Як держава робить із нас супербатьків: нотатки працюючої мами

Ніхто не подбає про власну дитину краще, ніж її батьки...

Як держава робить із нас супербатьків: н…

Безкоштовна освіта та безкоштовна медицина - найкумедніші словосполучення 21 століття, оксюморон українських реалій. Але про освіту думати зарано, коли твоя дитина тільки народилася, хоча брешу - не забудьте, як тільки малятко приїде з пологового додому, записати його до дитячого садка, і це не жарт. Коли побачите, що ви у черзі 237, ось тоді скажете "дякую!", що не 389!

БАГАТОГОДИННІ ЧЕРГИ ЯК ВИД ДОЗВІЛЛЯ

Повернемося до медицини. Якщо ви хочете зекономити гроші, вам доведеться користуватися послугами районної поліклініки. Як відомо, у перший рік дитини ви кожного місяця будете приходити до державного закладу, щоб звітувати про ріст, вагу та здоров'я дитини. Для цього виділяють один день на тиждень, коли до поліклініки буцім-то приходять лише здорові діти (ага, а як же!) до одного року. 

На практиці на вас чекають величезні черги, малюки, які волають, дорослі, деякі не дуже здорові, і якісь підозрілі діти, які пропускають вас у черзі, але кашляють та чхають. Кажуть, що прийшли за довідкою. Не дивуйтеся, якщо один із подібних візитів закінчиться грипом для усієї родини.

Як держава робить із нас супербатьків: нотатки працюючої мами - фото 1

Якщо ви  у декреті, виділити час на таке чергостояння ще можна. Але практика це не проста. "Розвага" триває більше двох годин, дитині давно час спати\їсти, але ви її не вкладаєте і не годуєте. Адже наразі ви заручник. Заручник українського сервісу охорони здоров'я.

А ось, якщо ви вже працюєте, то я вас вітаю у своїй команді. Все наче створене для того, щоб керівник на роботі подумав про те, що похід з дитиною до поліклініки - це лише алібі для прогулу.

Прийом обов'язково буде у той час, коли усі люди працюють: не раніше 10, але не пізніше 16-17. І якщо ви збиралися вирватися на годинку, то цим звісно ж не обмежиться.

ЗАПИС НА ПРИЙОМ ЯК АКТ ПРИНИЖЕННЯ ТА БЕЗЦІЛЬНА ТРАТА ЧАСУ

Раз на рік ви маєте показувати дитину вузькопрофільним спеціалістам. У моєму випадку вони приймають не у районній поліклініці, а у великій центральній дитячій. Розказати про схему запису на прийом можна лише співвітчизникам. Ніколи, чуєте, ніколи не намагайтеся пояснити іноземцю цю процедуру, інакше буде складно та незручно за себе та свою державу.

Якось я намагалася пояснити знайомому німцю про те, чому на маршрутці пишеться номер, а у дужках ще два номери із надписом А, Тр та інше. 

"Розумієш, Гансе, колись тут ходив трамвай, потім його скасували, і почав ходити тролейбус, але згодом замість нього запустили автобус, але тепер залишилася маршрутка. Так ось...", - намагалася я пояснити людині нехитру схему транспортного сполучення у Києві.

Схоже і з медициною. У моєму випадку, якщо потрібний огляд невропатолога, окуліста чи ортопеда я маю прийти до районної поліклініки, відсидіти чергу лише для того, щоб взяти направлення. Потім поїхати до центральної поліклініки і дізнатися, що у п'ятницю з'являється лист для записів на наступний тиждень. Рахуємо, скільки я вже витратила часу на маніпуляцію, яка не принесла жодного результату.

Як держава робить із нас супербатьків: нотатки працюючої мами - фото 2

Згодом виявляється, що записуватися до лікаря зі всього району приїздять десятки батьків і влаштовують чергу. Тобто, якщо ти не приїхав з 8-9 (і вже запізнився на роботу), то записатися не вдасться.

І це ж тільки запис, тобто час витратився на ніщо. Мені жахливо уявляти, як взагалі з цією бюрократію живуть одинокі матусі чи багатодітні жінки, в яких нема родичів чи коштів, щоб наймати нянь. Все це вони роблять за будь-якої погоди разом із дітьми, їдучі у переповненому транспорті (адже на візку, наприклад, від мого будинку до центральної поліклініки їхати не менше години). Ну, чому? Чому не можна робити запис по телефону чи інтернету?

Я зверталася із пропозицією до пані Уляни Супрун -  голови МОЗ, але відповіді від її підлеглих не отримала. Напевно, цей радянський спадок, залишиться ще надовго.

Коли я телефоную до поліклініки, щоб запитати у робітниці реєстратури якусь інформацію, мені здається, що цей голос я чула років 25 тому і він залишився незмінним. На всі питання, які не стосуються довідки, коли та хто сьогодні приймає, на мене гримають: "Мамочка, прідітє і узнайтє саміііі", бух, і слухавку кинули.

Як держава робить із нас супербатьків: нотатки працюючої мами - фото 3

КВЕСТ "ЗДАЙ АНАЛІЗИ"

Як ви можете здогадатися, щоб здати аналізи, вам доведеться пройти майже такий самий квест, як і при записі на прийом до лікаря. Схема та сама. Прийди, відсиди чергу, отримай сірий папірець із туалетного паперу та йди собі. Але не все так просто. Знов таки ж у нашій районній поліклініці аналізи не приймають. Тож після витрачання години у своїй, потрібно ще їхати до центральної.

Вже більше року у моїй поліклініці, яка знаходиться у серці Печерська, не видають безкоштовні талони на загальний аналіз крові. Нема і все, кажуть мені у реєстратурі та й самі лікарі. Є тільки лабораторні дослідження сечі та калу, і все. На відповідь, а як так і що робити, мені відповідають зрозуміло - йдіть до приватних установ. 

Як держава робить із нас супербатьків: нотатки працюючої мами - фото 4

На кожну здачу крові, яка необхідна перед щепленням, а до року їх роблять не менше п'яти разів, маємо витрачати 120 грн, але  це не найдорожчі витрати.

ЩЕПЛЕННЯ - ЗРОБИ СОБІ САМ

З дня народження дитини тільки і чутно, що про щеплення. "А ви не з цих?", - у перший візит запитала дільнична педіатр. Налякана після пологів я й і не зрозуміла, що малося на увазі. 

Пізніше з'ясувалося, що йшлося про тих батьків, які свідомо відмовляються від щеплень.

А згодом мені такі питання здалися іронічними. У країні, де розгорнуто кампанію з реклами щеплення, відсутні вакцини. Це приблизно, якби на ТБ йшла рекламна кампанія кандидата у президенти без постаті самого президента. Тобто він десь є у інших країнах, але не у нашій.

Так і тут. Доки усі сперечаються про необхідність щеплення, самі вакцини відсутні. Хоча майже кожного дня по роботі я пишу новини про те, що МОЗ стверджує, що все є, і навіть хизується якимось міфічними цифрами.

Як держава робить із нас супербатьків: нотатки працюючої мами - фото 5

Мені пощастило, і у пологовому нам зробили два щеплення, хоча у інших вони були відсутні. А згодом почався квест під назвою "Знайди вакцину, достав її до поліклініки та молися, щоб все було добре".

Ми деякий час чекали на появу вакцини у поліклініці і вирішили самостійно зайнятися цією справою. Знайшли аптеку, де вона продавалася, приїхали, перевірили, в яких умовах вона зберігалася, привезли до поліклініки. Добре, що хоч самі не робили цей укол. Спеціалісти у поліклініці ще залишилися. Зробили ми так двічі, адже потім вакцина зовсім зникла. 

За моїми підрахунками одне таке щеплення, а головне - процедура його придбання - займає цілий робочий день. В той час як в інших європейських країнах усе просто. Ти записуєш дитину, у режимі онлайн, приходиш зранку, здаєш аналізи. Наступного дня тобі телефонують, кажуть, коли прийти. Ти приходиш, робиш щеплення, деякий час знаходишся під наглядом і згодом йдеш з дитиною додому.

Коли усі терміни календаря щеплення добігли максимальних значень, ми вирішили шукати вакцину для третього щеплення. Її не було у жодній аптеці, але вона залишилася у приватній лікарні.

Після візитів до районної поліклініки прийом у приватній здається якимось дивом. Саме тут я зрозуміла, що насправді означає "Час - це гроші". На сайті записалася на щеплення, мені одразу зателефонували. За п'ять хвилин ми узгодили дату та час візиту. 

За день до цього через брак часу на квест "здай аналізи", я відправила чоловіка з дитиною до приватної лабораторії. Якихось 45 хвилин і вони вже були вдома. Увечері прийшли результати електронною поштою. 

Як держава робить із нас супербатьків: нотатки працюючої мами - фото 6

Наступного ранку у зручний час (до роботи) ми вже були у клініці. Там роздрукували результати аналізів та викликали нас на прийом. Згодом зробили щеплення і ще годину попросили погуляти поруч, щоб спостерігати за реакцією дитини на вакцину.

Приватна медицина цього разу коштувала близько 1300 грн: сюди входили аналізи, прийом педіатра та саме щеплення. На все разом із дорогою було витрачено три години. Звісно ж, такі гроші, на жаль, для багатьох українців завеликі, але, коли у тебе є вибір, зробити усе швидко і якісно, не ризикуючи здоров'ям дитини, то вибір є однозначним на користь платної медицини. 

Наразі моїй дитині потрібне наступне щеплення. Про його наявність у районній лікарні можна дізнатися лише особисто. Кабінет працює до 16. Квест "дізнайся про наявність вакцини" триває...

Усе більше хочеться наплювати на все і витратити гроші, відкладені, наприклад, на купівлю зимового одягу для дитини та взуття, на щеплення у "людській" клініці, де реально переживають за дитину і після щеплення на наступний день телефонують, щоб спитати, як маля перенесло вакцинацію. 

Як держава робить із нас супербатьків: нотатки працюючої мами - фото 7

Добре, коли в тебе є дідусі і бабусі, які можуть посидіти з дитиною, доки ти проходиш усі кола українського медичного пекла. Добре, коли роботодавець може відпустити тебе на годину раніше. Добре, коли в тебе є гроші і ти можеш обирати, витрачати час чи гроші. Добре, коли є вибір. Але що робити тим, хто знаходиться у гіршому становищі. Може, МОЗ слід задуматися, чому багато батьків відмовляються від щеплень. Чи це не через відсутність безкоштовних вакцин та складність їхнього пошуку...

Чому деякі батьки не водять дітей до поліклінік у разі необхідності і таким чином пропускають безліч "непомітних" та небезпечних хвороб. А потрібен лише сервіс. Доки можновладці будуть змінювати систему, є побоювання, що чимало українців не доживе до цих змін. А зробити вже перші зміни неважко. Потрібно лише ввести запис на прийом до лікаря за допомогою телефону чи інтернету і подивитися на результат. І зробити аналізи платними, щоб вони не були міфічними "в нашому районі не роблять загальний аналіз крові дітям" - це ж абсурд, а чисто символічні у наш час 20-50 грн не будуть зайвими для галузі охорони здоров'я.

Далі буде...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme