Всесвітній день шоколаду: Все, що потрібно знати про найпопулярніший смаколик

11 липня у світі відзначають День шоколаду – смаколика, який обожнюють мільйони

Всесвітній день шоколаду: Все, що потріб…

Depo.ua вирішив потішити читачів інформацією про шоколад та підказати, як приготувати його самостійно. До речі, як виявилося, шоколад краще не їсти на ніч.

Всесвітній день шоколаду: Що за свято

Шоколад, який хочеться з'їсти

Цікаво, що шоколад має два свята на свою честь: 11 липня і 13 вересня. Тож шанувальники цього смаколика мають без докорів сумління відзначати це свято аж двічі на рік. А за традицією, у це свято можна вживати скільки-завгодно шоколаду та цукерок.

Всесвітній день шоколаду 11 липня започаткували у Франції у 1995-му. Свято полюбилося не тільки мешканцям Євросоюзу, а й інших країн. Щоправда, деякі додатково запроваджують і свої національні дні шоколаду. В Україні цей день яскраво відзначають у Львові, де полюбляють шоколад.

Види шоколаду

Шоколад буває молочним, чорним і білим

Існує безліч видів шоколаду, проте прийнято виділяти три різновиди цього смаколику:

  • чорний шоколад
  • молочний шоколад
  • білий шоколад
  • пористий шоколад
  • десертний шоколад
  • діабетичний шоколад 

Чорний шоколад містить від 50 до 100 відсотків тертого какао. Для нього характерний гіркий смак, який дає відчути справжній присмак шоколаду. Цей вид шоколаду містить менше цукру, а, отже, завдає менш потужний удар по фігурі його шанувальників. Цей вид шоколаду відмінно пасує для приготування кондитерських виробів.

Молочний шоколад містить менший відсоток какао-бобів, а більший відсоток цукру. Також до його складу додають молоко чи молочний порошок, звідки і походить назва цього виду шоколаду. Він підходить для прикрашання тортів та тістечок. 

Білий шоколад дуже важко назвати шоколадом, адже по суті це продукт, який складається з цукру, какао-олії, молока. Цей вид не містить какао-порошку, тому і має білий колір. Гарний вид цього шоколаду має складатися щонайменше з 20% какао-олії.

Пористий шоколад може бути білим, молочним і чорним. Тут уся справа не у складі речовини, а у його приготуванні. Для того, аби отримати плитку шоколаду з пористою структурою, шоколадну масу у розплавленому вигляді відправляють у вакуум-котли на чотири години, де шоколад отримує свої "бульбашки" протягом чотирьох годин.

Десертний шоколад також буває чорним, білим і молочним. Головна його ознака – начинка, яка може бути різною: від ягід та горіхів – до печива та вафель.

Діабетичний шоколад характеризується відсутністю у складі цукру. Для такого шоколаду притаманне додавання замінників цукру: стевії, еритролу, мальтитолу та інших. Попри відсутність цукру у цьому смаколику, все одно потрібно знати міру, адже він містить какао-олію та жири, якими не варто зловживати.

Користь та шкода шоколаду

Шоколадні цукерки

Звісно, щодня вчені, лікарі та психологи пишуть про користь та шкоду шоколаду, проте не всім статтям, які є в інтернеті, слід довіряти. Спирайтеся на факти, коли захочете подумати про шкідливість чи користь цього продукти. А тепер просто факти…

Гормон радості і антиоксиданти: Користь шоколаду

Шоколад містить алкалоїди, а саме теобромін і фенетиламін. Саме ці речовини впливають на те, що шоколад підіймає рівень серотоніну в організмі людини. Зазначимо, що часто серотонін називають "гормоном щастя і радості". Проте потрібно розуміти, що "ейфорія" від прийому шоколаду буде тривати не більше 30 хвилин, а їсти шоколад постійно – не вихід.

Отже, шоколад дійсно дарує відчуття радості. Деякі науковці стверджують, що шоколад може впливати на рівень артеріального тиску, знижуючи показники. Проте підтверджених даних щодо цього "дива" наразі не існує.

З іншого боку, какао дійсно містить антиоксиданти, які своєю чергою позитивно впливають на стан здоров'я людини. Наприклад, тим людям, у яких були інфаркти, давали шматок шоколаду і цей смаколик нормалізував показники кров'яного тиску.

Попри побоювання алергії, нема точних даних про те, що сам шоколад може її викликати. Якщо організм негативно реагує на шоколад, наприклад, викликає висипи на шкірі,  частіше за все йдеться про харчову непереносимість. 

Попри велику калорійність більшість дієтологів єдині у своїй думці – 15-20 грамів на день не стануть на заваді у схудненні чи підтриманні форм. Але головна умова – це має бути якісний чорний шоколад. Проте слід розуміти, що при деяких станах та захворюваннях органів травної системи, шоколад може бути протипоказаним. 

Велика калорійність та залежність: Шкода шоколаду

Шоколад є доволі калорійним продуктом. У 100 грамах смаколику міститься від 500 до 600 калорій, в залежності від виду та наповнення. Слід розуміти, що денна порція шоколаду не має перевищувати 20-30 грамів, якщо ви слідкуєте не тільки за здоров'ям, а і за своєю фігурою. Якщо не хочете зашкодити організму, то маєте дотримуватися калоражу і обирати для вживання лише один із видів шоколаду – чорний, з вмістом какао не менше ніж 80%.

Шоколад містить таку речовину як теобромін, яка є шкідливою для багатьох живіх організмів. Для прикладу, 100 грамів шоколаду для собаки чи кота можуть стати летальними. Проте, для людини шоколад не токсичний, адже наш метаболізм допомагає теоброміну розчинятися швидко і без наслідків. 

У 2013-му році на з'їзді науковців було оприлюднено одну із причин популярності шоколаду. Вчені стверджують, що справа у речовині анандаміді, яка впливає на мозок людини так само як конопля. Мовляв, поїдаючи шоколад, людина здатна впасти у транс, а з рештою смаколик викликає залежність. Але дехто з вчених вважає теорію неправильною і вважає, що вся справа в ароматі, адже ваніль та солодкий запах шоколаду зводять з розуму мільйони людей по всьому світові.

Шоколад погано впливає на зуби, адже містить цукор. Тому потрібно полоскати рот після його вживання. 

Як приготувати шоколад в домашніх умовах

Шоколад можна зробити вдома: рецепт

Наразі рецептів приготування шоколаду власноруч безліч: є варіанти без використання какао-масла, але кулінари такий шоколад вважають не справжнім. 

Справжній шоколад: рецепт шоколаду в домашніх умовах

Час приготування: 40 хвилин + 2 години на застигання у холодильнику

Кількість порцій: 4-6

Інгредієнти для приготування шоколаду вдома:

  • 70 г олії какао;
  • 150 г какао-порошка чи какао-маси;
  • 120 г тростинного або звичайного цукру;
  • 60 грамів горіхів на ваш вибір, наприклад, мигдаль.

Приготування домашнього шокладу:

  1. Масло какао порубати на шматки і помістити у миску. Додати какао-порошок і цукор.
  2. Розтопити суміш на водяній бані і дочекатися, коли складові об'єднаються у однорідну суміш.
  3. Прогріти масу протягом 20 хвилин.
  4. Взяти форму для шоколаду, на дно якої викласти по одному горішку.
  5. Залити форму шоколадом. Верхівку можна прикрасити горішками, які можна подрібнити у блендері, чи кокосовою стружкою.
  6. Коли шоколад застигне, відправити його до холодильника на дві години.

Смачного!

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme