UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Вчені з’ясували, для чого в природі існує запах дощу

Дослідники, за допомогою лабораторних аналізів дізналися, що запах дощу — органічна сполука, яка виробляється одними живими організмами, щоб залучити інших

Вчені з’ясували, для чого в природі існу…

Міжнародна група вчених визначила, для чого з'являється запах після дощу і, як він пов'язаний з природними процесами в природі. Виявилося, що цей запах є приємним і привабливим не тільки для людей, а й для інших живих організмів, передає Depo.ua з посиланням на "НВ".

Загальновідомим є факт, що миттєво впізнаваний запах, який з'являється, коли дощ падає на сухий грунт – це петрікор (від грецького petra, що означає "Камінь" і ichor – рідина, що тече в жилах богів грецької міфології).

З'являється цей запах, завдяки геосміну, органічному сполученню, яке виробляється мікробами, найчастіше стрептоміцетами. Також відомо, що стрептоміцети виділяють геосмін, коли вмирають.

"Щоб дослідити можливу роль геосміну та інших летких органічних сполук стрептоміцетів в контексті ґрунтових екосистем, ми задалися питанням: чи може запах стрептоміцетів приваблювати членистоногих, що живуть в грунті ?", – пише міжнародна група дослідників в своїй новій статті.

Вони виявили, що явний інтерес до цього запаху виявляють також колемболи (ногохвістки) – дрібні членистоногі. Вони живуть в органічних матеріалах, таких як опале листя, наприклад, на лісовій доріжці.

Команда провела ряд експериментів як в польових умовах, так і в лабораторії, щоб побачити вплив геосміну на лісових істот, зокрема, на колембол.

Виявилося, колемболи – великі шанувальники геосміну. Вони відчувають його своїми маленькими антенами, тягнуться до нього, а потім харчуються стрептоміцетами, що виробляють його.

Виглядає, дивно, для чого бактеріям виробляти характерний запах, тільки для того, щоб їх потім з'їли? Виявляється, у них вироблена ціла система.

Стрептоміцети, в плані існування і розмноження, дуже схожі на гриб. Коли вони готові до розмноження, то створюють спори, які можуть поширювати новонароджені бактерії всюди.

Але для цього спершу їм потрібен носій. До таких носіїв відносяться і колемболи.

"Колемболи харчуються колоніями стрептоміцетів і поширюють потім їх спори, наприклад, через фекальні кульки", – пояснюють дослідники. – "Результати показують, що виробництво геосміну є невід'ємною частиною процесу споруляції, завершального життєвого циклу стрептоміцетів, шляхом розсіювання спор, за допомогою ґрунтових членистоногих".

Тому запах дощу – це по суті, наслідок цілого життєвого циклу.

Нагадаємо, вчені знайшли унікальну бджолу: Вона є самкою і самцем водночас.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme