Школи і коронавірус: Як перевести дитину на домашнє навчання

З наближенням нового навчального року перед частиною батьків школярів постає питання – чи хочуть вони, аби дитина йшла у колектив в умовах епідемії

Школи і коронавірус: Як перевести дитину…

 

Тим паче, що наразі процес організації заходів безпеки викликає питання – у кожної школи він свій, а рекомендації від МОН та МОЗ залишають сподіватися лише на адміністрацію освітніх закладів. 

Depo.ua пропонує розібратися, що робити, якщо ви не хочете, аби ваша дитина поверталася до стаціонарного навчання з 1 вересня (або у будь-який інший момент).

Чи можуть дитину виключити зі школи через невідвідування у зв’язку із поширенням COVID-19?

Як розповів тимчасовий виконувач обов'язків міністра освіти та науки Сергій Шкарлет, дітей, які через епідемію не відвідують дитячі садки та школи, не відраховуватимуть.

"Ми дуже лояльно ставимося, тому що це є особливий рік, і я думаю, будь-які заборони в цьому випадку не повинні діяти. Враховуючи те, що це право батька і матері – не пускати дитину в разі певної застороги до дитячого садка. Ніякі санкції, я думаю, в цьому випадку застосовуватися не будуть. У цьому особливому році й батьки, й діти мають право вибору стосовно того, що нам все одно доведеться навчитися жити з цим COVID-19, навчитися протистояти йому і найголовніше – бути обережними в цих ситуаціях. Тому і батьки, і діти мають право вибору", – заявив очільник МОН.

Також міністерство пропонує батькам учнів з груп ризику (особи з хронічними легеневими хворобами, розладами імунної системи, захворюванням на цукровий діабет, тощо) навчання за освітніми формами, які максимально відповідають потребам їхнього захисту та безпеки. 

Зокрема, це педагогічний патронаж, екстернатна форма, домашня форма або дистанційна освіта.

Давайте ознайомимося, чим вони відрізняються та які особливості має кожна із цих опцій.

Дистанційна освіта

Ця опція, ймовірно, може здатися найбільш привабливою для тих, хто не хоче вилучати дитину з основного навчального процесу, але і проти очного навчання в нинішніх умовах. Втім, індивідуальна дистанційна освіта є далекою навіть від того, що ми спостерігали навесні 2020 року.

Раніше для забезпечення можливості дистанційної освіти визначалися окремі, опорні школи. Такі, наприклад, були у кожному районі Києва. І батьки, які вирішили навчати дітей дистанційно, могли перевести їх у такий заклад.

Зараз проєктом нового закону "Про повну середню освіту" передбачено дистанційне навчання в усіх школах. Тобто, дитину нікуди не потрібно переводити. Треба лише заява батьків. "От я, ПІБ, хочу перевести свою дитину на дистанційне навчання".  Директор реєструє цю заяву, збирається педагогічна рада, організовується дистанційне навчання – складається окремий розклад, окрема навчальна програма для дитини.

Але опорні школи отримували на дистанційну освіту додаткове фінансування. А зараз це фактично лягає окремим тягарем на плечі вчителів.

Зазвичай, для переведення дитини на дистанційне навчання і складання відповідного індивідуального навчального плану у школах вимагають серйозні підстави – довготривала хвороба дитини, серйозне захоплення поза межами школи (наприклад, спорт). Тепер цей перелік логічно розширять діти із групи ризику зараження COVID-19.

Втім, фактично, така дистанційна освіта – це майже домашнє навчання, про яке йтиметься нижче. Про відвідування уроків онлайн та залучення учнів до загального навчального процесу завдяки електронним засобам комунікації здебільшого не йдеться – подібні речі можна зустріти хіба що у окремих випадках.

Форма екстернату передбачає самостійне опанування учнем/ученицею усього навчального матеріалу, після чого у школі оцінюють його/її знання.

Щодо домашнього навчання (сімейна форма), то вона передбачає повну відповідальність за освіту дитини її батьків. При цьому школа залишається залученою для контролю результатів. При домашньому навчанні мінімум двічі на рік учні пишуть певні контрольні роботи. Батьки під час такого навчання також можуть звертатися по допомогу до вчителів – за певними консультаціями

Педагогічний патронаж – ще одна окрема форма освіти, яка преедбачає, що процес здобуття забезпечує окремий педагогічний працівник.

Які документи потрібні, аби оформити для дитини індивідуальну форму навчання?

Першочергово, дитина має бути вже зарахованою до обраного закладу освіти. Основний документ для зарахування чи переведення на будь-яку з індивідуальних форм навчання – заява одного з батьків/опікунів учня/учениці, або ж заява самих здобувачів освіти (у випадку, якщо вони вже є повнолітніми). До заяви також потрібно додати документ посвідчення особи учня, медичну довідку № 086-1/о. Якщо дитина вже має якийсь документ про освіту, його також необхідно додати.

В окремих випадках лише цим переліком не обійтися. Для навчання на екстернаті вам знадобиться документальне підтвердження підстав або обставин для навчання з педагогічним патронатом. Це може бути стан здоров’я, статус біженця, перебування під вартою або засудження. 

Якщо ви іноземець або ж особа без громадянства, то також знадобляться документи, що підтвердять законність перебування в Україні. 

Коли можна перейти на індивідуальну форму навчання?

Здебільшого на індивідуальне навчання учнів переводять на початку навчального року, за виключенням окремих випадків. Загалом же можливість перевестися є не пізніше ніж за три місяці до підсумкового оцінювання за рік чи атестації. Втім, це обмеження не стосується переведення на педагогічний патронаж. 

Окремі випадки стосуються осіб, що здобували освіту за кордоном (чи здобувають на даний момент) або ті, хто має відношення до тичасово окупованих Росією територій України. Тут зарахування та переведення на екстернат є можливими протягом усього року

Чи можна поєднати індивідуальну та звичайну форми навчання?

Так, можна. Таку необхідність варто одразу прописувати у своїй заяві. Таке поєднання реалізують через індивідуальний навчальний план для учня/учениці.

Чи може школа повернути учня назад на звичайну форму навчання?

Так, це можливо і за заявою батьків учня, і без неї - у випадку, якщо дитина на індивідуальній формі навчання показує низькі результати з отриманих вдома знань.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme