Як ми виграли війну: хто відстоює українське в деокупованих містах Донбасу

Авдіївка 2014 рік. В липні українські війська витіснили ополченців самопроголошеної республіки, проте бої не вщухали аж до 2017 року

Тим, хто проживає далеко від регіону, де сьогодні іде війна, скоріше за все здається, що там все життя зараз сконцентровано тільки навколо трагічних подій. Частково це правда, проте, не всі жителі Донбасу сьогодні погоджуються жити за нав'язаними умовами та правилами, і ми хочемо розповісти, як в деокупованому містечку під Донецьком місцеві мешканці наповнюють життя Авдіївки українським культурним життям аби страшні події чотирирічної давнини не мали більше місця.

2003 рік. ЗМІ говорять про трофей Андрія Шевченка, Україна дебютує на Євробаченні, американці починають освоювати Марс. Про війну навіть тоді ніхто і не замислювався, хіба що, тривожили новини про введення українського контингенту до Іраку.

Тетяна Переверзєва - педагог. Знайомила дітей з українською культурою, була першою, хто організував в Авдіївці організацію "Пласт".

Майже за 9 років життя у місті зміниться. На підступах до міста стоятимуть загони бойовиків. В новинах - повідомлення про госпіталізацію жителів Авдіївки.

Поки всі шукали перевізників, відправляли рідних в санаторії, вивозили речі, Тетяна лишилася далі викладати. Вчителювати прийшлося недовго. Наводки окупантів, нажаль, виявилися точними: снаряд потрапив прямо у клас. Мабуть, досі на шкільний дошці лишився запис "класна робота" і та страшна дата.

"Я почала подорожувати. Багато подорожувати. Того вимагали час та обставини. Їздили з моїми учнями. Організовували оздоровчі табори. Все ж таки, вже на той час ми були "ситі" війною. Вона була поруч, та й зараз є. Проте, ми намагаємося своїми силами відродити український мир. Наприклад, у 2016 році, почали створювати Народний музей Авдіївки. Ми робили його не для того, щоб знайомити з історією. Він є історією Авдіївки", - розповідає Тетяна.

Цього року жінка вирішила організувати у своєму рідному місті фестиваль "З країни в Україну". Разом із командою підібрали актуальний для містян концепт - "Книгарня просто неба". Педагог розповіла, що в Авдіївці майже немає гідної української літератури, саме тому, хоче привернути увагу містян до цієї проблеми. Так, разом із командою, розробили величезну фотозону з книжок. Тетяна розповідає, що хоч концепція зав'язана на український книзі, на самому заході будуть представлені також містечко майстрів, локація охорони здоров'я, кінопоказ, і звісно концерт.

До себе команда запросила гурти сучасної української музики Nesprosta, Шпилясті кобзарі, Sicret Forest.

Захід стартує вже 28 вересня на головній площі міста.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна