Вісім країн ЄС призупинили щеплення AstraZeneca: Що варто знати

Швеція стала вже восьмою європейською країною, що призупинила щеплення AstraZeneca через підозру, що препарат може спровокувати утворення тромбів. При цьому повним аналогом британського препарату – індійською вакциною CoviShield – щеплюють і українців

Журналіст відділу "Життя"
Вісім країн ЄС призупинили щеплення Astr…
Фото: Pexels.com

Про рішення Швеції заявило Національне агентство охорони здоров'я. Державний епідеміолог Андерс Тегнелл назвав його запобіжним заходом. 

"Є позитивні дані про вакцину, але все ж важливо призупинити щеплення, доки EMA (регулятор ЄС) не встановить, чи можуть ці події (утворення тромбів) бути пов'язані з вакцинацією", – цитує посадовця SVT

Крім Швеції, рішення про паузу у використанні AstraZeneca прийняла Словенія, Латвія, Німеччина, Франція, Італія, Данія, Норвегія та Ісландія. В Угорщині та Румунії наразі частково призупинили кампанію. 

При цьому у деяких країнах – зокрема, у Латвії – проблем з використанням препарату не виникло. Але країна вирішила дочекатися додаткових висновків щодо безпечності вакцини – зокрема, рішення Європейського агентства з лікарських засобів, засідання якого призначене на 18 березня.

Через тривожні новини початок вакцинації відклав і Таїланд.  Кампанія мала початися 12 березня, але прем'єр країни Прают Чан-Оча, який мав дати їй старт, вирішив не щепитися. Щоправда, вже сьогодні рішення вирішили переглянути і таки дати процесу зелене світло. 

Depo.ua зібрав наявну на даний момент інформацію. 

Що сталося

Всього у світі препаратом щепилися понад 17 млн людей. У близько 40 зафіксували випадки утворення тромбів після вакцинації. 

У Норвегії серйозні випадки тромбозу після введення препарату розвинулися у чотирьох медиків, молодших 50 років. Двоє з них померли. У Данії від тромбу померла 60-річна жінка, а в Італії – 57-річний чоловік, яких до цього вакцинували. 

При цьому стверджується, що причинно-наслідковий зв'язок між щепленням, розвитком тромбозу та смертями не встановлений. 

На цьому факті наголошують і в ВООЗ. 

"Ми не хочемо, аби люди панікували", – стверджує заступниця гендиректора ВООЗ Сумія Свамінатан. 

Наполягають на безпечності препарату і в самій компанії AstraZeneca. Мовляв, у ЄС та Британії зафіксували 15 випадків тромбозу глибоких вен і 22 випадки легеневої амболії - це менше, ніж можна було очікувати, з огляду на обсяги вакцинації, а випадки важких ускладнень із препаратом не пов'язані. 

Один з розробників вакцини, професор Ендрю Поллард в ефірі SkyNews заявив, що "безумовно, безпека – у пріоритеті", але, зокрема у Британії, до 3000 випадків тромбозу трапляється з інших причин. В Оксфорді підтвердили, мовляв, порушення у країні доволі поширене і трапляється у одного з 1000 людей. 

Чи пов'язаний тромбоз і COVID-19

Зазначимо, що, тромбоз – серед проявів і самої коронавірусної інфекції. Однією з причин наразі науковці вважають дію визначених антитіл, що виділяються у відповідь на вірус. Така реакція передусім характерна для людей з антифосфоліпідним синдромом, зазначають автори роботи, опублікованої у Science Translational Medicine. Втім, на практиці група ризику значно ширша. 

Так, Джейсон Найт, ревматолог лікарні університету Мічігана стверджує, що у половини пацієнтів, яких госпіталізували з коронавірусом, фіксували принаймні один вид таких антитіл. 

Хоча чітко механізм утворення тромбів не визначено, і у науковому середовищі його все ще вважають однією з найбільших таємниць пандемії. 

Зокрема, науковці університетської лікарні Цюріха та жіночої лікарні у Бостоні припускають, що головна причина – в тому, що SARS-CoV-2 атакує ендотеліальні клітини, які вистилають судини. Їхня поверхня пошкоджується, і через це виникають згустки, зазначає Nature

Також вирішальне значення може мати те, що вірус спонукає імунну систему посилювати запалення – це у свою чергу, зумовлює коагуляцію (злипання крові). Тож тромб – ніби як побічний ефект самозахисту організму. Як стверджує директорка програми досліджень гематології Університету Британської Колумбії у Ванкувері Агнес Лі, у деяких пацієнтів ці процеси проходять "ніби як в гіпердрайві". 

Чи має один із зазначених процесів певне відношення до механізму дії AstraZeneca? Нагадаємо, що розробники та ВООЗ такі можливості спростовують (тим паче, що частота випадків невисока). Чимало експертів акцентує, що з ризиком виникнення тромбів пов'язана передусім сама хвороба, а не вакцина. Трагічні ж історії, що мотивували країни поставити використання на паузу, серед медиків прийнято пояснювати збігом. 

Професор Стефен Еванс з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини зазначає, що різниця у показниках виникнення тромбу після AstraZeneca та, зокрема, Pfizer, невелика, передає Channel 4.  Зокрема після введення 11 млн доз другого препарату появу тромбів зафіксували у 22 людей. 

Країни ж наразі чекають чергового висновку Європейського агентства з лікарських засобів.

Що кажуть в Україні

Ситуацію із AstraZeneca наразі прокоментував голова комітету Верховної ради з питань здоров'я Михайло Радуцький. 

"Вакцинація призупинена, це дуже важливо, її не скасовують", – наводить слова парламентаря Strana.ua

Радуцький зазначає, що в Таїланді, після паузи, вже вакцинували короля, крім того, поновити використання препарату вирішили у Канаді. 

"Нам потрібно визначитися, ми розумні чи красиві. А то у нас вакцина CoviShield, а коли АstraZeneca призупинили на час розслідування, то у нас вже не CoviShield, а АstraZeneca. Це маніпуляції, які потім дуже дорого обходяться Україні", - заявив він. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme