Великдень не за горами.
Як випекти найсмачнішу паску за бабусиним рецептом

Уже зовсім скоро настане світле свято Великодня — саме час згадати українські звичаї, які з ним пов'язані. Depo.ua та партнер проєкту чай MAYSKIY розпитали наших читачів, як вони готуються до свята і як бережуть сімейні традиції
Великдень — найбільше християнське свято, свято перемоги життя над смертю. Ще з давніх-давен українці уважно готувалися до приходу празника: дотримувалися посту, прибирали в хаті, малювали крашанки і, звісно ж, випікали паски. Великдень — свято родинне, тож у цей день уся сім'я збиралася разом за столом.

Приготування до Христового воскресіння зазвичай тривають протягом усього Великого посту, проте найбільш інтенсивними вони стають на Страсний тиждень. У Великий або ж Чистий четвер українці традиційно прибирають оселю, ходять на вечірню службу до церкви, де вислуховують Страсті Христові. Багато хто вірить, що якщо донести запалену свічку з церкви до дому, то це принесе щастя і процвітання родині у наступному році.

Також у Чистий четвер зазвичай сідають малювати писанки й крашанки. Для виготовлення писанок використовують не тільки курячі яйця — можна спробувати розписати качині або гусячі. А справжні майстри розписують навіть величезні страусині яйця — такі писанки виглядають по-королівськи. Писати краще на варених яйцях або ж на видутих шкаралупах.
«Свои» ароматы Людмила нашла не сразу. Было также время, когда она вообще не могла носить духи: «В период беременности у меня полностью изменились предпочтения – как в еде, так и в ароматах. Я просто не могла пользоваться духами, даже теми, которые обожала. Думала, что после рождения ребенка ситуация изменится – и я вернусь к любимым ароматам, но не смогла. Они казались мне слишком резкими, слишком насыщенными, приторными. Пришлось отдать все духи сестре и маме. Только спустя пару лет я начала возвращаться к парфюмам, переосмыслила свои предпочтения».
Я очень люблю духи – это элемент, который способен раскрыть образ, настроение, характер. Я не ограничиваюсь одним ароматом: люблю утренние легкие ароматы, для светского события выбираю «многослойные». Для меня важно, чтобы духи не были приторно сладкими – всегда отдам предпочтение свежим, нежным ароматам с перчинкой, особенной, таинственной нотой, которая раскрывается не сразу. Мне не раз говорили, что такие парфюмы подчеркивают мою индивидуальность, страсть, яркий образ, сексуальность
Такое изменение в предпочтениях можно легко объяснить, рассказывает Лариса Сливная: «"Развод" с любимыми духами – не единичный эпизод, он случается в жизни многих. Гормональный фон – зеркало красоты аромата. А как известно, раз в несколько лет он меняется, и вместе с ним меняются предпочтения не только в ароматах, но и в красках, оттенках, вкусах, фасонах и так далее. Не стоит по этому поводу расстраиваться, наоборот, – эту возможность обновления нужно использовать в свою пользу. Обоняние – это самое честное чувство, которое острее всего реагирует на гормональную перестройку. Просто доверьтесь ему».
Ведущая
«Сніданок з 1+1»
Людмила Барбир не нуждается в особом представлении – вот уже семь лет вся страна вместе с ней начинает свой день. В паре с Русланом Сеничкиным она ведет программу «Сніданок з 1+1», помогает настроиться на позитив перед началом рабочего дня. Яркая ведущая, всегда в хорошем настроении, которое помогают поддерживать интересные хобби – классические бальные танцы и боевые искусства.

Людмила Барбир
Також можна використовувати сажу — для чорного кольору, відвар каркаде для красивого блакитного кольору, шпинат — для зеленого.
Сьогодні в будь-якому супермаркеті можна знайти великий вибір різноманітних анілінових фарб, проте в давні часи українці використовували в якості барвників натуральні продукти.

Ця традиція жива і досі: читачка Depo.ua Леся Федоренко розповіла, що фарбує писанки природними барвниками:
коричневий колір
лушпинням цибулі (відвар)
відвар з 1 пачки куркуми (15 г) + 0,5 л води — жовтий колір
Куркумою
Чаєм
Буряком
якщо залишити яйця на ніч в чайному листовому настої, вірогідніше, що ви отримаєте мармуровий ефект окрасу. Використовувати можна як чорний, так і зелений та червоний чай
сік з 3 буряків + 1 ст. л. оцту + 1 л води —
рожевий колір
Писанка — це авторська робота, імпровізація, але деякі елементи вважаються традиційними: сонце, місяць, зірки, вогонь, вода, земля, хрест. Усі ці символи були для прадавніх українців оберегами, тому вони й прагнули нанести їх на писанки.
Звісно, важко уявити собі святкування Великодня без традиційного пасхального хліба — паски. Зазначимо, що у кожного народу є своя святкова випічка. У більшості країн Західної Європи господині вдома печуть великодній кекс. У це важко повірити, але у британки Ненсі Тітман досі зберігається вдома кекс, що був випечений її предком Вільямом Скіннером ще у 1821 році. За два століття хліб не поцвів і не запліснявів, він досі зберігає особливий запах і виглядає просто феноменально.

Сьогодні, у вирі активного міського життя, далеко не у всіх господинь є час і сили на приготування домашніх пасок, але випікання великоднього хліба — давня традиція, яка все ще жива у багатьох українських родинах. Depo.ua разом з партнером проєкту чаєм Mayskiy, для якого сімейні традиції є беззаперечною цінністю, попросили читачів поділитися своїми спогадами про приготування до Великодня і маленькими хитрощами, родинними секретами, які допоможуть випекти ідеальні паски. Редакція отримала більше сотні відгуків, і всі вони були об'єднані теплими спогадами з дитинства, коли світ здавався таким кольоровим і щасливим, а мама з бабусею за приготуванням пасок — справжніми чарівницями.
Читачі Depo.ua розповіли, що надзвичайно важливо підійти до підготовки тіста в гарному настрої
Під час випікання не можна шуміти й сваритися. Перед тим, як приступати до роботи, потрібно ретельно вимити руки й обличчя, заплести волосся і покрити голови хустками — щоб у тісто, не дай боже, не впала якась випадкова волосина. Після цього потрібно запалити свічечку, помолитися і попросити у Бога благословення.
Після закінчення ритуалу можна було приступати до роботи. В окрему посудину слід налити теплого молока, всипати ложку цурку і додати дріжджі. Посудину поставити у тепле місце, щоб опара підійшла.
Далі слід розтопити маргарин на маленькому вогні, змішати його з молоком, борошном, цукром і яєчними жовтками. Після цього потрібно починати повільно вимішувати тісто. Згодом додати опару з активованими дріжджами — і продовжити заміс. Процес триває доволі довго — приблизно 30-40 хвилин, аж поки тісто не почне відлипати від рук. Пухке, жовте й ароматне — воно вимагатиме лише останнього штриха — родзинок. Також можна додати й інші сухофрукти (журавлину, курагу, чорнослив) або ж кришений чорний шоколад.
Після того як тісто замісилось, його потрібно було накрити рушником і поставити підходити хвилин на сорок. Читачка Depo.ua Марина Чорба розповіла, що коли тісто ставили підходити, у її родині згори клали гілочку освяченої верби, яка лишалася з Вербної неділі. «Цю вербу потім зберігаю над іконкою до наступного Великодня. І так щороку, стара гілочка спалюється, а нова залишається. Тісто завжди гарно підходить, пасочки виходять чудові», — розповіла Марина.
Після того як тісто підійшло, потрібно сформувати невеличкі «колобки», вкласти їх у підготовлені форми і поставити у попередньо розігріту пічку або духовку. Уже за кілька хвилин оселя наповнюється ароматом солодкого і смачного великоднього хліба, який родина смакуватиме й з великодніми стравами, і з чаєм в сімейному колі.
Читачка Depo.ua Оксана Куришко поділилася спогадами про випікання пасок у своїй родині, а також рецептом святого хліба. «Моя бабця випікала дуже багато пасок, тому що треба було роздати по пасці родичам, сусідам, бідним, потребуючим. Я пам'ятаю, що стояв величезний стіл, а на ньому — паски. Здавалось, що кінця-краю їм не було. Впродовж процесу приготування паски не можна було сідати, відчиняти вікна і двері та не можна говорити. Це все для того, щоб паска вдалась», — розповіла Оксана
Для приготування паски за рецептом Оксаниної бабці вам знадобиться:
25 г дріжджів;
1 щіпка солі;
1 склянка цукру;
4 склянки борошна;
1 склянка молока;
50 г сметани;
70 г вершкового масла;
5 г ванільного цукру;
2 яйця;
100 г родзинок.

Для глазурі:
білок 1 яйця;
3 ст. ложки цукрової пудри;
15 г кондитерського посипання для прикраси;
1 ст. л. куркуми.
Проте, багато читачів уточнили, що при випіканні пасок потрібно використовувати багато яєць — від 10 до 15, щоб тісто було пишнішим і смачнішим. Деякі господині використовують тільки яєчні жовтки (їх потрібно заздалегідь відділити від білків, трохи присолити і поставити в холодильник).
Мені для випікання потрібна тиша (...) Смачні паски виходять в печі і випечені з домашніми дріжджами. Так робили наші бабусі. Головне — гарний настрій і насолода від готового продукту
Читачка Depo.ua Наталія Лібенко також поділилася секретами випікання, які допоможуть вам зробити великодній хліб по-справжньому смачним.
Ще один варіант великоднього хліба — італійська паска панетоне, рецептом якої поділилася читачка Depo.ua Ірина Горобець.

Для приготування вам знадобиться:
240 мл молока;
720 г борошна;
120 г цукру;
120 г вершкового масла;
25 г свіжих дріжджів (чи 10 г сухих);
1 ч. ложка солі;
2 яйця;
3 жовтки;
120 г цукатів;
180 г родзинок;
2 ч. ложки лимонної цедри;
1 ч. ложка ванільного екстракту (чи ванільного цукру).
Готувати треба за наведеною вище схемою — попередньо підготувати опару і активувати дріжджі, а потім замісити тісто і дати йому підійти.

Навіть якщо ви намагаєтеся дотримуватися здорового способу життя і правильно харчуєтесь — це ще не привід відмовлятися від смачних великодніх ласощів. Читачка Катерина Бевзь поділилася рецептом дієтичної пасочки, яка здивує вас своїм смаком і не завдасть шкоди здоров'ю.
На 100 г такої паски випадає всього близько 170 ккал.
Для приготування вам знадобляться:
2 яйця;
120 г м'якого сиру;
1 ч. ложка розпушувача для тіста;
40 г вівсяних висівків (можна замінити борошном);
70 г борошна;
підсолоджувач — за смаком;
30 г сухофруктів;
10 г кокосової або оливкової олії.

У мисці потрібно змішати яєчні жовтки, сир, висівки, борошно, підсолоджувач і масло. Білки збити і акуратно додати в тісто, потім додати сухофрукти і перемішати. Тісто буде доволі рідким, тому його буде легко перелити у форму і випікати при 165 градусах близько 50 хвилин.
Зрештою, головне — не те, який рецепт паски ви оберете для свята. Головне — це натхненний і світлий настрій, з яким ви її готуватимете, неповторне відчуття єднання родини, тяглості традиції. Для більшості українців спогади про приготування до Великодня — одні з найсвітліших і найтепліших з дитинства, тож давайте спробуємо не втратити цей зв'язок поколінь і передати усі свої знання і традиції уже своїм дітям.