Військові навчання та ракетне паливо: Чому на Камчатці сталася екологічна катастрофа

На російській Камчатці запахло екологічною катастрофою – люди, що контактували з водою на одному з пляжів, масово труяться, а безліч тварин знаходять на березі мертвими. Причиною цього могли стати військові навчання або ж ракетне паливо на збереженні

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Військові навчання та ракетне паливо: Чо…

 

 

Останні кілька днів мережею ширяться світлини з мертвими водними жителями – від тюленів та восьминогів до риби. Усе це – світлини з Авачинської бухти в районі Халактирського пляжу – головної локації для місцевих професійних серфінгістів (Камчатка, Росія).

Серфери скаржилися на неприродний запах та колір океану, а деякі з них після контакту з водою отримали хімічні опіки очей та горла. У групи серферів також спостерігалися проблеми з диханням та блювота.  

Навіть у тих, хто лише перебував на пляжі і безпосередньо з водою не контактував, відчуваються негативні наслідки у вигляді білої пелени, сухості очей, погіршення зору, першіння в горлі.

За словами дайверів, які наводить російське відділення Greenpeace 2 вересня, ситуація погіршувалася (ється) з кожною годиною: "Сьогодні вони (дайвери, -ред) пірнали і спливли зі сльозами на очах. Все дно всіяне трупами морських тварин. Вся наша підводна краса тепер сіро-жовтого кольору. Риби ніби зварені в окропі. Навіть найміцніші черепашки, про які можна було порвати водолазний костюм відвалилися від каменів і поверхонь".

У заяві Слідчого комітету Росії за 3 жовтня йдеться про те, що на місце направили команду для розслідування масової загибелі морських ссавців і "можливої ​​екологічної катастрофи".  Комітет повідомив, що їм надходили повідомлення про підвищені концентрації нафтопродуктів і фенолів "з невстановленого джерела в прибережних водах моря". Розглядають також техногенні та природні причини забруднення.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🆘Нужна ваша активность! Что-то невообразимое происходит на Камчатке, гибнут животные и страдают люди. Если не поднять шум - большой риск, что ситуацию "замнут". Поставьте лайк, чтобы продвинуть публикацию, и читайте подробности: ⠀ Уже несколько дней (по словам местных - началось всё 2-3 недели назад) жители Камчатки наблюдают страшные явления: на берегу океана лежат десятки тысяч мертвых морских животных. Осьминоги, рыбы, ежи, звезды, мидии и так далее… Водолазы "сегодня ныряли и всплывали со слезами на глазах - всё дно усеяно трупами животных. Рыбы будто сварены в кипятке". Вода в океане мутная, грязная, со странным запахом - местные жители говорят, что обычно она прозрачная, совсем не такая, как сейчас. ⠀ ☠️Людям тоже досталось: те, кто плавали в эти дни, массово получили химические ожоги роговицы глаз, "кого-то рвало, у других появились проблемы с дыхательными путями, кашель". Цитирую из постов серферов, которые были на Камчатке. Люди перестали видеть предметы с расстояния 3х метров! ⠀ Что же произошло? Пока неизвестно. Но по анализам воды выявили превышение по нефтепродуктам в 4 раза и по фенолу в 2,5 раза‼️ @greenpeaceru уже обратился в Росприроднадзор, Роспотребнадзор, Минобороны и Генпрокуратуру с требованием расследования причин, оценки масштаба и срочного устранения последствий. ⠀ Несколько часов назад губернатор Камчатского края @vv_solodov призвал жителей не купаться и не взаимодействовать с водой. Про причины катастрофы и реальные масштабы не сказал. Хотя по всем срокам они уже давно должны быть определены! ⠀ В сети высказывают мнение, что причиной отравления воды стали военные учения, которые как раз проходили тогда, когда люди стали замечать первые признаки трагедии. Если это так - понятно, почему о ситуации не разглашалось так долго! И виновникам всё может сойти с рук... ⠀ Друзья, Камчатка очень далеко от большинства из нас. От Москвы особенно - и внимание надзорных органов туда часто "не доходит". Мы должны придать широчайшей огласке это дело! Помните аварию Норникеля, защиту Куштау? Только благодаря массовым репостам удалось докричаться до политиков и призвать их принять меры! Давайте же спасём нашу природу и сейчас!

Допис, поширений Анна Тятте. ЭкоБлог (@anna_ecoblog)

 

Втім, за словами біолога Володимира Бурканова, слова якого наводить "Фонтанка", від нафтового забруднення опіку рогівки очей не буває. 

"Це точно не нафта. Потрібно шукати глибше. Навіть якщо [у цій місцевості ] танкер  промити, все одно пляму віднесе у сторону. Там течія в іншу сторону. Не думаю, що це нафторазлив. Було б багато нафти на березі (версія з дірявим танкером була однією з перших у місцевої влади)", – каже він.

На думку науковця, може йтися про хімічні поховання в океані. В СРСР було прийнято втоплювати різні отруйні хімічні речовини прямо в морі. Так робили і після Другої світової, і після "холодної". А біля Халактирського пляжу по дну проходить каньйон, у який, за його словами, скидали багато всякої гидоти. І можливо, один з таких утоплених контейнерів проіржавів і токсичні речовини вилилися у воду.

Втім, це не єдина та не найбільш вірогідна версія.  В 10 кілометрах від Халактирского пляжу, якраз від місця виявлення забруднення на певному військовому полігоні зберігаються контейнери з ракетним паливом. 

"На початку 2000-х писали, що їх там від кількох тонн до кількох сотень тонн. Цілком можливо, що ми говоримо про це саме паливо. Десять кілометрів для дренованих камчатських грунтів – це взагалі не проблема. Там же з гір опускаються річки. Якщо там хімія потрапляє в струмки, то дорога до Тихого океану веде якраз до місця виявлення проблеми цивільними. На мій погляд, це найбільш ймовірна версія причин катастрофи", – каже вчений.

У той же час Катерина Диба - географ і адміністратор школи серфінгу Snowave Kamchatka, яка більше тижня тому привернула увагу до забруднення, акцентувала увагу на тому, що місцеві серфери відчувають проблеми зі здоров'ям вже протягом кількох тижнів, і приблизно в один час з появою перших симптомів на Халактирскому пляжі і в акваторії проводилися військові навчання.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme