньої вражаючої здатності;

  • холодною зброєю – арбалет, кастет, ніж, стилет, багнет, а також інші предмети, за допомогою яких можна уразити живу ціль;

З 21-річного віку в Україні дозволяється мати мисливську гладкоствольну зброю, з 25 років – мисливську нарізну (мисливський карабін, гвинтівка тощо), однак для отримання дозволу на володіння нею потрібно пройти процедуру перевірки, а використовувати можна тільки на полюванні.

Важливо пам'ятати, що кількість зброї, якою може володіти громадянин, необмежена, однак власник повинен забезпечити її схоронність.

Як отримати дозвіл на придбання зброї

Кількість зброї, якою може володіти громадянин України, необмежена

Перед тим, як отримати дозвіл на гладкоствольну, пневматичну чи інші види зброї, громадянам потрібно до органів поліції подати наступні документи: 

  • заяву на ім'я керівника відділу поліції (за місцем проживання заявника) про видачу дозволу на право придбання зброї;

  • дві фотокартки розміром 3 х 4 см;

  • довідку про здачу іспиту на предмет користування зброєю (зробити це можна в обласних стрілецьких клубах);

  • копію паспорта – якщо фактичне проживання особи відрізняється від зареєстрованого місця проживання, то потрібно надати документ, що підтверджує фактичне місце проживання;

  • медичну довідку (форма № 127/о), в якій вказані відомості про проходження профілактичного наркологічного огляду (форма № 140-0), а також попереднього та періодичного психіатричних оглядів (форма № 122-2/о);

  • платіжний документ (доручення або квитанція) з відміткою відділення поштового зв'язку, банку або коду, який свідчить про внесення коштів за надання послуги.

Що допоможе прискорити отримати дозвіл на купівлю зброї

Перед тим, як отримати дозвіл на рушницю чи пістолет, укласти в страховій компанії договір

Громадяни, які хочуть отримати дозвіл на травмат, пневматичну або мисливську зброю, повинні перед подачею заяви до органу поліції, отримати довідку про відсутність судимості.

Також потрібно перед тим, як отримати дозвіл на рушницю чи пістолет, укласти в страховій компанії договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності для осіб, що володіють зброєю.

Однак на цьому необхідні дії для отримання дозволу на мисливську, травматичну або пневматичну зброю не закінчується: майбутній власник таких пристроїв повинен придбати сейф або металевий ящик й встановити у своєму будинку, прикріпивши до стіни або підлоги.

Щоб прискорити процедуру отримання ліцензії на володіння зброєю, можна запросити додому дільничного інспектора поліції й попросити перевірити виконання усіх вимог заявником – зокрема, наявність сейфа для зберігання пристрою, а також зібрати дані щодо поведінки людини в побуті.

Документи, що необхідні для отримання дозволу на носіння і зберігання зброї

Перед тим, як отримати дозвіл на зброю, потрібно до органів поліції подати документи

Щоб одержати дозвіл на зберігання та носіння зброї, до органів поліції подаються:

  • відповідна заява на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання особи;

  • дві фотокартки 3х4 см;

  • дублікат дозволу на придбання зброї;

  • договір страхування цивільної відповідальності;

  • платіжний документ, який свідчить про оплату послуги під час надання дозволу на отримання зброї.

Категорії громадян, які можуть отримати дозвіл на травматичну зброю

В Україні є п"ять категорій осіб, яким дозволено володіти травматичною зброєю

У нашій державі, згідно з чинним законодавством, є п'ять категорій осіб, яким дозволено володіти травматичною зброєю:

  1. Працівники органів Міністерства внутрішніх справ – співробітники СБУ, прокуратури, судів, митниці. Щоб отримати ліцензію на травмат, їм потрібно надати в місцевий відділ дозвільної системи довідку з роботи.

  2. Журналісти – щоб отримати дозвіл на володіння зброєю таким особам потрібно, крім свідоцтва журналіста, надати прохання від імені головного редактора ЗМІ про видачу дозволу. Необхідно також надати копії (нотаріально засвідчені) трудової книжки, а також свідоцтва про державну реєстрацію видання, де працює журналіст.

  3. Депутати – для отримання дозволу на травматичну зброю такі особи мають надати в місцевий відділ дозвільної системи довідку про те, що дійсно обіймають таку посаду.

  4. Члени формувань, які здійснюють охорону громадського порядку, – їм необхідно надати від керівного органу свого управління клопотання про володіння спецзасобом.

  5. Державні службовці, зокрема працівники податкової служби, лісової охоронної інспекції, рибоохорони тощо – таким громадянам необхідно надати до місцевого відділу дозвільної системи на копію рішення про необхідність застосування зброї, оскільки цього вимагають службові обов’язки.

На який термін видається дозвіл на зберігання та носіння зброї

З'ясувавши, як отримати дозвіл на зброю, ті, хто хочуть це робити, повинні пам'ятати, що він видається строком на три роки, після чого цей термін потрібно продовжувати.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme