Вчені виявили три "новонароджені" планети біля молодої зірки

Міжнародна команда астрономів використовувала нову техніку, щоб виявити відразу три "юних" планети навколо новонародженої зірки

За допомогою телескопа ALMA вчені ідентифікували три збурення в газовому диску навколо зірки HD 163296, повідомляє Depo.ua з посиланням на Новое время.

Це перші планети, відкриті з ALMA, і, як запевняють астрономи, це найсильніше на сьогодні свідчення існування там планет, які тільки-но сформувалися.

"Вимірювання властивостей потоку газу в товщі протопланетного диска дає нам набагато більше впевненості в тому, що навколо молодої зірки обертаються планети", - говорить Крістоф Пинте з університету Монаш в Австралії та Інституту планетології і астрофізики в Греноблі, один з авторів дослідження. За його словами, "цей метод обіцяє відкрити перспективний новий напрямок в теорії освіти планетних систем".

Відкриття грунтується на їх аналізі спостережень із ALMA молодої зірки HD 163296, розташованої на відстані близько 330 світлових років від Землі в сузір'ї Стрільця. Маса цієї зірки приблизно вдвічі перевершує масу Сонця, але їй всього лише чотири мільйони років - одна тисячна віку Сонця.

"Ми шукали локалізовані маломасштабні рухи газу в протопланетному диску навколо зірки. Завдяки надвисокій роздільній здатності, з яким виходять зображення на ALMA, цей абсолютно новий підхід може допомогти виявити деякі з наймолодших планет в нашій Галактиці", - говорить Річард Тіг, астроном з університету Мічігану і основний автор другої статті.

Астрономи досліджували розподіл по диску газоподібного окису вуглецю (CO). Молекули CO випускають дуже характерне випромінювання в міліметровому діапазоні довжин хвиль, яке приймається антенами ALMA і може бути детально вивчено. Дуже малі зміни довжин хвиль цього випромінювання, викликані ефектом Допплера дозволяють виміряти рух газу в диску.

Група Тіга ідентифікувала дві планети, розташовані приблизно на відстанях в 12 і 21 мільярда кілометрів від своєї материнської зірки. Інша група під керівництвом Пинте ідентифікувала планету на відстані близько 39 мільярдів кілометрів від материнської зірки. Обидві групи використовували варіанти однієї і тієї ж методики, в основі якої лежить пошук аномалій в газовому потоці. Ці аномалії свідчать про взаємодію газу з масивним об'єктом.

Нові методи дозволяють астрономам точніше оцінити маси протопланет і зменшують ймовірність помилкових ототожнень. "Ми перетворили ALMA в потужний інструмент пошуку і реєстрації планет", - говорить соватор роботи Тед Берген з Мічиганського університету.

Хоча за останні двадцять років було відкрито тисячі екзопланет, реєстрація протопланет залишається виключно важким спостережним завданням - дсі у цій галузі ще не було випадків безперечного ототожнення протопланети. Методи, які використовуються зараз для пошуків екзопланет працюють з вже сформованими планетними системами і для реєстрації протопланет такі методи не підходять.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #вчені