В Україну повернулася антарктична експедиція

Учасники зимувального загону 24-ї Української антарктичної експедиції повернулися в Україну після майже 13 місяців роботи на станції "Академік Вернадський"

В Україну повернулася антарктична експед…
Фото: Національний антарктичний науковий центр

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на прес-службу МОН.

Зазначається, що українці прилетіли в аеропорт "Бориспіль" сьогодні, 17 травня, евакуаційним рейсом з Лісабона. Разом з ними повернулися учасники сезонного загону, які працювали на станції 3 місяці.

"Ми хвилювалися, що в умовах суворих карантинних обмежень майже по всьому світу нам не вдасться швидко повернути наших полярників додому. Однак завдяки роботі команди НАНЦ, Посольств України в Чилі, Бразилії та Португалії це питання вдалося вирішити. Тоді як низка інших країн була змушена залишити свої експедиції на станціях аж до наступного року або ж законсервувати станції", – заявив керівник Національного антарктичного наукового центру МОН Євген Дикий.

Полярники вирушили зі станції "Академік Вернадський" ще 24 квітня. 2 травня, після перетину найбільш штормового місця планети – протоки Дрейка – учасники експедицій прибули до порту Пунта-Аренас у Чилі. Відтак через Сантьяго, Сан-Пауло, Лісабон повернулися в Україну.

Враховуючи затримку зимувального загону 25-ї УАЕ в дорозі з України в Антарктиду, перезмінка на "Вернадському" цього року тривала 2 місяці – чи не найдовше в історії стації, повідомили в міністерстві.

Усі полярники, що прибули в Україну, встановили спеціальний додаток "Дій вдома" та перебуватимуть вдома на самоізоляції.

В Антарктиді науковці виконували мультидисциплінарні дослідження, зокрема вивчали:

  • зміни клімату (безперервні вимірювання ведуться з 1947 року);
  • зміни рівня моря, його солоності та температури; стан та динаміку "озонової діри";
  • вплив змін клімату на льодовики та снігонакопичення в регіоні; космічну погоду (сонячна активність, магнітні бурі, гігантські грози у верхній тропосфері тощо);
  • стан навколоземної плазми;
  • гірські породи;
  • стан льодовиків;
  • антарктичні мікроорганізми (бактерії, дріжджі, міцеліальні гриби);
  • флору (зокрема, єдині квіти Антарктиди – колобантус та десшампсія, антарктичні мохи та лишайники);
  • гніздування домініканських мартинів та поморників;
  • популяції пінгвінів дженту та аделі як індикатор стану запасів криля у Південному океані;
  • популяції китів (зокрема методом фотоідентифікації);
  • склад антарктичних ґрунтів.

Нагадаємо, 20 березня українська антарктична експедиція повернулася додому через закриття кордонів у Південній Америці. А вже 30 березня Україні вдалося доправити в Чилі учасників 25-ї антарктичної експедиції, які мають змінити на станції "Академік Вернадський" своїх колег, після обсервації вони продовжать шлях до Антарктиди кораблем.

21 квітня українські полярники таки прибули до Антарктиди, де їх чекали колеги з 24-ї експедиції, які відзимували там уже більше року, а також сезонний загін науковців, що перебуває в Антарктиді кілька місяців.

У п'ятницю, 8 травня, на станції "Академік Вернадський" наклав на себе руки кухар 25-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ) Василь Омелянович

15 травня стало відомо, що українські полярники нарешті повернуться з Антарктиди додому.

Читайте також: Жінка в Антарктиді. Як трагедія на станції "Вернадський" стала святом сексизму

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme