Вижити у лісі: Як вберегти здоров'я та життя, опинившись сам на сам із природою

Нещодавно у США знайшли жінку, яка зникла понад 5 місяців тому, у листопаді 2020 року

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Вижити у лісі: Як вберегти здоров'я та ж…

Увесь цей час 47-річна американка  виживала у лісі: харчувалася травою і мохом, брала воду з прилеглої річки і пережила "без нічого" зиму у каньйоні Даймонд Форк. Врешті її знайшли за допомогою дрона, який кинули на пошуки.

Жінк не була травмована, але була ослаблена через сильну втрату ваги. Також вона боролася з проблемами психічного здоров’я.

"Хоча потерпіла змогла вижити, протягом кількох місяців її існування було дуже складним", – заявив шериф округу Юта Спенсер Кеннон для The Guardian.

І хоча у випадку цієї жінки поліція вважає, що рішення лишатися "дикуном" було її власним вибором, опинитися у ситуації, коли виживати у лісі кілька днів, а то й тижнів без нічого може опинитися кожен із нас.

Журналісти Depo.ua пропонують базові поради на подібні випадки.

Чотири правила виживання

Аби вижити у диких умовах, знадобляться лише 4 речі: вода, укриття, їжа та тепло. Чудово, якщо за плечима рюкзак-рятівник із засобами виживання: консервами, батончиками, запасом питної води, таблетками для знезараження води, наметом та сірниками чи запальничкою. Втім, ми виходимо з їхньої відсутності.

Роса

Знайти воду

Це перше, що ви маєте зробити, опинившись сам на сам із дикою природою. Де б ви не були – у лісі, на острові, у каньйоні чи у горах, шукайте джерело.

Усі ми ще зі школи знаємо, що людина може прожити без води три дні, втім на ці них покладатися не варто. Організм починає потерпати від зневоднення та втрачати сили задовго до того, як минуть 72 години. Зазвичай ми відчуваємо спрагу, втративши 2-3% води, але лише при 1% зневоднення наша працездатність та когнітивні функції вже починають страждати.

Що робити, якщо джерела поблизу немає?

Перший спосіб отримати воду без водойми поруч – збирати росу. Підійде будь-який легкий одяг – майка, сорочка тощо. Тканину потрібно притиснути до землі, вкритої рослинністю (травою, квітами). Також тканину можна тягнути за собою, збираючи вологу. Після цього вичавити  рідину собі до рота. Повторити максимальну кількість разів.

Таким способом можна запасти трохи води на потім, якщо з собою пляшка або фляга.

Варто слідкувати за мурахами: якщо зграйка комах піднімається по дереву, це може свідчити про наявність води у жолобку нагорі.

У горах треба йти паралельно схилу: із гір часто спускаться невеликі струмки, і ймовірність натрапити на один з них досить висока. 

І звісно, стара добра порада: спробувати відкопати воду. Звісно, посеред лісу і без лопати це не краща ідея. Втім, пересохлий струмок чи невелике озеро – знак, що треба гребти руками та великою палицею – швидше за все, вологу знайти вдасться.

Казанок на багатті для очищення води

Очистити воду

Так, на жаль не все так просто. Іноді пити воду з озера чи струмка без очистки може бути небезпечнішим, ніж не пити взагалі. Наслідками пиття забруденної води, поза іншими, можуть бути діарея та блювота. І ці нібито прості реакції організму вдалині від цивілізації можуть вбити. Вони призведуть до подальшого, можливо критичного зневоднення та обмежать рухливість.

Найкращий спосіб зробити знезаразити воду – прокип'ятити її. Для цього достатньо буде імпровізованої тарілки з кори дерева та кількох досить великих каменів.

Каміння можна кинути у розведене багаття, воду – налити у кору. Коли каміння розігріється достатньо, обережно палицями вийняти його та перекинути у воду. У результаті та закипить, а кора лишиться майже неушкодженою. Кип’ятити потрібно протягом мінімум 5, а краще – 20 хвилин.

Втім, якщо можливості прокип’ятити воду немає, згодяться і саморобні фільтри. Усі вони у  "диких" умовах створюються за однаковим принципом: рідина проходить через різні шари трави, гравію / піску та деревного вугілля, і кожен такий шар видаляє з води різні домішки. Особливо важливо використовувати вугілля, оскільки саме воно поглине шкідливі бактерії та віруси. Інші матеріали призначені для фільтрації великих шматків бруду.

Якщо є зайва тканина, фільтр для води  можна побудувати фільтр для води таким чином:

як побудувати фільтр для води

Якщо зайвої тканини немає, можна зробити конус із кори дерева або ж, якщо пощастить, знайденої пластикової пляшки та відповідно викласти шари і профільтрувати воду. 

Будуємо халабуду

Побудувати "халабуду"

Щоб захиститися від вітру, дощу а також нічного похолодання, знадобиться укриття. Крім того, воно зможе стати у нагоді за наявності поблизу диких звірів: під імпровізованим дахом шанси, що вони нападуть, значно меншають.

Найкращим варіантом буде знайти опале дерево і покласти згори кілька великих гілок, аби утворився каркас намету. Потім заповнити прогалини між великими гілками меншими. Врешті, коли дірки стануть невеликими, накидати згори трави та гілок з листям. Чим прохолодніша пора року, тим товщим має бути шар. Землю всередині намету варто вистелити листям чи травою: так буде тепліше спати. 

Зігрітися

Загалом листя у намет краще нанести якомога більше. Воно може слугувати не лише матрацом, але і ковдрою у випадку холодних ночей.  У листя чи траву можна загортатися, як у спальний мішок. В екстремальній ситуації зігрітися допоможе навіть багнюка. Так, нею у 2015-му обгорталася новозеландка Сьюзен О'Брайен, яка загубилася під час пробіжки і була змушена ночувати у лісі.  

Звісно, найкращий спосіб зігрітися – розвести багаття, але в умовах відсутності сірників чи запальнички це непросто.

Як можна розвести багаття без сірників ви можете переглянути тут:

Легше буде тим, хто носить окуляри для далекозорості: потрібно зловити сонячні промені на шматок папірця або тканини крізь лінзу. А от окуляри для короткозоркості навряд чи стануть у пригоді. При цьому порушенні кришталики очей мають підвищену оптичну силу, і зображення далеких предметів будують не на сітківці, а в просторі перед нею. Окуляри для короткозорих компенсують цю відстань, використовуючи розсіюючі лінзи, які мають негативну оптичну силу і геть не годяться для розпалювання багаття.

Порятунок - комахи

Поїсти

З усіх варіантів їжі – це рослини, комахи (доведеться перестати бути гидливими) та дикі тварини. 

Останній ми відкинемо: зловити тварину навіть із досвідом та спорядженням задача досить складна, що вже казати про найімовірніше втомлену та зневоднену людину, у якої з пожитків – власний одяг і в кращому випадку невеликий запас води.

Якщо пощастить, можна вийти на озеро з рибою. Зловити її можна спробувати методом списа (заточити об каміння довгу палицю так, щоб у неї утворився гострий кінець), спробувавши наколоти рибину на палицю, притиснувши до дна.

Також можна використати одяг – наприклад, сорочку, – і вполювати на мілині невеликих рибок, що плавають зграями. Треба розташувати тканину у воді таким чином, аби риби могли проплисти над нею, і різку смикнути угору для утворення "мішечка".

Втім, вашим кращим варіантом є ...комахи. Так, навіть не рослини, адже тут без спеціальних знань можна легко натрапити на отруйну. 

Натомість більшість комах їстівні, ба більше – дуже навіть поживні. Можна їсти бджіл, коників та цвіркунів, метеликів неяскравого забарвлення, тощо. Втім, їх краще приготувати на багатті а не їсти у сирому вигляді. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme