ВООЗ розводить руками: Як світу навчитися жити з коронавірусом

Пандемія коронавірусу не поспішає відступати – у регіонах та країнах, що понадіялися на повне одужання від інфекції, реєструються нові спалахи хвороби. У ВООЗ констатують: у найближчому майбутньому вірус залишати людство у спокої не збирається...

Журналіст відділу "Життя"
ВООЗ розводить руками: Як світу навчитис…
Фото: EPA

Зокрема, про це заявив один з радників організації, доктор Девід Набарро, пише Express

"Кожен з нас думає: коли ж вірус нас залишить? І я маю бути тією людиною, що оприлюднить неприємні новини. Вірус не збирається нас залишати, він справді небезпечний, і він не нудьгує", – акцентував Набарро.

Додав, що світ має "навчитися жити" з інфекцією, підкресливши важливість соціального дистанціювання. 

Логічно, що навчатися доведеться, адже достатньо ефективних ліків від хвороби все ще немає, а вакцина буде доступною не раніше 2021-го та й не факт, що миттєво стане панацеєю від хвороби. При цьому у світі спалахують масштабні карантинні протести, а аналітитки-песимісти пророкують колапс чималій кількості країн. 

Depo.ua зібрав вірогідні способи протистояння вірусу без впровадження тотального карантину. 

Маски – не лише в супермаркет

Хоча в Україні маски все частіше сприймають, як обридлий пропуск до магазинів і спускають їх то під носа, то на підборіддя, в інших європейських країнах навпаки починають впроваджувати більш суворі правила щодо засобів індивідуального захисту. І місцеву владу можна зрозуміти – краще звикнути до тимчасового стандарту, ніж ще кілька місяців скніти у чотирьох стінах. 

Так, наприклад, влада Мадрида прийняла рішення зробити маски та респіратори обов'язковими у будь-якому громадському місці – навіть вуличному. Схожі правила впроваджують у Греції – правда тут вдягати маску на вулиці потрібно, лише коли немає можливості дотримуватись рекомендованої дистанції. 

При цьому маски теж змінюють свій статус і можуть ставати не лише засобом гігієни, але й зручним гаджетом чи то модним аксесуаром. 

Новий підхід до інфраструктури

Хоча потреба відмови від старих звичок часто видається трагедією, нові стандарти можуть бути не гіршими. Наприклад, через пандемію у Гонконгу з'явилася пара нових – чи то удосконалених старих – транспортних засобів. 

Так, дизайнерська студія Ponti створила відносно безпечний трамвай The Island – у транспортному засобі передбачені безконтактний вхід та вихід, він їздить по маршруту без водія, а розсадка передбачена нетипова – кругова. Таким чином пасажирам простіше дотримуватися дистанції. 

Фото: Michael Young Studio

Фото: Michael Young Studio

Ще одне дітище студії – унікальний міський човен,  де для пасажирів передбачені спеціальні перегородки. Такий човен виконує роль міського таксі. Завдяки самому концепту засобу інфекцію тут підхопити важко, до того ж люди добираються у потрібне місце, перебуваючи на свіжому повітрі. 

Фото: Michael Young Studio

Фото: Michael Young Studio

"Зазвичай хороший дизайн починається з обмежень. Тож цей період був сприятливим для дизайну – небов'язково як для бізнесу, радше для уяви", – прокоментував  очільник студії Андреа Понті CNN Travel

Масове тестування

Об'єми тестування швидко нарощуються – так, у квітні в Україні робили 6 924 аналізів на добу, у липні показник виріс до 15 494. Але і цього недостатньо. Розробники продовжують битися над створенням швидких і доступних тестових систем. Наприклад, у Британії створили діагностичні набори, що дозволяють отримати результат вже за півтори години, пише Black Hills Pioneer. При цьому один біологічний зразок можна перевірити не лише на COVID-19, а й на кілька інших вірусів.  

У Південній Кореї ще у перші місяці пандемії встановили 50 міні-пунктів тестування.  Все просто і зручно: людина опускає автомобільне скло, у неї беруть мазки з носа та горла та записують персональні дані. Наступного дня вона отримує результат. Такий підхід збільшував кількість охочих перевіритися, а крім того, дозволяв зекономити на дезінфекції приміщень та знизити ризик і для самої людини, і для медичного персоналу. 

У столиці країни у Сеулі в середині травня запровадили можливість пройти тестування анонімно. Мовляв, спалахи хвороби зафіксували у гей-клубах міста, а деякі люди не хотіли б натякати на свою орієнтацію. Тоді за одну добу на тестування прийшли 8300 людей, тоді як до впровадження можливості показник був у вісім разів меншим.  Втім, небажання відкривати завісу особистого життя – лише одна з можливих причин. Ще одна – в тому, що люди не надто прагнуть контактувати з системою, що буде за ними стежити і, у випадку Кореї, штрафувати.  Такий хід думок може бути у цілком свідомих людей, що, отримавши позитивний діагноз, дотримувалися б самоізоляції. 

Втім, це вже психологічні тонкощі, тоді як перед деякими країнами все ще стоїть завання зробити тести максимально доступними для більшості охочих перевіритися. 

Відстежування контактів

Створення ефективної системи визначення усіх людей, що спілкувалися з новим пацієнтом, на рівні країни може виявитися тривалим процесом, а крім того, гарантовано підніме кілька дражливих питань щодо приватності. Але система може стати ефективною зброєю проти пандемії. Зокрема, наприклад, у Сінгапурі заради визначення потенційно заражених проводили цілі поліцейські розслідування із вивченням кадрів відеозйомки та залученням детективів. Питання детально розглядали на конференції COVID Tech Task Force у Нью-Йорку, пропонуючи інноваційні рішення. 

І хоча занадто пильне стеження може видатися антидемократичним, наразі система збоїть навіть на етапі "виявити та проінформувати", що сприяє поширенню інфекції.  Наприклад, у Словенії над цим питанням серйозно замислилися і наразі активно працюють над власним додатком, пише The Mayor.  Словенський проєкт створений на основі німецького стартапу, але він обіцяє більшу конфіденційність користувачам.  Так, дізнавшись про зараження коронавірусом, людина може у кілька кліків передати новину усім, з ким вона контактувала. При цьому дані адресатів залишаються захищеними і до жодних баз не потрапляють. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme