Двадцять перша. Що татари не пробачать росіянам

В Криму знову зникла кримська татарка, дівчинка 16 років у хіджабі. Дитина стала 21-ю представницею кримськотатарського народу, зниклою з початку російської окупації півострова
Depo.Життя
14 січня 2016 18:00
ФОТО: depo.ua
Двадцять перша. Що татари не пробачать росіянам
Двадцять перша. Що татари не пробачать росіянам

За офіційною статистикою станом на 24 грудня 2015 року з початку окупації у Криму зникли 20 кримських татар. Такі дані озвучив народний депутат України Мустафа Джемілев. Активісти проекту "Права і свободи не анексують!", станом на 19 листопада 2014, нарахували 21 випадок. Тож, зниклих може бути й більше. 

Зникнення кримської татарки, майже дитини - привід нагадати, як окупаційна влада безкарно виживає з Криму його корінний народ. І не тільки за допомогою залякувань, моральних знущань, на кшталт заборони жалобного мітингу у День депортації, закриття телеканалів, газет і шкіл, осквернення мечетей. Нескорених викрадають, катують і вбивають. Б'ють, принижують та викрадають дітей. 

Першою жертвою став в Решат Аметов. Третього березня він вийшов на одиночний пікет біля будівлі Ради Міністрів Криму. Там його затримала" самооборона" Гобліна, запхала в машину та відвезла в невідомому напрямку. 15 березня його труп зі слідами тортур знайшли біля с. Землянічноє Білогірського району. Голову було обмотано скотчем, ноги скуті наручниками. У вбитого залишилася дружина і троє малолітніх дітей, молодшому 2,5 місяці.

Як окупанти виживають корінний народ з Криму - фото 1
Слідство й досі не знайшло винних. За словами Джемілєва, один слідчий самостійно провів розслідування і знайшов докази, які могли привести до арешту представників "самооборони Криму". Проте слідство звернули, а міліціонера було звільнено. Як повідомляє Кримська польова місія, слідство встановило хто вбивця, однак вважає, що він переховується у "ДНР"

А страшна статистика продовжується. 13 січня в Сімферополі зникла 16-річна Ельвіна Разакова.

Як окупанти виживають корінний народ з Криму - фото 2

Юнка в хіджабі та довгому мусульманському одязі пішла з дому на навчання і більше її ніхто не бачив. Сумнівно, що дівчина, родина якої дотримується доволі суворих мусульманських порядків могла десь загуляти.

Минулого тижня в Сімферополі зник Ернест Аблязімов. Останній раз його бачили 4 січня на автовокзалі.

В середині грудня пропали без вісти Руслан Ганієв та його друг Арлен Терехов в Керчі. Вони, як і Ельвіна Разакова дотримувалися норм Ісламу.

Зник Бітла Умеров, мешканець села Скворцово Сімферопольського району. Згодом родичі повідомили про його повернення, але де він перебував майже тиждень і що з ним відбувалося, нікому не говорить.

На початку навчального року зник без вісти вчитель фізкультури з Сімферополя Мухтар Арісланов. Родичі звинуватили російську поліцію у викраденні. "Його вели двоє чоловіків у поліцейській формі.

"З боку багатоповерхових будинків з провулка спустився мікроавтобус сріблястого кольору, його закинули в цей автобус, сіли і поїхали в напрямку міста", - розповіла сестра викраденого Нурфіє Каракаш.

27 вересня в селі Сари-Су Білогірського району невідомі викрали двох хлопців Ісляма Джеппарова і Джевдета Іслямова. 23 листопада 2015 в Радянськом районі Криму ФСБ затримала і вивезла в невідомому напрямку кримського татарина Ільяса Халілова.

В 2014 році зникли Едем Асанов, Сейран Зінедін, Іслям Джеппаров і Джавдет Іслямов, Ескендер Апселямов, Усеін Сеітнабієв. Сафіє Атажoнова з братом, студенти Артем Дайрабеков і Белял Білялов. Пізніше одного з них знайшли мертвим, за даними поліції, причиною смерті стало отруєння хімічною сумішшю.

КАТУВАННЯ ТА ВБИВСТВА

Звісно ж не факт, що всіх цих людей обов'язково викрали. Людина може загубитися, захворіти, втратити пам'ять чи потрапити у якусь халепу. Загуляти в решті решт. Проте де тоді ці люди зараз? Чому нема інформації, що вони повернулися додому?

Решада Аметова знайшли мертвим. Із слідами тортур. Едема Асанова знайшли повішеним в одному з євпаторійських санаторіїв. За словами голови меджлісу Рефата Чубарова дане вбивство - справа рук місцевої влади.

Як окупанти виживають корінний народ з Криму - фото 3

Асанов зник 29 вересня. У цей день його бачили в першій половині дня, на автостанції в Євпаторії. Він не був політично активним і якихось різких висловлювань у соціальних мережах не робив. Винних так звана кримська міліція не знайшла. Якщо взагалі шукала.

Це коли кримський татарин вбив росіян, Крим поставили на вуха, а коли вбивають кримських татар, слідство навіть не намагається продемонструвати ентузіазм.

Нещодавно почалися випадки катування кримських татар. За словами Джемілева, ФСБ намагається таким чином вербувати собі інформаторів в кримськотатарському середовищі. Він навів приклад спроб спецслужб схилити до співпраці 24-річного кримчанина Енвера Кроша, якого катували струмом.

"Людину катували не для того, щоб взяти якісь свідчення, а щоб змусити його стати "сексотом", "стукачем". Він відмовлявся і вони застосовували катування і більш того, погрожували і натякали на те, що його діти можуть зникнути", – зазначив Джемілєв

Цькувати дітей окупанти також ніколи не стидалися. Навесні 2015 однокласники побили онука відомої кримської журналістки Лілії Буджурової 12-річного Рушена через те, що він заявив, що хоче навчатися в україномовному класі.

"12-річного мого хлопчика побили колишні однокласники, назвавши його зрадником. Його провина була в тому, що він - учень української (колись) гімназії захотів і далі вчитися в українському класі, а вони перейшли в російську. Рушен відбили яєчка. І так, що довелося робити операцію", - розповіла Буджурова.

Батьки хлопчика звернулися до прокуратури, проте там не знайшли підстав для розгляду.

В березні 2014 в 11 школі Сімферополя (це та сама, де вчителька за два роки до того називала учня "татарской рожей"), 14-річного учня побили за те, що він говорив кримськотатарською по телефону.

У Сімферополі побили, зламали ніс 14-річному хлопцю за те, що, як стверджують родичі, він розмовляв по телефону рідною мовою. За словами його матері Асіє Муждабаєвої нападники ображали його через національність.

"Вони говорили, що Крим - це Росія, що Крим не для кримських татар, говорили "Вас всіх звідси гнати треба". Коли мій син відповів, що їм потрібно вибирати слова, то вони вдарили і повалили його", - розповіла мати.

В МВС Криму заявили, що підлітка побили на побутовому грунті.

Як окупанти виживають корінний народ з Криму - фото 4

У Сімферопольській школі № 36 учні розмалювали парту в одному з класів.

І знову адміністрація школи заявила, що такого бути не може.