Місцеві вибори в Черкасах: Як Зеленський подарував "бандиту" Бондаренку друге політичне життя

Після гучного конфлікту з президентом нинішній міський голова Черкас Анатолій Бондаренко перебуває на нечуваній рейтинговій висоті

Економічний і політичний оглядач
Місцеві вибори в Черкасах: Як Зеленський…

Якщо Зеленському на першому етапі президентства вдавалося прибирати з порядку денного різних "розбійників" рівня секретарів міськрад, то менше ніж за рік стало очевидним, що навіть всією вагою свого авторитету президенту навряд чи вдасться сколупнути з насиджених місць своєрідний стихіний оплот протистояння владі президента - місцеве самоврядування. На сьогодні стовпи регіональної влади - мери великих, середніх та малих міст - не потраплять під Зе-зачистку і після осінніх виборів більшість з них не лише залишаться на своїх посадах, а й отримають певне укріплення в місцевих радах.

Кернес, Труханов, Філатов, Садовий, Атрошенко, Буряк, Моргунов… Це лише верхівка айсбергу. За ними сотні прізвищ мерів обласних центрів та менших містечок, які цієї осені встоять перед навалою кандидатів із "зе-команди". Приклад мера Черкас Анатолія Бондаренка, який одним з перших спробував огризатись на подекуди неадекватні випади Банкової, наразі демонструє, що в молодого президента ще надто мало досвіду щоби впоратись з місцевими елітами, які вже багато років окучують місцеву землю і не збираються поступатись своїми територіями.

Хто такий мер Черкас Анатолій Бондаренко

Для мера Черкас Анатолія Бондаренка перемога Володимира Зеленського була абсолютно на руку - враховуючи його протистояння з вертикаллю Порошенка, новий президент був за щастя. Щодо Бондаренка, який обрався мером у 2015 році, неодноразово "збуджувалися" правоохоронні органи. Ще зовсім недавно він був на волосину від місцевого імпічменту і реального тюремного терміну.

Вперше Бондаренко, за даними hromadske.ua, став підозрюваним у жовтні 2018 року, коли влаштував "таємну" сесію міської ради на Чернечій горі в Каневі і "забув" покликати на неї опозиційних депутатів. Бондаренко тоді плутався в коментарях, визначаючи причини та обставини такого заходу. За цю та інші спроби обійти депутатський корпус в процесі ухвалення фінансових та господарських рішень прокуратура ініціювала розслідування за перешкоджання у депутатській діяльності, службову підробку та зловживання владою.

Згодом до переліку підозр додалося і ще одне зловживання владою, коли прокуратура виявила збитки для держави на 400 тисяч гривень через неправильно передану в оренду землю міської ради.

Також Бондаренка нібито упіймали на незаконному збагаченні, коли виявилося, що у власності його найближчих родичів є Лексус, не відображений у декларації.

Політично Анатолій Бондаренко народився десь у 2000-х роках, коли на хвилі перемог Ющенка-Тимошенко у 2005-06 роках очолював державну адміністрацію Лисянського району Черкащини, який є його малою батьківщиною. Бондаренко також встиг попрацювати помічником кількох нардепів різного політичного спрямування: Людмили Супрун (з оточення президента Кучми), Миколи Томенка (Ющенко-Тимошенко) та Бориса Петрова (Партія регіонів). З 2010 року очолював Черкаський осередок "Батьківщини", від якої і був висунутий в мери у 2015 році та здолав багаторічного очільника Черкас Сергія Одарича.

Протягом каденції меру Бондаренку, який був висуванцем "Батьківщини", опонували "Партія вільних демократів" колишнього мера Одарича, БПП та Громадянська позиція, яка також має кілька депутатських місць в міській раді. У певні моменти, завдяки об'єднанню цих опозиціонерів, Бондаренко перебував навіть на межі висловлення йому недовіри депутатським корпусом. Але в результаті певних інтриг все ж зберігав своє крісло.

Під час президентської кампанії 2019 року мер Черкас явно був не на боці президента Порошенка. Він, зокрема, підтримував акції "Національного корпусу" проти Петра Порошенка та Ігоря Гладковського (Свинарчука). Але потенційна лояльність не вберегла Бондаренка від гніву новообраного президента - навесні, під час жорсткого карантину, Зеленський, незадоволений порушенням режиму в Черкасах, назвав Бондаренка бандитом, пригадавши йому кримінальні справи. І замість того, аби остаточно його поховати під уламками рейтингів... видав йому цим рятівну жилетку, завдяки якій мер Черкас тепер зухвало бахвалиться 74% рейтингом і заявляє, що "зеленим" немає чого ловити у Черкасах.

Нині Бондаренко розпрощався з "Батьківщиною", яка привела його до влади. І в липні 2020 року оголосив, що переходить у "Пропозицію" Корбана-Філатова. Але згодом черкаський мер передумав і вирішив доєднатись до партії "За майбутнє", якою керує багаторічний соратник Ігоря Коломойського Ігор Палиця.

Наразі у Черкасах, як і, до речі, у багатьох інших містах, складається ситуація, коли не партії є визначальними силами, а саме мери-фаворити визначають партії, які претендуватимуть на перемогу в жовтні. Так і у Черкасах соціологи фіксують, що електорат, ніби отара овець, пересувається за Бондаренком від "Батьківщини" до "Пропозиції", і від "Пропозиції" - до "За майбутнє".

На жаль, наразі немає офіційних даних від якоїсь солідної соціологічної фірми, яка проводила виміри у Черкасах, щодо рейтингів місцевих політиків. В той же час певні штабні витоки дозволяють говорити про безальтернативність Бондаренка, який через весняне протистояння з президентом здобув репутацію місцевого  опозиціонера.  І цифри його електоральної підтримки з 40% підскочили до більше ніж 70%. Відповідно, такий рейтинг експонуватиметься і на рейтинг політичної сили, яку протежуватиме кандидат. Тому місцеві експерти говорять про можливість здобуття партією Палиці-Коломойського чи не половини мандатів у міській раді. 

Фактично дуплет Бондаренка та "За майбутнє" створить для нього безмежні можливості, коли сили опозиції будуть мізерними, а Бондаренко особисто контроюватиме всі фінансові потоки міста.

Шанси Скічка стати мером Черкас

Соціологи, між тим, не скидають з рахунків і президентську "Слугу народу". Вона нині може претендувати на 15-20% підтримки містян, що не дає шансів на створення своєї більшості в міськраді, але в той же час дозволяє, за правильного позиціонування, спробувати нав'язати Бондаренку другий тур виборів. Звісно, якщо вдасться збити його позиції нижче половини електоральних уподобань.

В якості слуги-претендента в головному офісі провладної партії розглядають актора, телеведучого і шоумена Олександра Скічка, який спромігся на франшизі Зеленського у серпні минулого року вскочити в Раду по одному з черкаських мажоритарних округів. Нині соціологи віддають Скічку близько 15%. Але він має і певний потенціал до зростання рейтингу, адже активної передвиборчої кампанії ще фактично не розпочав  і невідомо з чого зайде.  Тому має шанси охмурити міське населення Черкас сучасними електоральними "фішечками", над якими зараз активно працюють в центральному офісі партії.

Скрін з біографії Скічка
Піарники Скічка дійсно намагаються бути на хвилі діджиталізації і контролювати найменші інформаційні шпарини.  І це виливається у такі курйозні часові нестиковки

Читайте також: Гра мерів і партійна дисципліна. Великі політичні партії вже полюють на мерів з високим рейтингом

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme