Коли Московський патріархат "вимре" в Україні

Масовий перехід парафій УПЦ МП до УПЦ КП перші називають рейдерством. В УПЦ КП кажуть, що справжнє рейдерство було в 90-х

Коли Московський патріархат "вимре" в Ук…

Журналісти Depo.ua розбиралися в обставинах.

"Людям набридло, що вони хотіли молитися за українську армію українською мовою, а їм священики казали, що "на Україні" йде громадянська війна і українська мова не благодатна. А коли священики стали з'являтися на службі п'яними, то вже стало останньою краплею", - єпископ Ужгородський і Закарпатський Варсонофій переводить подих і додає "є ще багато свідчень від людей. Але не мушу поганого казати. Усе ж таки це священики".

Ми розмовляємо про те, чому українці цілими селами переходять з Московського у Київський патріархат і як так вийшло, що ці переходи стають все більше схожими на втечу євреїв з Єгипту.

ТІТУШКОВЕ ВОЇНСТВО ТА РЕЛІГІЙНЕ ЦЬКУВАННЯ

Україна скрізь охоплена конфліктами. Доки на Сході триває АТО, Захід погруз у локальних релігійних війнах. Священики пояснюють: жителям міст легше, церков багато - не хочуть більше ходити до панотця з Московського патріархату, то йдуть у храм Київського. А в селах, де зазвичай одна церква, такого вибору нема. Віряни - релігійна громада, намагаються змінити юрисдикцію, перейти в УПЦ КП, але "москвичі" дуже міціно тримаються за свою парафію.

Як насправді Київський патріархат "захоплює" храми Московського - фото 1

Вже другий місяць як в селі Пилипець на Закарпатті триває релігійний скандал за участю... тітушок. Розпочали його парафіяни храму Свято-Рождества Богородиці, що взяли собі в голову перейти з Московського патріархату в Київський. Рішення приймали на сході релігійної громади, 80% висловилися за. Подали заяву в міську адміністрацію і навіть самі знайшли в Інтернеті телефон обласного благочинного отця Сергія з УПЦ КП.

Коли про це дізналися в Московському патріархаті, закликати паству схаменутися прибув особисто митрополит Хустський та Виноградівський Марк. Почав говорити до людей, але після фрази "А що ваші попи роблять в АТО?" "заблудлі вівці" ледь не прогнали його з храму.

В серпні відбувся офіційний перехід у Київський патріархат, в храмі з'явився новий настоятель.

Після цього до Пилипця знову приїхав представник УПЦ МП, цього разу з листом підписів від 160 своїх вірян та вимагав надати Московському патріархату капличку храму Свято-Рождества Богородиці для проведення богослужінь.

"От тільки з ним нікого не було. Якби за ним 150 вірян стояли, то хіба б із ним ніхто не прийшов? - міркує владика Варсонофій. - Священикові пояснили, що треба спочатку зареєструвати релігійну громаду, й після цього буде вирішення питання чи про виділення приміщення, чи про спільні богослужіння. Проте він не був налаштований на діалог".

Позаминулої неділі до Пилипця приїхав автобус з бритоголовими хлопцями. Вони увірвалися до храму, заламали руки 70-річному паламареві. Новини на селі розповсюджуються з блискавичною швидкістю, тож дуже скоро до храму почали збігатися віряни, викликали міліцію та СБУ. Почувши, що на місце їдуть правоохоронці, "тітушкове воїнство" накивало п'ятами. Хто організував їм цю ганебну екскурсію годі й гадати.

Як насправді Київський патріархат "захоплює" храми Московського - фото 1

Отець Ростислав з вірянами

У селі Карашина на Черкащині Київський патріархат взагалі не "виживав" Московський. Просто побудував свій храм, поставив там настоятелем отця Ростислава, який давно служив у селі і парафіяни, що раніше ходили до храму Московського патріархату в інше село, самі перейшли за Ростиславом у "київський" храм. Відбулося це кілька років тому і тоді особливої ролі не відігравало те, до якої саме єпархії відноситься нова релігійна споруда. Щоправда, з початком АТО парафіяни почали масово переходити до отця Ростислава вже з політичних мотивів.

Напруження між селянами поступово зростало. І врешті вилилося в кримінал.

Того дня отець Ростислав із друзями сидів на березі річки, щойно скупавшись, коли до них підійшов місцевий житель - Михайло. Вони давно знали один одного, в окрузі Михайла знали як козака та паламаря місцевого "московського" храму.

"Він (Михайло - ред) прийшов напідпитку, став говорити, що це його річка, і чого це ми тут купаємося. Чесно кажучи, подумав, що він жартує. А він витягнув ніж і став на мене нападати, кричав: "За Русь, за веру православную". Бог його знає, що він мав на увазі. Ми раніше ніколи не сварилися. Він був у нашій церкві, а потім перейшов у московську, чому, це вже до нього питання. Ще знаю, що він священиком хотів стати", - розповідає отець Ростислав. Друзі священика додають, що від нападника звучали також фрази "ты на моей земле церковь построил" та "до тебя в Корсуне спокойно было".

Як насправді Київський патріархат "захоплює" храми Московського - фото 2

Нападник наніс панотцю 8 ножових поранень

Як насправді Київський патріархат "захоплює" храми Московського - фото 3

За версією Московського патріархату, озвученою благочинним Корсунь-Шевченківського району отцем Іоаном, чоловіки дійсно зустрілися на річці, почали сперечатися про те, хто з них є більшим зрадником: той, що за МП чи той, що за КП, але Михайло отця ножем не бив, а порізався той сам, коли вони боролися у траві, усипаній битим склом.

Як повідомив depo.ua один з товаришів отця Ростислава Олег С. наразі підозрюваного у спробі вбивства посадили під домашній арешт

На Чернігівщині священику, що перейшов у Київський патріархат, спалили хату. За даними прес-служби Київського патріархату, це сталося в ніч з 28 на 29 грудня у селі Подино. Ієромонах Нестор, що довгий час був ченцем місцевого Домницького монастиря Московського Патріархату "не витримавши проросійської позиції своєї церкви восени звернувся з проханням до Чернігівської єпархії КП прийняти його. Після переходу панотець від прихильників Московського Патріархату неодноразово отримував приховані загрози і натяки, на кшталт: "як ти пішов у розкол, то краще тобі звідси виїхати", - йдеться в повідомленні.

Вночі 29 грудня отець Нестор прокинувся у палаючому будинку і ледь встиг врятуватися.

ЯКЩО ВИ НЕ ЗА МОСКОВСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ, ТО ЙДІТЬ ГЕТЬ

Днями Московський патріархат почав розсилати листи багатьом редакціям ЗМІ, прийшов такий лист і в редакцію depo.ua. У цьому, сповненому тривогою тексті йдеться про те, що"в деяких регіонах з боку чиновників спостерігаються зловживання на користь Української Православної Церкви Київського Патріархату.

"Окремою сферою, де відбувається найбільше порушень прав віруючих, є так звані переходи парафій УПЦ в УПЦ КП. По суті, мова йде про рейдерські захоплення наших храмів з боку прибічників Київського Патріархату, які використовують політичні сили, місцевих депутатів, такі радикальні організації, як "Свобода" та "Правий сектор", а також підрозділ МВС батальйон "Тернопіль". На сьогоднішній день в УПЦ зафіксовано 28 захоплених храмів, ще 6 під загрозою захоплення і 2 опечатано. Йдеться не про вільну зміну юрисдикції, а про захоплення із застосуванням сили, насильства та обману. Більш за все наші храми захоплюють у Волинській, Рівненській, Тернопільській, Львівській, та Чернівецькій областях", - зазначено в цьому листі.

Прокоментувати звинувачення ми попросили прес-секретаря УПЦ КП архієпископа Євстратія. За його словами, коли Московський патріархат каже про рейдерське захоплення, насправді йдеться про те, що громада ставить питання про зміну юрисдикції, користуючись правом обирати юрисдикційне підпорядкування, забезпечене Законом "Про свободу совісті".

Як насправді Київський патріархат "захоплює" храми Московського - фото 5

Архієпископ Євстратій

З цією метою відбувається чи зібрання вірян, на якому збирають підписи і більшість приймає рішення. Далі документ подається до ОДА щоб внесли зміни до статуту в частині де вказується підпорядкування релігійної громади. І адміністрація або зареєструвати або дати мотивовану відмову, яку можна оскаржувати в адмінсуді.

"Патріарх Кирило вручав нагороди таким діячам як Кисельов, Лавров, відкидає думку про те, що є російське втручання. Відомі багато випадків за участю священиків МП в збройних нападах на боці сепаратистів, збереження арсеналів зброї в церковних приміщеннях, укривання бойовиків. Тому досить значна кількість людей, які раніше ходили в храми Московського патріархату своє ставлення до позиції церкви висловлюють так би мовити, голосуючи ногами", - розповідає владика Євстратій. - Тобто релігійна громада (віряни, що сповідують православ'я, відвідують богослужіння та мешкають на відповідній території) за власним бажанням змінює підпорядкування. Московський патріархат називає це рейдерським захопленням. Дивне формулювання. Як можуть віруючі самі в себе захопити громаду? "

Але позиція Московського патріархату полягає в іншому, каже Євстратій.

"Вони заявляють, що незалежно від того, яка кількість парафіян храму висловлюється за вихід з УПЦ МП, якщо є ті, хто хоче залишитися, то храм і майно громади мають належати їм. Вони кажуть так "ось ті, які вірні нашій церкві - вони є громада. Аті, хто не хоче бути нам вірними, най йдуть куди хочуть", - обурюється владика. - Таке ставлення, що їм не люди важливі, а церковне майно.

Наразі до Київського патріархату з Московського втекло вже близько 40 парафій. Найбільш активний це процес у Західній Україні.

В Київському патріархаті наполягають: звинувачення в рейдерстві лунають через те, що "з Москви до керівництва УПЦ МП надійшли вказівки, щодо розростання інформаційної кампанії з метою подавати Московський патріархат як жерву насильства, щоб створювати для російської влади відповідні інформаційні фони для втручання в внутрішні справи України.

"Є документи які свідчать про те, що створено спеціальний центр на кшталт "уповноваженого з питань захисту віруючих" який по суті є центром керування конфліктами. Розіслані інструкції священикам ні на які компромісні пропозиції не погоджуватися щоб майно залишалося за Московським патріархатом" - каже Євстратій. - В УПЦ МП є величезне побоювання, що процес переходу в Київський патріархат буде розширюватися і різними методами залякують парафії. Я знаю багато священиків і вірян, які хотіли б приєднатися до нас, але не хочуть переживати оцих нашесть православних бойовиків, залякування анафемами та пеклом, розділення села на два боки..."

СПРАВЖНЄ РЕЙДЕРСТВО ВІДБУВАЛОСЯ В 90-Х

На початку становлення Незалежної України більшість храмів та громад, що належали до Російської православної церкви, залишилися у підпорядкуванні Московського патріархату. У той час багато парафій, особливо на Західній Україні, перейшли до Української Греко-Католицької церкви, що за духом була українцям ближче, ніж "московська". До того ж її автокефалія була визнаною. В УПЦ КП цей процес не називають рейдерським, натомість вважають рейдерством дії Москви.

"Церква в Україні є розділеною. Тому те, що відбулося в 92 році можна розцінювати як перехід церков у підпорядкування Московського патріархату і рейдерське захоплення. Структура, яку зараз має УПЦ МП, була створена незаконним чином з точки зору як державного законодавства так і канонічного права", - пояснює Євстратій.

При цьому в історії Київського патріархату того, що зараз називають рейдерством тоді взагалі не було - УПЦ КП починала своє становлення переважно з відкриття і побудови нових храмів і богослужінь в пристосованих приміщеннях.

"Влада сприяла Московському патріархату. За 10 років правління Кучми на один храм який повертався вірянам Київського патріархату, припадало 7 храмів Московському. Яскравий приклад в Чернігові, де за роки незалежності КП передали три храми, Московському - 13. І чим далі на схід тим це співвідношення більше й більше на користь МП. Таким чином була створена формальна більшість. До того ж з 94 року була централізована вказівка реєструвати практично в кожному населеному пункті громади МП", - кажуть в Київському патріархаті. Кажуть, що українських священиків усіляким чином підкупали, переманювали та залякували, щоб знищити Київський патріархат.

Але зазначають, навіть в цих несприятливих умовах за останні 20 років кількість парафій УПЦ КП зросла з 1,5 тисяч до п'яти. Минулого року, каже владика Євстратій, соціологи говорили про 32% підтримки Київського патріархату серед українців, а цього року вже 44%.

І цей процес триває.

Читайте також Що священики Київського та Московського патріархатів думають про АТО

Та Чому в Криму заплакав дерев'яний хрест

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"