Вакцина CoronaVac прибуває до України: Чим вона відрізняється від Covishield

Вже сьогодні, 25 березня, в Україну має прибути перша партія вакцини від коронавірусу CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac Biotech

Вакцина CoronaVac прибуває до України: Ч…

Препарат в українському сегменті соцмереж обговорюють вже давно. Причому думки озвучуються полярні. Одні акцентують, що CoronaVac – дешева, але при цьому нормальна альтернатива розтиражованим препаратом. Інші ж наголошують на його нібито сумнівній ефективності. 

Depo.ua пропонує порівняти характеристики цього нового для українців препарату із Covishield (AstraZeneca), яким наших співвітчизників вакцинують вже протягом місяця. 

Механізм дії

CoronaVac працює за традиційною схемою, як чимало вакцин доковідної ери – зокрема, ін'єкційний препарат від поліомієліту. В організм вводяться інактивовані вірусні частинки, які й зумовлюють відповідь імунітету.  Для досягнення потужнішої реакції на препарат у нього додають спеціальні речовини ад'юванти. 

В основі ж Covishield/AstraZeneca – змінений аденовірус шимпанзе, в який вбудовується ген, необхідний для утворення S-білка коронавірусу. Отримуючи таку речовину, імунітет, знову ж таки, вибудовує захист проти неї. Технологія більш новітня, але вже випробувана. Зокрема, цей механізм застосовується для боротьби з вірусом Ебола. 

Ефективність

За даними з різних країн, ефективність CoronaVac – від 50 до 84%.  Бразильські науковці озвучили цифру у 50,4%, а турки після третьої стадії випробувань назвали набагато більш оптимістичні 83.5%. Останню цифру прибічники препарату називають остаточною, адже у дослідженні брали участь 10 тис. людей. При цьому індонезійці озвучили показник у 65.3%. 

Бразильці та турки дійшли висновку, що препарат здатен попередити 100% летальних і дуже серйозних випадків – принаймні їх вдалося уникнути у групах учасників випробувань, що отримали препарат. 

Заявлена ефективність вакцини Oxford-AstraZeneca – 81.3%. Втім, такого показника вдається досгнути, коли дві дози вводяться з інтервалом більш, ніж 12 тижнів, йдеться у статті в The Lancet

Здатність протистояти іншим штамам

Інформація щодо ефективності китайського дітища проти нових штамів інфекції наразі обмежена. Зокрема, голова Бутанського біомедичного центру у Сан-Паулу Дімас Ковас стверджує, що препарат здатен протистояти і британському, і південноафриканському штамам, зазначає Reuters . Втім, установа має безпосереднє відношення до виробництва вакцини, а точні результати досліджень не оприлюднені.  Схожі заяви лунають і стосовно бразильського варіанту. 

Але невеличке дослідження бразильських, британських та американських науковців показало протилежний результат щодо бразильського штаму,пише Health Policy Watch. Відстежуючи стан плазми людей, вакцинованих препаратом, науковці дійшли висновку, що виробленим антитілам не під силу нейтралізувати зазначений підвид інфекції. Щоправда, у експериментах брали участь усього вісім пацієнтів, тому назвати його результативним не можна. 

AstraZeneca доволі ефективна проти британського варіанта, а от вірогідність з її допомогою захиститися від зараження південноафриканським варіантом – близько 10%. 

Які країни використовують

Наразі світом розійшлося 70 млн доз CoronaVac. У Бразилії цим препаратом проведено близько 70% щеплень. Використовується він і в інших країнах Латинської Америки – Колумбії, Чилі, Болівії, Еквадорі, Парагваї, Уругваї. 

Також препарат використовують у Туреччині, Таїланді, Азербайджані, Камбоджі, Китаї та ін.

Індійську версію AstraZeneca Covishield, окрім України, закуповує Канада, Бутан, Мальдіви, Бангладеш, Сейшели та ін. Що ж до оксфордського оригіналу, його застосовують, в тому числі, у ЄС та Великій Британії. 

Схвалення ВООЗ

Astrazeneca/Covishield – серед чотирьох вакцин, які ВООЗ рекомендувала для використання. А от препарат від Sinovac – на останні стадії погодження, але остаточного рішення поки не оголошено. 

Температура зберігання

Обидва препарати можна зберігати у звичайному холодильнику, за температури у 2-8 градусів. 

Приводи для занепокоєння

Хвиля паніки та обурення піднялася у Гонконгу після п'яти смертей і одного важкого випадку серед вакцинованих громадян. Втім, згідно з висновками Експертного комітету з оцінки клінічних подій після імунізації Covid-19, жоден із летальних випадків не був прямим наслідком вакцинації. Ідентичного висновку дійшли і щодо двох випадків параліча Белла (неврит лицьового нерва, – ред.). 

Зауважимо, що низка країн призупиняла і використання AstraZeneca через смерті вакцинованих від формування тромбів. Але доказів, що смерті викликані саме препаратом, наразі немає. Європейська агенція з лікарських засобів 18 березня акцентувала, що вакцина не була причиною трагічних випадків. У деяких країнах відновили використання препарату.

В Україні наразі також зафіксовані дві смерті після вакцинації Covishield. Так, на Одещині за два дні після щеплення померла 43-річна військова. За даними судмедекспертизи, причиною стала гостра серцева неодстатність. Доказів, що причиною стала вакцинація, немає. Крім того, від гострого мозкового інсульту 24 березня помер провізор: його вакцинували 15 березня, а 16-го забрали в лікарню з інсультом. В обох випадках, за офіційними повідомленнями, у людей були важкі хронічні захворювання. 

Додамо, що на днях закінчили випробування препарату у США, Чилі та Перу, в якому взяли участь 32 тис. добровольців. Ускладнень у вигляді тромбозу зафіксовано не було. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme