Врятувати світ: Як технології роблять революцію в медицині

Зараз у Женеві проходить Всесвітня асамблея здоров'я. Одне з ключових питань - створення системи охорони здоров'я, яка охопить весь світ

Врятувати світ: Як технології роблять ре…

Раніше цього року ВООЗ оприлюднила Глобальну стратегію з цифрового здоров'я щодо розвитку технологій та інформаційних систем  для забезпечення доступу до якісних медичних послуг для мешканців усього світу, передає Depo.ua із посиланням на Weforum.org

Мрія фахівців - легко і за відносно малі кошти надавати кваліфіковану допомогу людям у всіх куточках планети.  При цьому якомога більшу частину роботи спихнути на технології і механізми. Адже модель, в якій пацієнт із нежиттю їде за багато кілометрів від дому на консультацію, і в лікарні його потреби обслуговує ледь не три спеціаліста (записати, заповнити формуляр і зрештою проконсультувати) змушує фахівців хмурити лоба - це дорого, незручно і несучасно. 

Наразі  розвивається інноваційна система охорони здоров'я . Один з напрямків - телемедицина, яка вже цього року з великою ймовірністю перетворитися на глобальний світовий тренд.  Адже забезпечення медичних консультацій на відстані може стати порятунком як для бідних країн загалом, так і для мешканців сільської місцевості, які живуть на значній відстані від лікарень та медичних центрів. 

Втім, і у багатих розвинутих країн є потреба лікувати пацієнтів вдома, а не в лікарнях. Зокрема, про це йдеться у виступі на TED нідерландця Нільса Ван Неймена,  віцепрезидента команди UPS Europe Healthcare.

По-перше, лікарні - це дорого, і навіть у США 64% громадян відмовляються звертатися до лікаря через солідну ціну терапії.  Відсоток ВВП, який США виділяє на охорону здоров'я, за останні п'ять років зріс з 6,2% до 17,1%,  при тому, що домашнє лікування може бути у 10 разів дешевшим.  Крім того, за даними пана Неймена, навіть у такій невеликій країні як Нідерланди найближчими роками бракуватиме 125 тис. медичних сестер. 

По-друге, дорога на процедури чи на аналізи забирає у пацієнта чимало сил і часу, 46% медичних послуг можна перемістити з лікарень у домівки .  Наприклад, у Нідерландах та Данії онкоклініки вже проводять сеанси хіміотерапії вдома у хворих. 

В Україні з телемедициною у певному сенсі знайомі вже 14 років - наші лікарі працюють з системою "Тридекс", яка на відстані передає зашифровану електрокардіографію.  Але спектр можливостей в останні роки прагнуть розширити. Зокрема, у дев'яти областях створили пілотний проект із впровадження послуг телемедицини. 

Для роботи потрібен ряд приладів - від тонометра до спірометра (вимірює функції легенів). 

Наразі вже є істотні успіхи. Як пишуть на сторінці очільниці МОЗ Уляни Супрун у Facebook, завдяки телемедицині на Вінничині у минулому році виявили 830 випадків гострого інфаркту міокарда, і це на 60% більше, ніж до впровадження новітніх технологій.                                                                                                                                                     

Зі здорової голови на комп'ютер

Чимало уваги новатори від медицини звертають на штучний інтелект. Вже зараз машини здатні без особливих зусиль з боку людини розробити ефективний лікувальний план для кожного пацієнта. Хоча на даний момент найефективнішою є комбінація роботи комп'ютерів та лікарів.  Заощаджуючи час на "машинній" роботі, медики можуть приділити більше часу та уваги там, де машинне мислення поки що безсиле. 

Є надія, що комп'ютери певною мірою компенсують дефіцит професійних кадрів. За оцінками ВООЗ, у 2035-му у світі не вистачатиме близько 12,9 млн медичних працівників. 

Аналітики пишуть і про лікарні майбутнього, робота яких побудована на інноваційних технологіях, адже у XXI столітті хоча б адміністративні завдання варто перекладати на "плечі" штучного інтелекту. 

Зокрема, клініка Мейо у Рочестері вже 27 років тримається у топі медичних закладів США, а за показниками 2018-2019 визнана найкращою у країні. 

На службі медиків - понад 15 тис. мобільних гаджетів від Apple, а їхню роботу координує система Synthesis Mobile. Завдяки технологіям у пацієнтів завжди під рукою дані про стан здоров'я, вони можуть запросто поставити питання будь-якому спеціалісту, попросити про позачерговий прийом. 

Крім того, клініка розробила власний додаток для Apple. Він допомагає з порадами щодо здорового способу життя і допомагає вчасно помітити перші прояви можливих хвороб. 

Клініка Мейо - один з піонерів медичних інновацій. Зокрема, центр інновацій з'явився тут ще у 2008-му.

Прогрес долає кордони, і не так давно перший робот-хірург з'явився і в Україні - це брат американського да Вінчі, який працює в центрі ендохірургії у Вінниці.  Апарат може впоратися із завданням, яке людині не під силу.  Зокрема, робот працює "в чотири руки" у місцях, до яких інакше важко дістатися. 

За останні роки у нас з'явилося чимало власних медичних стартапів, найкращі з яких нагороджують на профільному конкурсі MBioS Challenge. 

Серед минулорічних переможців - зокрема, одеський стартап QROK MEDICAL - система навігації медичними закладами, за допомогою якої медики можуть відстежувати місцезнаходження пацієнтів. 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"