Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів

Щодня користуючись багатьма давно звичними для нас речами, ми мало замислюємося про те, звідки вони з'явилися, хто їх винайшов, як давно це було і як до цього обходилися без них
Depo.Життя
27 червня 2016 18:00
ФОТО: depo.ua
Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів
Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 1

До появи механічних охолоджуючих пристроїв люди постійно винаходили різні варіанти того, як знизити температуру в своїх оселях. На жаль, більшість з них були або малоефективні, або дуже затратні. Активно використовувався лід, але його треба було регулярно закуповувати, що було по кишені далеко не всім. До певного моменту рятувала низька щільність населення, велика кількість зелених насаджень і те, що багато городків знаходилися на березі великих водоймів. 

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 2

Торговець льодом. Техас, 1939 рік.

Подивіться будь-яке фото Нью-Йорка початку 20-го століття: мегаполіс, забудований висотними будівлями, електричне освітлення, система водопостачання, каналізація, численні лавки і магазини, громадський транспорт, підземні та надземні лінії метро і т.д.​, а прохолода в жаркі літні місяці досягалася лише за допомогою шматка льоду, відкритого вікна та електричного вентилятора. До того ж життя сильно ускладнював прийнятий тоді дрес-код. Довгі сукні у жінок, костюми і обов'язкові капелюхи у чоловіків. Не дивно, що від багатьох досить сильно пахло потом.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 3

Співробітники компанії Andrews Paper Co. в літньому одязі, Вашингтон, 1917 рік.

Кондиціонер змінив американську архітектуру. Особливо це торкнулося приватного житлового будівництва. До появи кондиціонування в будівництві активно застосовували камінь і цеглу, які довше тримали і тепло, і холод. Стелі в приміщеннях робили вище, щоб гаряче повітря збиралося над головою, залишаючи мешканцям відносну прохолоду внизу. Стельові вентилятори, що з'явилися пізніше, допомагали піднімати тепле повітря вгору влітку і опускати його вниз під час зими.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 4

Офісний планктон в 1912 році. З приладів для охолодження лише вентилятори на стінах.

Приватні будинки будували в основному двоповерховими. Причому спальні завжди облаштовували на верхніх поверхах і використовували їх тільки вночі, відкриваючи навстіж вікна. Все життя відбувалася на першому поверсі. Вікна робили по можливості з усіх боків будівлі, щоб продувати внутрішні приміщення. Над міжкімнатними дверима робили спеціальні вікна, що відчиняються, які покращували циркуляцію повітря в кімнатах.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 5

Житлові будинки в Вашингтоні, округ Колумбія. 1920 рік.

Міським жителям було гірше. Під час сильної спеки вони рятувалися в міських басейнах і всіх доступних водоймах. Пляжі були переповнені. Спати ж їм доводилося на пожежних сходах або зовсім на вулиці.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 6

Діти купаються в Центральному парку, 1944 рік.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 7

Черга за безкоштовним льодом під час особливо жарких днів. Нью-Йорк, 1900 рік.

Пожежні гідранти в Нью-Йорку призначалися не тільки для того, щоб гасити вогонь, а й для того, щоб охолоджувати його жителів.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 8

Діти купаються у воді з гідранта. Нью-Йорк, 1939 рік.

Старі висотні будівлі завжди мали складну П- або Н-подібну форму, щоб у всіх приміщень всередині була максимальна кількість вікон. Аж до 40-х років вікна багатьох нью-йоркських хмарочосів були обладнані маркізами, які закривали приміщення від прямих сонячних променів, а всередині дзижчали численні вентилятори, розганяючи вологе і задушливе повітря.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 9

Флетайрон-білдінг, 1909 рік.

Більшість міст на півдні і багато міст на півночі США вимирали під час літніх місяців. Люди переїжджали жити в інші місця. Багато їхали на океан, узбережжя якого було забудовано апартамент-готелями. Столиця США в літні місяці перетворювалася на місто-привид.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 10

Блок у вікні насправді не кондиціонер, а спеціальна люлька для немовляти.

Заради того, щоб хоч трохи охолодитися, люди були готові годинами кататися на двоповерхових автобусах з відкритим верхом або трамваях, вікна яких були або відкриті, або зовсім відсутні.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 11

Діти лижуть лід під час спекотного літа 1911 року.

Людиною, що змінила Америку, став 25-річний Уїлліс Керріер з міста Баффало, штат Нью-Йорк, який працював інженером в компанії Buffalo Forge Company. Вирішуючи проблему зайвої вологості повітря в приміщенні бруклінської друкарні в 1902 році, він зібрав і встановив в її підвалі пристрій, що став першим в історії кондиціонером. Але це був не той компактний блок, до якого ми сьогодні звикли, а величезний механізм, який займав майже все підвальне приміщення.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 12

Вілліс Керріер і його кондиціонер.

Перший пристрій для охолодження приватного будинку з'явилося в 1914 році. Компактним його теж назвати було не можна. Довгий час через високу вартість і великі розміри кондиціонери були долею виключно великого бізнесу. Їх встановлювали в універмагах, кінотеатрах, готелях і тому подібних місцях. У приватних же будинках вони ще довго зустрічалися досить рідко.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 13

Кондиціонер компанії «Керріер», 1928 рік.

Першим кінотеатром з системою кондиціонування став нью-йоркський «Ріволі», що належав знаменитій Paramount Pictures.

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 14

Кінотеатр «Ріволі», 1925 рік.

У 1931 році з'явився перший віконний кондиціонер. Все б нічого, та тільки коштував він більше, ніж деякі будинки. Більш-менш масовими ці прилади стали тільки в 50-х роках минулого століття, а до того часу Америка, та й все інше людство, як-то обходилися без них. Поява доступних кондиціонерів зробило революцію на ринку нерухомості і змінило демографію країни. Відтік населення з південних штатів, що тривав всю першу половину 20-го століття, змінився на бурхливий приріст. 

Як люди боролися зі спекою до епохи кондиціонерів - фото 15

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя