Вчені знайшли гени "зомбі", які вмикаються після смерті людини

Вчені з США виявили цілий набір "зомбі-генів", які включаються в клітинах через кілька днів після смерті організму

Вчені знайшли гени "зомбі", які вмикають…

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на статтю з ресурсу bioRxiv.org.

"Для нас подібний експеримент став шансом задовольнити нашу наукову цікавість і дізнатися, що відбувається, коли ми вмираємо. Головний висновок нашого дослідження - воно показало, що ми можемо дізнатися багато всього про те, як працює життя, вивчаючи його смерть", - заявив Пітер Ноубл з університету Вашингтона в Сіетлі (США).

Ноубл і його колеги з'ясували, що в нашому організмі і в тілі тварин присутні кілька генів, які починають працювати тільки після загибелі їхнього власника, спостерігаючи за тим, що відбувається в клітинах мишей і рибок-зебр, приспаних за допомогою смертельних доз отрути.

Спостерігаючи за процесами в клітинах кількох десятків померлих тварин, вчені помітили, що активність генів і білків в них змінювалася не випадковим чином, як можна було б очікувати, якби всі життєві процеси в тканинах мишей і риб-зебр повністю зупинилися після припинення роботи серцево-судинної системи і біологічної смерті мозку.

Процеси "зомбі-генів" активізувалися через п'ять днів після смерті організму.

Багато з цих генів, як відзначають вчені, намагалися "реанімувати" організм, захищаючи клітини від запалень, посилюючи імунну реакцію і пригнічуючи стресові процеси. Інші "гени смерті", на превеликий подив біологів, як висловився Ноубл, були тими ж самими ділянками ДНК, які активні під час ембріонального розвитку і беруть участь у формуванні тіла і вимикаються після народження.

Найцікавішим відкриттям стало те, що в клітинах мертвих тварин були активні ті гени, які асоціюються з розвитком раку. Це може пояснювати те, чому трансплантація органів недавно померлих людей іноді призводить до розвитку злоякісних пухлин.

За словами Ноубла, ці гени і малюнок їх активності, який вчені назвали танатотранскріптомом, можна використовувати для точного обчислення часу смерті людини і визначення придатності органів для пересадки. Крім того, спостереження за активністю генів у помираючих клітинах, як вважає біолог, допоможуть розкрити таємниці їх взаємодії і того, як "працює" життя.      

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme