Від Трампа до Януковича: Що обіцяли світові та українські лідери перед виборами

Президент США Дональд Трамп умістив програму всього на два аркуші, лідер Білорусі Олександр Лукашенко обіцяв боротися з мафією, а Вікор Янукович - вивести Україну у ТОП-20 економічних лідерів світу

Журналіст відділу "Життя"
Від Трампа до Януковича: Що обіцяли світ…

Depo.ua досліджував передвиборчі програми кандидатів у президенти різних країн.

Так, програма Дональда Трампа на двох сторінках оприлюднена під назвою "Контракт Дональда Трампа з американським виборцем". 

"Це мій 100-денний план, аби зробити Америку великою знову. Це контракт між мною та американським виборцем - і починається від з відновлення чесності та відповідальності, зі змін у Вашингтоні. З першого дня служби моя адміністрація переслідуватиме наступні цілі...", - починає Трамп своє звернення.

У першому блоці тоді ще кандидат обіцяє вирішити проблему корупції і зіткнення політичних інтересів, захистити американського працівника, відновити безпеку і конституційну владу закону - і все це через дуже конкретні кроки. 

Трамп зробив великий акцент на жорстких обіцянках.

"Я скасую кожен неконституційний акт, меморандум чи наказ, виданий президентом Обамою (...) Скасую федеральне фінансування міст-прихистків (місця, куди часто їдуть мігранти, і які мають спеціальний статус - ред.). Почну випроваджувати понад два мільйони кримінальних нелегальних іммігрантів з країни. Призупиню іміграцію з терористичних регіонів, де не можна безпечно провести перевірку", - йдеться у програмі. 

Наступна частина - перераховані законопроекти, які Трамп збирається подавати і лобіювати у Конгресі. 

На думку експертів, саме конкретика і відмова від пом'якшення смислів привернула до кандидата значну частину електорату.  

Програму нинішнього президента Франції Еммануеля Макрона опублікували на 30 сторінках у газеті Le Parisien.  Пропозиції у лідера країни - цілком конкретні. Наприклад, Макрон обіцяв заборонити полікам влаштовувати членів родини як асистентів у парламенті. Так француз відреагував на скандал з його опонентом Француа Фійоном: політика звинуватили в тому, що він найняв свою дружину та дітей для виконання неіснуючої роботи. Але от гроші за неї платив справжні. 

Не побоявся француз ввести обмеження на виплати безробітним. Так, зізнався, що не збирається фінансово допомагати людям, які відмовилися від двох пропозицій роботи, за умови, що зарплата була не меншою, ніж 80% попередньої. 

Звісно, такими нюансами програма не обмежується - Макрон розписав цілу реформу податкової сфери, яку згодом і реалізував. Наприклад, щоб зробити країну бізнес-френдлі, зменшив "податок на багатство". 

Незмінний лідер Білорусі Олександр Лукашенко починає передвиборчу програму 2015-го з такого наразі популярного прийому як протиставлення. 

"Від вашого вибору залежить багато чого. Адже по суті сьогодні перед країною лише два шляхи. Один шлях вперед - до збереження стабільності і порядку, свободи і незалежності. Це шлях єдності і згоди, розвитку і прогресу. Це шлях миру і творення. Інший шлях назад - до смути і хаосу "дев'яностих", бандитського капіталізму і поділу власності, до ослаблення держави і втрати незалежності. Це шлях революції, крові і війни", - пише Лукашенко. 

Програму білоруський лідер не боїться використовувати як застереження від протестів і навіть натякає на події в Україні. Мовляв, його стабільність краще війни. 

"Нам в Білорусі вдається зберегти мир, ми не чуємо пострілів і розривів снарядів, у нас є можливість спокійно працювати, ростити дітей і радіти мирному житті. І це не тільки заслуга влади. Це заслуга нашого мудрого народу. Ми не дозволили захопити себе радикальними ідеями, завжди дбайливо зберігали мир, єдність і злагоду в суспільстві. Новітня історія довела, що ми мали рацію. Гіркий приклад сусідів ще раз переконав нас. Без миру немає життя. Без спокою немає розвитку. Без порядку немає творення", - пише президент країни. 

При цьому акцентує, що Білорусь не влазитиме у війну між сусудніми державами, а Путіну країну він не віддасть. 

"Наша країна ніколи не буде втягнута в чужі війни і конфлікти. І ми завжди захистимо Батьківщину від будь-яких посягань", - каже пан Олександр. 

В економічній частині можемо знайти чимало спільного з програмами українських кандидатів - обіцянки залучати інвестиції та займатися проектами з високою доданою вартістю, спрощення податків, виключення неправомірного втручання держави у діяльність підприємств.  В

Лукашенко традиційно приділяє увагу науці та освіті. Є навіть пункт про скорочення функцій державного управління, щоправда, з прикметниками "надмірних" і "дублюючих". 

Якщо залишити лише цей блок, програму можна подавати і в український ЦВК. Лякає хіба що термін "наступна п'ятирічка".  

До речі, мережею гуляє більш давня агітка білоруського лідера. 

Екс-президент України Віктор Янукович у своїй програмі 2010-го передбачувано киває на попередників. "Вони забули про державу, довели країну до банкрутства, політичної економічної руїни, принесли в жертву своїм особистим амбіціям майбутнє України", - писав колишній гарант. 

Янукович обіцяв очистити владу від корупціонерів і популістів та малював ідилістичну картинку, в якій Україна за 10 років входить у G20, 20-ку найбільш економічно розвинених країн. 

"Гарантую щорічне зростання ВВП, збільшення частки інноваційно активних підприємств, збільшення прямих іноземних інвестицій в Україну до 50 млрд. дол. США у 2014 році", - йдеться у програмі. 

Натомість у 2013-му обсяг інвестицій склав приблизно $4 мдрд (у 2009-му - $4,65 млрд). 

Про податки теж не забули.

"Забезпечу пріоритетність стимулювання підприємств малого і середнього бізнесу шляхом надання доступу до кредитних ресурсів, зменшення податкового навантаження, у тому числі значне зниження податкових платежів для підприємств, які створюють нові робочі місця", - пише екс-регіонал. 

А далі - ще трошки утопії про медицину, освіту і доступне житло. 

Схожі теми були і у програмі президента України Віктора Ющенка у 2004-му, яка отримала пам'ятну назву "10 кроків назустріч людям". 

За структурою документ доволі схожий на програму Трампа: 10 кроків розписано по пунктах. Але самі пункти видаються радше мрією. 

"Провести справжню політичну реформу – кожен відчує, що влада працює для громадян, і працює ефективно (...) Звільнити з посад казнокрадів і хабарників у структурах виконавчої влади, натомість призначити чесних і порядних професіоналів.  Скоротити непотрібні управлінські структури, зменшити чисельність армії чиновників.", - пише Ющенко. 

Як бачимо, поетичні обіцянки - давня українська традиція. Прочитати ж про програми нанішніх кандидатів у президенти можна тут

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme