Як дізнатися, що стосунки скоро завершаться: Підказки від науковців

За кілька місяців перед розривом у стосунках з'являються більш-менш однакові маркери: партнери інакше висловлюють свої думки

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Як дізнатися, що стосунки скоро завершат…

І простежуються ці зміни не лише у розмовах про стосунки, а і у діалогах на будь-які теми. Щоправда, неозброєним вухом розпізнати їх непросто. 

Саме до такого висновку дійшла група психологів, вивчаючи зміни у риториці та статусі людей на платформі Reddit на основі понад мільйона повідомлень. 

Їхнє дослідження показало, що слова, які люди використовували в розмовах значно змінювалися перед розривом, який вони на той час могли навіть не передбачати та не обдумувати. Іноді це ставалося за місяці до того, як романтичні стосунки завершувалися крахом. Результати роботи опубліковані у науковому журналі PNAS.

Складність у сприйнятті таких знаків "на вухо" полягає у тому, що майже всі вони стосуються займенників, прийменників та інших функціональних слів, зміну використання яких ми рідко коли здатні чітко вловити в усному мовленні, тим паче, якщо такі зміни поступові і відбуваються з людиною, яка контактує з нами постійно.

То які ж вони, ці словесні маркери розриву?

Перед розлученням активізується лексика, притаманна когнітивній обробці – мисленнєвому процесу, коли ми намагаємося зрозуміти проблеми, знання щодо яких у нас обмежені. "Маркери обробки" – слова, спрямовані на більш детальне розуміння тієї чи іншої ситуації, а також визначення причинно-наслідкових зв’язків.

Серед таких: "наприклад", "розуміти/зрозуміти", "значення", "тому що", "результат".

Крім того, збільшується частота вживання конструкцій на кшталт "якби", "мав/мала би", "можливо" тощо.

Дослідження також показало, що люди у передрозривний період починають частіше використовувати займенник "я", все більше зосереджуючись на собі та власних почуттях. Я-централізація помітна у лексиці перед (1-3 місяці), під час та деякий період після (до 6 місяців) розриву.

Також мовлення людини незадовго до розриву стосунків може стати менш структурованим та більш особистісним.

Але невже це все? Спрогнозувати розрив наука може лише виходячи зі словесних маркерів на відкритій соціальній платформі?

Чотири вершники апокаліпсису

Авжеж, ні. Втім, зміни у комунікації – головна ознака, яка часто залишається неусвідомленою. Одне дослідження 2000 року відстежувало 79 пар протягом 14 років. Виявилося, що 15-хвилинного інтерв'ю про їхні стосунки було достатньо для передбачення розриву з точністю у 93%. 

Саме на основі цього дослідження Джон Готтман, психолог з Вашингтонського університету та засновник Інституту Готмана виділив типи поведінки, так звані "чотири вершники апокаліпсису", які майже напевне свідчать про наближення розриву.

Найгірший передвісник – відчуття та демонстрація презирства або ж зневаги, коли ви вважаєте себе "вищими" за партнера. Серед проявів можуть бути знущання, образливі прізвиська, перекочування очей, прояви ворожості, сарказм, що кривдить, насмішка з огидою.

Ще один – "стіна" у спілкуванні, коли хтось у парі (або ж обидва) віддаляється від спілкування про почуття та емоції, здебільшого для уникнення конфліктів.

Третій "вершник" – особистісна критика. Ні-ні, це не про конструктивний  діалог із критикою "по справі", а про регулярно повторюваний сценарій, коли хтось із пари (або ж обидва) критикує певні якості чи характер іншого.  Невидимою ниткою (а подекуди і видимим канатом) у такій поведінці проходить гасло "з тобою щось не так". Це можуть бути формулювання на кшталт "ти завжди ...", "ти ніколи ...", або "ти такий тип людини, який ..." або "чому ти такий ..." .

Остання з цих передвісників – "гра у жертву". Коли хтось із пари за спроби зробити йому/їй зауваження сприймає це за своєрідний напад, і відкидає скарги зустрічними звинуваченнями, або ж просто виправдовується чи "грає жертву обставин", аби не брати відповідальність за свої помилки. Розповсюджені фрази: "це не моя провина", "а ось ти...", "це ти винен/на, що я…", "якби не ти…". 

Ще 3 тривожні ознаки

Солодкий зачин

Нетиповим сигналом про те, що стосунки загалом триватимуть не надто довго, є надто феєричний початок. Одне з досліджень показало, що партнери, занадто прив'язані одне до одного на старті стосунків, частіше розлучаються.

Психологи пояснюють це переходом "із крайнощів у крайнощі": коли на самому початку вир пристрасті та почуттів задає надто високу планку емоційного напруження, то природне зниження цього накалу із часом призводить до розчарування, і як наслідок – розриву.

А як щодо мирних пар?

Виявляється, повна відсутність конфліктів – це також чималий передвісник краху стосунків. Якщо між партнерами взагалі не буває боротьби, або ж вони надто швидко залагоджують свої розбіжності, велика ймовірність, що вони не дозволяють собі виплескувати емоції та почуття. Таким чином день за днем ​​між ними зростає провалля, яке врешті призводить до повного непорозуміння у парі. 

Тут варто додати, що під конфліктами маються на увазі не неконтрольовані емоційні "виверження" з биттям посуду та грюкотом дверима, а діалог, у якому партнери аргументують свої позиції та слухають одне одного.

Емоційна тахікардія 

Ще один цікавий факт – якщо частота серцевих скорочень під час сварки з парнером перевищує 100 уд / хв – це також може бути передвісником розриву стосунків. (Звісно, якщо у людини здорова серцево-судинна система).

До такого висновку у своєму дослідженні прийшов Джон Готтман, якого ми вже згадували. Один із аспектів його аналізу – фізичні стани при спілкуванні із парнером, зокрема і у конфліктних ситуаціях.

Згідно з його висновками, якщо одного з пари (або обох) під час сварок часто настільки охоплюють емоції, що він або вона перестає контролювати себе, це значно зменшує ймовірність тривалих стосунків. Фізично такий стан характеризується підвищенням частоти серцевих скорочень та артеріального тиску. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"