Вакцинація від коронавірусу в Україні має стартувати у лютому: Що відомо вже зараз

У МОЗ вже не раз анонсували початок вакцинації від COVID-19 наприкінці зими. Наразі ж головний санітарний лікар Віктор Ляшко назвав орієнтовну дату старту – 15 лютого

Вакцинація від коронавірусу в Україні ма…
Фото: Pixabay

В інтерв'ю пан Ляшко зазначив, що чимало процесів наразі на етапі узгодження. 

"Можемо сказати, що в районі 15 лютого. Десь так. Можливо й пізніше", – сказав він. Додав, що впевнений: щеплення почнуться у лютому, а стати на заваді може лише форс-мажор. 

А от назва вакцини, з якої почнеться кампанія, ще невідома. За словами Ляшка, все залежить від того, який препарат першим прибуде у країну. Це може бути безкоштовна для нашої країни вакцина в рамках програми COVAX або ж препарат, закуплений за бюджетні кошти. 

Depo.ua зібрав доступну наразі інформацію про наступну кампанію вакцинації. 

Що запланувала держава

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль оприлюднив Національний план вакцинації. Так, до кінця 2022 року держава планує зробити щеплення половині населення.

Почнуть з бійців ООС та медиками, які лікують від COVID-19 у стаціонарах, за ними вакцинуватимуть лікарів первинної допомоги і українців, старших 80 років, далі – інших медиків та людей віком 70-79 років. На черзі – співробітники структур держбезпеки, 65-69-річні українці, освітяни, люди, віком 65 - 69 років… Загалом план за місяцями виглядає наступним чином:

Календарний план з вакцинації

За словами Шмигаля, Україна вже готова транспортувати і зберігати вакцини, включно з тими, що вимагають наднизьких температур у - 80 градусів. На початку щеплюватися українцям допомагатиме понад 500 мобільних бригад. Далі працюватиме понад 4 тисяч пунктів щеплень. 

Який препарат надійде безкоштовно 

У грудні ініціатива COVAX затвердила заявку України на 8 млн доз вакцин – цього вистачить на вакцинацію 4 млн українців із груп ризику. При цьому Віктор Ляшко заявляв про 16 млн доз. Заявку начебто мали підтвердити 29 січня, але на момент написання матеріалу даних про це не було. Втім, надії на швидке отримання великої партії небагао. За словами Дениса Шмигаля, у лютому-березні Україна може отримати 100-200 тис. вакцин. Загалом на безкоштовний препарат очікує 92 країни. 

Україна отримає препарат BioNTech-Pfizer (або ж препарат Pfizer буде серед інших). Його вже сертифікули зокрема у США та ЄС. Наразі заявлена ефективність препарату – 95%. За словами розробників, вакцина може протистояти і мутованому британському штаму. 

Вакцина створена за інноваційним принципом. Людині вводять лише РНК вірусу, що спонукає організм продукувати той самий білок, завдяки якому збудник проникає у клітину. А вже він стимулює виробництво антитіл до самого вірусу. 

Не так давно препарат викликав неабияке занепокоєння: у Норвегії невдовзі після щеплення  померло 23 літніх людей. Втім, Європейське медичне агентство (ЄМА) не виявило зв’язку між вакцинацією та смертями. Медики дійшли висновку, що у деяких випадках клінічна картина скидалася на загострення хвороб, від яких страждали пацієнти. Частина ж померлих на момент щеплення вже отримувала паліативну допомогу. 

Зазначимо, що у розмові із президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн Володимир Зеленський поскаржився, що виділених вакцин не вистачить для щеплення критичної кількості українців. Пані дер Ляєн розмито відповіла, що країни ЄС та сусідні вже протягом цього року отримають достатню кількість вакцин. 

Яку вакцину купує Україна

30 грудня 2020 року ДП "Медзакупілі України" уклало договір на постачання 1 млн 913 доз вакцини проти COVID-19 виробництва китайської компанії Sinovac Biotech. Відповідно до договору, перші поставки вакцини в Україну для проведення масової вакцинації проти коронавірусу очікуються в лютому.  

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов, коментуючи дані про ефективність вакцини Sinovac після клінічних випробувань у Бразилії, зазначив, що це лише проміжний результат, і якщо показники ефективності вакцини за підсумками усіх випробувань будуть становити менше 70%, як це зазначено у договорі, китайська компанія буде зобов'язана повернути Україні гроші. 

Тим часом бразильський партнер китайців оголосив про ефективність препарату у 78%, а от індонезійські органи охорони здоров'я стверджують лише про 65%. 

Для Sinovac Biotech використана класична схема – в організм людей вводять інактивований вірус. Власне, за цим самим принципом працюють деякі вакцини зокрема від дифетрії та поліомієліту. 

Додамо, що офіційний постачальник вакцини в Україну вже оголосив, що приймає заявки від підприємств на платну вакцинацію. 

На думку голови парламентського комітету з питань охорони здоров'я Михайла Радуцького, у приватній клініці щепитися китайською вакциною можна буде за 700-750 грн. Про це він заявив під час ефіру на "Радіо Свобода". Щодо того, коли цей або ж інший препарат можна буде вколоти за власні гроші, оцінки різняться. Називаються різні терміни – від квітня до другої половини 2021 року. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme