Вчені з'ясували, де можна знайти сліди марсіанського життя

Невеликий струмок в затоці Сент-Освальда на південному узбережжі Англії підказав ученим, де шукати докази стародавнього життя на Марсі у вигляді жирних кислот

Виявилося, що такі кислоти зберігаються в багатому залізом мінералі, який називається гетитом, повідомляє Depo.ua з посиланням на Новое время.

Дослідники з Імперського коледжу Лондона вивчали кислотний потік, що стікає в бухту Сент-Освальда. Вважається, що кислотність цього потоку подібна до води, яка текла на ранньому Марсі понад три мільярди років тому.

Як пише Astrobiology Magazine, потік тече по піщаних пластам, які відносяться до крейдяного періоду. У цю далеку епоху лісові пожежі осаджували деревне вугілля в піски. Бактерії могли жити на деревному вугіллі, використовуючи сульфат для його розкладання і отримання заліза-сульфідного мінералу, відомого як пірит. Вода в потоці окисляє пірит, утворюючи слабку сірчану кислоту, яка дає воді її кислотність, в той час як різні мінерали осідають на дно річки. З таких мінералів утворюється і гетит.

У сухих умовах, наприклад, на Марсі, гетит зневоднюється і перетворюється на мінерал, який називається гематитом. Саме він дає Марсу червонуватий колір. Гетит і гематит раніше були виявлені на Марсі в значних кількостях.

Дослідники Імперського коледжу Джонатан Тан, Джеймс Льюїс і Марк Сефтон виявили, що гетит в руслі потоку містив безліч добре збережених жирних кислот. Виходячи з цього і припускаючи, що древній Марс мав мікробну біомасу, дослідники вважають, що на Червоній планеті може бути не менш 28,6 млрд кілограмів жирних кислот в багатих залізом каменях.

"Якщо там було життя, перш ніж вода висохла, її залишки повинні були зберегтися в марсіанському камені. Однак нам ще належить знайти переконливі сліди органічної матерії, які служили б ознакою зниклого життя на Червоній планеті", - говорить Марк Сефтон, який є професором органічної геохімії та керівником Департаменту науки і техніки Імперського коледжу Лондона.

Складність полягає в знаходженні марсіанських жирних кислот, якщо вони існують. Набір інструментів для аналізу зразків на Марсі на роботі NASA Curiosity містить дев'ять закритих ємностей, кожна з яких заповнена сумішшю хімічних речовин. Дві ємності заповнені гідроксидом тетраметиламонію і метанолом, за допомогою якого можуть бути виявлені жирні кислоти. Жодна з двох ємностей ще не використовувалася.

"У нас є тільки дві спроби експерименту. Команда розглядає всі варіанти, в тому числі багатий глиною шар, розташований поруч з хребтом Віри Рубін, який був ключовою метою аналізу з моменту початку місії", - говорить Дженніфер Ейгенброд з Центру космічних польотів Годдарда. На думку Сефтона і його колег, вибір правильного зразка має вирішальне значення.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme