Водохресний Святвечір: Що не можна робити

В ніч з 18 на 19 січня українці святкують Водохресний Cвятвечір, який в Україні називають "переддень Богоявлення,"Голодна кутя", Йордан або другий Святвечір

Depo.ua розкаже про забобони цього дня.

Одним з останніх свят різдвяного циклу для українців є Хрещення Господнє або Йордан. Напередодні 19 січня народ вже починає готуватися до важливого свята.

Що не можна робити на Водохресний Святвечір

- не можна ставити на стіл парну кількість страв

- не можна веселитися, влаштовувати свята

- не можна лаятися і голосно говорити

- не можна порушувати піст, в тому числі приймаючи алкоголь

- з давніх часів вірили, що на це свято тварини говорять людською мовою, але підслуховувати ці розмови ні в якому разі не можна, тому що за таке Бог покарати може.

Традиції Водохрещенського Святвечора

18 січня українці називають "голодною кутею". Вся справа в тому, що весь цей день віруючі люди нічого не їдять - постують.

Сідають вечеряти ввечері, коли вже засяє вечірня зоря. А на вечерю подають тільки пісні страви - смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху - хліб, "щоб хліб родився (був урожай, - ред.)".

Не можна ставити на стіл парну кількість страв. Головна страва цього свята - "голодна кутя".

Після вечері діти проганяють кутю: вибігають з дому і палицями б'ють знадвору в ріг хати, примовляючи:

"Тікай, кутя, із покуття, А узвар – іди на базар, Паляниці, лишайтеся на полиці, А "дідух" – на теплий дух, Щоб покинути кожух".

Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям - щедрувати. Щедрувальники носять з собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки вручити господареві гілочку.

У цей вечір виконують всі ті обряди, що і на "багату кутю" в Різдво - звуть мороз, чорні бурі, сірого вовка; але все це вже не так урочисто, як на Святий Вечір.

18 січня намагалися прибрати в будинку, так як 19 січня в день Хрещення вже діє заборона на всі види робіт, повідомляє "Обозреватель".

Хрещена вода

Освячена в церкві - "вечірня вода" - вважається святіші, ніж з Хрещення, вона "відганяє на всяке зло". Вважається, що така вода не псується, а якщо її заморозити, - на поверхні з'явиться зображення хреста.

Літургія в церкві

Все богослужбові тексти цього дня присвячені Хрещенню Господню і Богоявленню. Наші предки намагалися обов'язково відвідати в цей день церкву.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна