Вилікувався від ВІЛ: Чи відбудеться революція у медицині

Після трансплантації стовбурових клітин лондонець вилікувався від ВІЛ - і це вже другий такий випадок в історії медицини

Журналіст відділу "Життя"
Вилікувався від ВІЛ: Чи відбудеться рево…

Ім'я другого пацієнта зберігається у таємниці, а от перший обрав публічність. Це Тімоті Рей Браун - американець, якому зробили операцію у Лондоні 12 років тому. Відтоді і до нинішнього моменту у його крові не вірус не виділяється, пише The Daily Mail

Попри історію Брауна більшість науковців вважала такі операції небезпечними і нагадувала, що для багатьох попередніх учасників подібні експерименти пройшли невдало. Крім того, цим способом не вилікуєш мільйони інфікованих по всьому світу. 

Однак новий випадок дає нову надію, адже показує, що одужання Брауна - не диво, а закономірність. 

Відомо, що новий пацієнт дізнався про свій статус у 2003-му, а у 2012-му почав приймати препарати, які дозволяли тримати вірус під контролем. Цього ж року у нього діагностували хворобу Ходжкіна (злоякісне ураження лімфатичної системи - ред.). Аби вилікувати рак, пацієнт погодився на трансплантацію стовбурових клітин. 

Лікарі поставили собі за мету позбавити пацієнта не лише від онкології, але й від ВІЛ. Знайшли донора з генною мутацією, яка забезпечує організму природний захист від вірусу. Близько 1% людей північноєвропейського походження успадковують цю рису від обох батьків і мають імунітет проти ВІЛ.

У таких людей клітинний білок CCR5 видозмінений, тож вірус не може проникнути в клітину і з ним взаємодіяти.  

Себто, реципієнту пересаджують клітини кісткового мозку, а ті, у свою чергу, утворюють клітки кров'яної та імунної системи вже з мутованим білком.   

Хоча пацієнт припинив приймати противірусні пігулки вісімнадцять місяців тому, вірус не повернувся (зазвичай він "повертається" за 2-3 тижні після скасування препаратів). 

"Вірус у крові не визначається, але казати, що ми його вилікували, зарано", - стверджує професор Равіндра Гупта, який виступив співкерівником проекту. 

Натомість вживають обережне "у ремісії". 

Медики не приховують, що така трансплантація - важка процедура. Починається вона з опромінювання або хіміотерапії, аби практично зруйнсувати існуючу імунну систему людини. Таким чином звільниться місце, яке займуть новими клітинами, згенерованими донорськими. Процедура дорога і дуже небезпечна. Інколи її проводять двічі. Так, було і з Брауном, оскільки з першої спроби вилікувати лейкемію не вдалося. 

Пацієнт із Лондона пережив усе легше - йому виписали не настільки інтенсивну хіміотерапію, а побічні реакції після трансплантації виявилися незначиними. 

Втім, між випадками з Брауном та пацієнтом з Лондона медики провели ще 12 операцій із пересадки клітин. Вісім учасників померли від побічних ефектів трансплантації або рецидивів раку, розповів The Vox Геро Хуттер - лікар, який працював із Брауном.  Решта наразі у ремісії, але продовжує приймати противірусні препарати. Тож невідомо, чи дала операція потрібний результат. 

Вчені активно шукають риси, які об'єднують Брауна і "лондонця" і, відповідно, пояснюють, чому експеримент вдався саме з цими двома пацієнтами. Наразі робоча версія наступна: у обох чоловіків був штам вірусу, який використовує саме CCR5, аби паразитувати на людському організмі. 

Медики не розраховують, що процедура стане масовою панацеєю, але сподіваються, що зробили великий крок до остаточної перемоги вірусу у майбутньому. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme