В Україні починається масова вакцинація від коронавірусу: Що про це відомо сьогодні

Відповідно до заяв чиновників МОЗ сьогодні, 15 лютого, в Україні має початися масова вакцинація від коронавірусу. Але початок може розтягнутися на кілька днів - українські лікарі ще чекають на перші партії вакцини. Вже відомо, що це буде не Pfizer

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
В Україні починається масова вакцинація…
Фото: depositphotos.com

Журналісти Depo.ua зібрали все що відомо про  початок вакцинації в Україні 15 лютого станом на ранок.

Коли планують розпочати вакцинацію в Україні

Щеплення від COVID-19 в Україні може початися в районі 15 лютого. Про це в інтерв'ю від 29 січня для BBC Україна розповів головний санітарний лікар Віктор Ляшко. 

"Можемо сказати, що в районі 15 лютого. Десь так. Можливо і пізніше. Багато процесів на етапі узгодження", – сказав він. Інформацію про початок щеплення за тиждень підтвердив і міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Хто отримає щеплення першочергово: календарний план вакцинації

Вакцинація в Україні буде проводитися в 5 етапів, упродовж яких буде вакциновано 9 пріоритетних груп населення.

Перший етап має охопити 370 тисяч українців, які мають найвищі ризики зараження.

Це, зокрема:

- працівники мобільних бригад вакцинації

- медпрацівники, лікарі та середній медичний персонал, які працюють з ковід-пацієнтами

- працівники лабораторій, де досліджуються аналізи на Covid-19

- працівники екстреної медичної допомоги

- персонал і люди, які живуть в інтернатах і будинках для людей похилого віку

- військовослужбовців, які беруть участь в Операції Об’єднаних сил. 

Серед останніх, перший етап охопить:

- військовослужбовців, які стримують збройну агресію Росії в зоні ООС,

- військових, які у найближчий час плануються на ротацію

- військових, які задіяні у міжнародних операціях 

- військовий медичний персонал

Як повідомив виданню АрміяInform тимчасовий виконувач обов’язків командувача Медичних сил Сергій Халік, щеплення будуть проводитися за згодою особи, спеціально навченими та сертифікованими бригадами.

На наступних етапах вакцинації вакцину отримають люди, які входять до групи ризику за професійною ознакою, станом здоров’я або віком. Загалом до груп ризику, за оцінкою МОЗ, у нас належить половина населення – 21 мільйон українців. З етапами вакцинації детальніше можна ознайомитися на інфографіці нижче:

Календарний план вакцинації

Схема вакцинації

Коли і як від коронавірусу вакцинуватимуть президента Зеленського і уряд Шмигаля

Володимира Зеленського як головнокомандувача українських військ щепитимуть на другому етапі вакцинації від COVID-19. Про це розповів Ляшко. Втім, він також зазначив, що перші етапи вакцинації можуть початися паралельно у тому випадку, якщо одночасно надійде достатня для цього кількість вакцин. 

Президент Зеленський також сам заявляв про бажання щепитися разом з українськими воїнами. 

"Точно буду вакцинуватися з нашими військовими. Як Верховний Головнокомандувач я це повинен робити. Це буде в першій частині, але на другому етапі", - сказав він і додав, що готовий зробити це в прямому ефірі, щоби "показати людям вакцинацію.

"Іншого виходу немає - тільки на собі", - зазначив він.

Крім президента, на другому етапі щеплюватимуть "осіб, які виконують критичні для держави функції". Під такі функції підпадає, зокрема, і український уряд на чолі зі Шмигалем. 

Коли в Україну надійдуть вакцини і яка буде першою

Вже цього тижня має надійти перша партія вакцин від коронавірусу. Попри очікування, це буде не препарат Pfizer американського виробництва. За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, першою до України надійде препарат британсько-шведської компанії AstraZeneca. Планується отримати мільйон доз, які, ймовірно, будуть поставлені двома партіями – по 500 000 доз.

"Ми готові погодитися на першу партію в обсязі 500 000 доз, щоб не чекати, поки сформують повну партію в 1 млн, і щоб швидше приступити до вакцинації", – сказав він. Перше щеплення в Україні буде проведено наступного дня після отримання вакцини.

Які вакцини взагалі будуть в українців

За словами президента Зеленського, це будуть вакцини від Pfizer, Sinovac, AstraZeneсa і Novavах.

Спершу, за даними ЦГЗ, мали надійти м-РНК вакцини від Pfizer-BioNTech американського виробництва (повна назва препарату – BNT162b2). Це станеться у випадку, якщо поставки Covax, а саме у їх складі нам надійде Pfizer (на безоплатній основі) випередять ті, які Україна законтрактувала на платній основі (як бачимо, цього не сталося).

Ця вакцина першою з усіх проти COVID-19 була затверджена розвинутими державами та вийшла на світовий ринок. Її ефективність досягає 95 %, у випадку з людьми похилого віку – до 94% (за умов двоетапного щеплення). Загалом, обнадійливо. Крім того, за інформацією компанії, вакцина діє і проти наявних мутованих варіантів Sars-Cov-2.

Щодо зберігання цієї вакцини (а препарат BNT162b2 вимагає наднизьких температур), то у Центрі громадського здоров’я стверджують –  необхідний холодовий ланцюг та логістику цієї вакцини Україна  забезпечити здатна.

Протягом першого півріччя (починаючи з лютого) наша країна (також у рамках Covax) має отримати від 2,2 до 3,7 млн доз вакцин AstraZeneca/Oxford - це ті, на які ми тепер чекаємо першими. Вона зручніша у зберіганні ( температурний режим від +2 до +8 °C), є третьою вакциною, схваленою до використання у ЄС, і...куди менш однозначна щодо показників ефективності.

Проміжні результати третього етапу випробувань препарату показали ефективність у 82%, втім цей показник – результат кількох умов. По-перше, друге щеплення має бути через 12 тижнів після першого (перше щеплення показує ефективність на рівні 70-76%). І по-друге, ви маєте бути ізольовані від шансу заразитися "південноафриканським" штамом коронавірусу. Нині цей штам – основний у ПАР, і країна вже призупинила щеплення вакциною AstraZeneca/Oxford через її низьку ефективність проти даного підвиду. Про чіткі цифри говорити зарано, втім дані дослідження на невеликій вибірці говорять про показник близько 10%. 

Також, хоча ця вакцина і сертифікована у ЄС, щодо її ефективності для літніх людей (понад 55 років) дані обмежені. Це стало причиною відмови кількох країн, зокрема Польщі та Швеції від щеплення своїх пенсіонерів даним препаратом.

Наступною вакциною в українському портфелі, за інформацією від ОП, стане препарат від Novavax ( NVX-CoV2373 ) родом із США (також від COVAX). Проміжні результати третього етапу випробувань даної вакцини показали ефективність на рівні 89%. Вона також ефективна проти британського і південноафриканського варіантів коронавірусу.

Втім, найбільш неоднозначна у переліку, ймовірно, китайська вакцина Sinovac, яку Україна, поки що єдину, законтрактувала на платній основі. 

Держуправління Китаю, яке здійснює з контроль за фармпродукцією схвалило її кілька днів тому. Втім, остаточних даних про її ефективність немає і досі. Наприкінці січня сама компанія говорила про ефективність у близько 70%. Втім, до цього дослідники із Бразилії акцентували на показнику у 50,4%. У цій країні вакцину отримували понад 9 тисяч добровольців із інтервалом у 2 тижні. А 70% – це дані на основі вибірки з менш ніж 1,5 тисячами людей, проміжок між щепленнями у яких було збільшено.

Нагадаємо, "прохідний бал" для реєстрації вакцин на ринку – ефективність у 50%.

Наразі у МОЗ вже придбали 1,9 мільйона доз Sinovac Biotech, а першу партію мають поставити протягом 30 днів після її офіційної реєстрації. Втім, Максим Степанов згадував, що Україна відмовиться від закупівлі цієї вакцини, якщо її ефективність виявиться нижчою 70%.

Як записатися на щеплення від коронавірусу 

За інформацією ЦГЗ, протягом кампанії вакцинації будуть задіюватися усі наявні в країні пункти щеплень та мобільні бригади. Кожна бригада складатиметься з лікаря, резервного лікаря, двох медичних сестер, резервної медичної сестри та і водія. Усього в них задіють близько 2200 спеціалістів.

"Для здійснення вакцинації медична система може забезпечити 4,25 тисяч пунктів щеплень і 572 мобільні бригади, в середньому 23 мобільні бригади на регіон. На першому та другому етапі у кожному регіоні буде достатньо сформувати по сім-вісім мобільних бригад", – повідомив Степанов.

Також у МОЗ обіцяють запустити сайт, що надаватиме інформацію про імунопрофілактику і дасть змогу записуватися на щеплення.  Також записатися можна буде через мобільний додаток "Дія" та свого сімейного лікаря.

Записатися на вакцинацію можна буде з 1 березня трьома доступними способами:

• через сайт "Вакцинація від COVID-19";

• через електронний кабінет у свого сімейного лікаря;

• зателефонувати на гарячу лінію МОЗ щодо протидії COVID-19 за номером 0800602019 та повідомити про бажання вакцинуватись.

Сповістивши про намір вакцинуватися, людина стає в електронну чергу. Про день, час та місце щеплення її сповістять додатково.

Як повідомив заступник міністра МОЗ – головний санітарний лікар Віктор Ляшко на зустрічі з журналістами 13 лютого, зробити щеплення від коронавірусу виявили бажання вже 58 тисяч українців. Переважна кількість бажаючих зробити щеплення – персонал лікарень, де лікують коронавірус і члени бригад екстреної медичної допомоги, які виїжджають до коронавірусних хворих .

Хто отримає перше щеплення

За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, перша вакцинація може бути зроблена будь-кому із медичних працівників. Скоріш за все, це відбуватиметься в прямому ефірі

"З програми імунопрофілактики не потрібно робити шоу. У нас чітко прописано, що першими вакцинуються медичні працівники.Подивимось і звернемось до всіх департаментів охорони здоров'я, кожен у лікарні визначить людину…Все буде під камерами. Будь-який медпрацівник, який надає допомогу хворим на Covid-19, є героєм, тому перша вакцинація може бути зроблена будь-кому. Вони заслужили бути вакцинованими, бути в ефірі", – сказав він у інтерв’ю для ВВС.

Чи вакцинуватимуть тих, хто вже перехворів на COVID-19

За словами Віктора Ляшка, вакцинуватимуть людей незалежно від того, перехворіли вони чи ні – тестів спеціально перед вакцинацією ніхто не робитиме. Втім, якщо точно відомо, що медичний працівник нещодавно перехворів, і є захищеним, йому можуть рекомендувати перенести щеплення на кілька місяців – але це лише за умови обмеженого доступу до вакцин. 

Згідно з даними CDC, люди заражені Covid можуть заразитися знову протягом 90 днів після одужання.

Втім, як пише CNBC, є дані, що у людей із високими показниками антитіл після хвороби вакцинація м-РНК вакциною може викликати більш яскраві побічні ефекти, пов’язані з сильнішою імунною відповіддю: слабкість, біль у м’язах та підвищену температуру. Втім жодних серйозних наслідків помічено не було.

Чи правда, що вакцинуватимуть від коронавірусу примусово

Зеленський заявляв, що деякі категорії українців не мають права відмовитися від щеплень.

"Я вважаю, що всі люди, які працюють на державу, які отримують від держави виплати і які мають постійні контакти, вони не мають права відмовитися від вакцинації", – сказав він. Зокрема, йшлося про людей, які працюють в школах, університетах та лікарнях. Виняток – ті, хто має медичні протипоказання на кшталт алергії, і кому щеплення робити не можна.  Втім, він також додав, що вакцинація в Україні "поки що добровільна".

Після цієї заяви прессекретарка президента Юлія Мендель додатково підхреслила, що вакцинація буде добровільною. "Ніхто нікого не буде насильно вакцинувати", – зазначила вона.

Коли вакцину від Covid-19 можна буде купити в аптеці

Коли саме українці зможуть спокійно придбати вакцину від коронавірусу в аптеці або ж прийти по неї до приватної клініки, наразі достеменно невідомо. Втім, за словами Віктора Ляшка для ВВС, це буде можливим не раніше другого півріччя 2021.

Головне фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"