Вступна кампанія під загрозою: Що робити абітурієнтам

Через баги у системі електронного вступу до вишів абітурієнти не можуть зареєструвати свої електронні кабінети, подані заяви кудись зникають, а на службу підтримки додзвонитися нереально

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Вступна кампанія під загрозою: Що робити…

Цьогоріч МОН вирішило змінити програмне забезпечення для ведення ЄДЕБО – електронної державної бази з питань освіти. Раніше софт належав приватній компанії, а держава щороку викладала за користування кругленьку суму.

Держава оголосила конкурс на створення забезпечення. Розробнику передбачався гонорар у 8,9 млн грн. Втім, переможця - Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій – визначили лише у березні. Експерти заголосили, що за три місяці розробити якісний продукт такого рівня складності просто нереально. Але вже у червні виконавець звітував про завершення роботи.

Вже на початку вступної кампанії нашвидкуруч створена система почала збоїти.

Depo.ua розбирався у головних проблемах, які виникли у абітурієнтів під час вступної кампанії 2017.

Не виходить зареєструвати електронний кабінет

Таке може відбуватися як через несправність системи, так і через неуважність самого абітурієнта. Наприклад, як діючий email абітурієнт міг вказати адресу заборонених в Україні ресурсів - @mail.ru, @mail.ua, @yandex.ua, @yandex.ru, @bk.ru. Якщо адреса правильна, а авторизуватися не виходить, у МОН радять почекати принаймні добу.

З 15 липня тим, у кого виникли проблеми на цій стадії, дозволено подавати паперові документи безпосередньо у приймальну комісію вишу (раніше таке право мали лише пільговики – наприклад, учасники АТО або діти загиблих бійців).

Треба бути готовим, що представник вишу спробує створити кабінет у присутності абітурієнта. Якщо це вдасться, продовжувати епопею зі вступом доведеться у електронній формі.

Абітурієнтам рекомендують не пороти гарячки і почекати кілька днів, адже з системою продовжують працювати. Акцентують, що відкрили можливість оффлайнової реєстрації переважно для тих, хто має проходити творчий конкурс або співбесіду.

Заяви анульовані

Через технічні проблеми у сотнях поданих заяв так і не відобразився конкурсний бал абітурієнтів. Здебільшого це стосувалося заяв, поданих 12 – 14 липня. Програмісти так і не спромоглися виправити баг, тому такі заяви просто анулювали. З електронних кабінетів абітурієнтів вони зникли. За офіційною інформацією, абітурієнтам, які втрапили у технічну халепу, були розіслані відповідні повідомлення електронною поштою.

Наразі пропонується нібито просте рішення: просто подати заяви заново.

А от ті, хто вчасно не отримає інформації, наприклад, через те, що проживає у сільській місцевості і не має доступу до Інтернету, може залишитися без омріяного місця у виші. Також у скрутну ситуацію потрапили люди, які успішно склали ЗНО, подали заяви, і поїхали відпочивати. У кращому випадку, вони таки дізнаються про ексцес і спробують вирішити проблему.

Не знаєш, чи вступив, чи ні

Через подібні випадки деякі абітурієнти впадають у паніку. Адже якщо термін розгляду заяв лише за сертифікатами ЗНО завершується 26 липня, і час ще є, дедлайн на факультети, де передбачені творчі конкурси, вступні іспити та співбесіди, - 20 липня. Причому офіційно творчі "випробування" проводяться з 17 до 26 липня, себто відбір вже міг стартувати.

Отже, таким абітурієнтам у разі анулювання заявки необхідно якомога швидше подати її знову. У разі виникнення проблем рекомендують звертатися за адресами [email protected] та/або [email protected], хоча швидка відповідь, звісно, не гарантована.

Якщо є статус "Допущено до конкурсу" – краще перевірити справжність інформації, наприклад, зателефонувавши у приймальну комісію.

Також імена абітурієнтів, кандидатури яких розглядаються вишем, мають з'явитися у системі "Конкурс". Хоча ще вчора абітурієнти взагалі не могли відшукати списку прізвищ, наразі база більш-менш працює. Обираємо регіон, виш, дивимося кількість заявок і перевіряємо наявність власного прізвища.

Якщо треба виправити інформацію

У МОН обіцяють, що найближчим часом для вишів з'явиться можливість виправляти невірний середній бал абітурієнта та коригувати сільський коефіцієнт.

З цього року мешканці сільської місцевості мають пільгу і мають множити отримані бали на 1,2, але суть у тому, що у заявках цей коефіцієнт нерідко стоїть навпроти заявок міських мешканців. І виправити це станом на сьогодні було неможливо. Притому, що члени вступних кампаній мусили корпіти над картами і розбиратися зі статусом різних населених пунктів.

А от якщо абітурієнт додав неправильні скани, цього виправити вже не вийде. Втім, правильні скани можна відправити поштою. Зв'язатися з приймальною комісією і пояснити ситуацію. Адже попри суворі норми з електронною подачею права на людське спілкування ще не скасували.

Базові рекомендації

За даними абітурієнтів, подаватися краще вночі, коли навантаження на систему менше і вірогідність глюків, відповідно, нижча. Долю своєї заяви краще пильнувати до останнього, тож надовго відриватися від мережі не варто.

Треба розраховувати, що у будь-який день може з'явитися необхідність їздити по приймальних комісіях обраних вишів, тож серйозних справ на цей період краще не планувати.

Варто регулярно перевіряти сайти "Інфоресурсу" та МОН, де можуть з'являтися актуальні для абітурієнтів новини.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme