Вчені виявили сотні планет на краю Сонячної системи

Вчені з проєкту з вивчення темної енергії розробили новий метод пошуку так званих транснептунових об'єктів - малих планет, прихованих в темних далеких областях Сонячної системи

Вчені виявили сотні планет на краю Соняч…

Астрономи припускають, що в цій зоні може ховатися і гіпотетична Дев'ята планета. Поки її пошуки не увінчалися успіхом, але зате були знайдені 139 раніше невідомих малих планетних тел. Результати дослідження опубліковані в журналі The Astrophysical Journal Supplement Series, пише "Хвиля", передає Depo.ua з посиланням на "Прямий".

У Сонячній системі налічується вісім великих планет. Найдальша з них, Нептун, знаходиться від Сонця в 30 разів далі, ніж Земля, тобто на відстані 30 астрономічних одиниць (а.о.). За орбітою Нептуна розташовується так званий пояс Койпера, що складається з великої кількості дрібніших космічних тіл, найбільшим з яких є карликова планета Плутон, яка до 2006 року вважалася повноцінною планетою, але потім була переведена в категорію малих планет, до якої, крім карликових планет, відносяться ще й астероїди.

Всього сьогодні в поясі Койпера і за його межами виявлено близько 3000 транснептунових об'єктів (ТНО), що належать до категорії малих планет, і цей список постійно поповнюється. Проте, відкриття, про який йде мова, – видатне. Не тільки тому, що відразу були виявлені 139 нових об'єктів, а й тому, що зроблено це було незвичайним способом, розробленим вченими з проєкту Огляд темної енергії (Dark Energy Survey - DES).

Головним завданням DES, що тривав із серпня 2013 року по січень 2019 року, було вивчення природи темної енергії, однак ступінь глибини, широти і точності огляду неба в рамках цього проєкту виявилася корисною для визначення далеких малих планет. Спеціалізовані вимірювання інфрачервоного і ближнього інфрачервоного випромінювання в південній частині неба проводилися кожні годину або два. Перш за все, вивчалися такі об'єкти, як найновіші і скупчення галактик, щоб спробувати розрахувати прискорення розширення Всесвіту, яка, як вважається, знаходиться під впливом темної енергії. Але вченим вдалося відстежити і більш дрібні рухомі об'єкти, відокремивши їх від далеких зірок, які залишаються відносно статичними.

"Спеціальні дослідження дозволяють побачити руху об'єктів, і відстежити їх, – наводяться в прес-релізі слова керівника дослідження Педро Бернардінеллі (Pedro Bernardinelli) з Пенсільванського університету. – Одна з ключових речей, які ми зробили, полягала в тому, що ми знайшли спосіб відновити ці рухи".

Використовуючи дані DES, автори зібрали координати 7 мільярдів можливих об'єктів, виявлених програмою, сигнал яких був вище рівня фону. Потім, спостерігаючи за ними протягом деякого часу, дослідники видалили зі списку ті об'єкти, які залишалися статичними.

"У нас був цей список кандидатів, а потім ми повинні були переконатися, що наші кандидати дійсно є реальними речами", – каже Бернардінеллі.

В результаті було виявлено 316 транснептунових об'єктів, 139 з яких були виявлені вперше. Більшість з них розташовані в діапазоні від 30 до 90 а.о. від Сонця, але є і 7 екстремально віддалених ТНО, що знаходяться на відстані понад 150 а.о. Якщо ці малі планети будуть підтверджені, вони стануть найбільш віддаленими об'єктами Сонячної системи. Для порівняння, орбіта Плутона знаходиться в 40 а.о. від сонця.

Тепер, коли проєкт DES завершено, дослідники повторно проводять аналіз всього набору даних, на цей раз з більш низьким порогом виявлення об'єктів. Автори очікують, що в найближчому майбутньому будуть знайдені ще приблизно 500 нових ТНО і, можливо, серед них виявиться невловима Дев'ята планета, наявність якої передбачено астрономами з розподілу орбіт транснептунових об'єктів.

Нагадаємо, вчені хочуть вирощувати бавовну у космосі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme