Вакцинація від коронавірусу: Які препарати доставлять в Україну, і чи готові ми їх приймати

У ЄС вже почалися щеплення від COVID-19, в Україні ж, за анонсами можновладців, процес може стартувати у січні-лютому наступного року. Втім, який препарат стане основним для вакцинації в нашій країні, поки неясно

Вакцинація від коронавірусу: Які препара…

Зокрема, понад 8 млн доз препарату Україна має отримати безкоштовно в рамках програми COVAX. Як заявив головний санітарний лікар Віктор Ляшко в інтерв'ю Радіо НВ,  кількість вакцин може бути і більшою, – щодо цього тривають перемовини. 

"Є потенційна можливість, що Україні за цим механізмом дадуть 16 мільйонів доз — ми це проговорюємо, але поки що гарантій немає. 8 мільйонів — це стовідсоткова гарантія, 16 — це потенційна можливість", – зазначив чиновник. 

За словами в.о. генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ Ігоря Кузіна, найбільш імовірно, що Україна отримає препарати компанії Astra Zeneca, пише "Українська правда. Життя". При цьому Денис Шмигаль заявив, що першу партію у 1 млн доз наша країна отримає у березні. 

Зазначимо, що вакцина показала ефективність у 62 - 90% залежно від дозування, але наразі виробник твердить, що їм вдалося віднайти формулу успіху і таки досягти гарантованих 90%. 

Як розповів голова МЗС Дмитро Кулеба, вакцину в Україну готовий постачати Китай, вже за гроші. Наразі у країні розробляють шість потенційних вакцин, але жодна з них ще не пройшла усіх необхідних стадій випробувань. При цьому китайські науковці вже заявляють про надзвичайно потужну дію одного з кандидатів – начебто препарат забезпечує стерилізуючий рівень антитіл, себто може попереджати передачу вірусу до здорової людини. Себто, на думку розробників, їхнє дітище може взагалі зупинити пандемію. 

Також пришвидшити поставки вакцин планують, зокрема, запропонувавши виробникам доставку препарату у різні країни літаком "Мрія". За словами голови парламентського комітету з питань охорони здоров'я Михайла Радуцького, відповідні угоди намагатимуться укласти з виробниками вакцин Pfizer і AstraZeneca.  Літак можна обладнати спеціальним устаткуванням, яке забезпечуватиме необхідні для зберігання препаратів температури. 

Чи зможе Україна перевозити і зберігати вакцини

Вакцина Astra Zeneca потребує зберігання у холодильнику за звичайних умов. Як розповідали ВВС News Україна у Центрі громадського здоров'я, в Україні є холодильники для зберігання майже 12 млн доз вакцин. Якщо припустити, що в рамках COVAX нам таки виділять 16 млн доз, а поставка відбудеться кількома траншами, українські холодильники повинні впоратися із навантаженнями.  

А от Pfizer потрібно зберігати за температури у - 70°, і це вже доволі проблематично. Хоча саме Pfizer використовують у ЄС, наприклад, у Молдові через специфіку зберігання її назвали "недосяжною мрією". І якщо голова МОЗ Максим Степанов ще в середині грудня заявляв, що Україна має потужності для зберігання 1 млн доз такого препарату, у ЦГО називають скромнішу цифру у 67 тис. доз. 

Наразі Віктор Ляшко стверджує, що на національних складах є можливості для "зберігання, логістики, транспортування до пунктів щеплення вакцини при температурі -80 °C", однак не уточнює, у якій саме кількості. Мовляв, що держава запустила роботу з приватними логістичними компаніями, які вийшли з комерційними пропозиціями. До місць зберігання вакцину мають транспортувати у вантажівках із сухим льодом. Знову ж таки, інформації про те, на якій стадії ці домовленості, і хто, власне, забезпечуватиме лютий мороз у фурах, поки немає. 

Зі складів вакцину планують доставляти у пункти щеплення, де можливості підтримувати пототужний мінус немає, однак розморожену вакцину можна перед вживанням зберігати в умовах звичайного холодильника. 

Втім, в тому, що запропонована схема працюватиме адекватно і без збоїв, чимало сумнівів. Зокрема, в одному з округів Німеччини тимчасово припинили вакцинування через порушення умов транспортування та зберігання препарату. В Україні ж, де все поки що невизначене, а, власне, на місцях немає морозильних потужностей, робота з препаратом видається доволі складною та ризикованою. 

До того ж, якщо йдеться про співпрацю з приватними компаніями, для цього МОЗ буде потрібен додатковий бюджет. Наразі ж, без логістичних витрат, 2,6 млрд, закладених у бюджеті на вакцинацію, вистачить, аби щепити 2,4 млн українців вакциною Pfizer (припустимо, що ціна препарату складе 15,5 євро, як для країн ЄС). При цьому залишається можливою схема платної або частково платної для населення вакцинації. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme