Покращення іміджу через кастрацію: Чи зупинять нові закони хвилю злочинів проти дітей

Верховна Рада ухвалила законопроекти про хімічну кастрацію та реєстр педофілів: відтепер каральні заходи за розбещення і зґвалтування неповнолітніх будуть посилені

 Depo.ua розповідає, що саме ухвалила Рада і що відтепер зміниться.

Закон Ляшка про хімічну кастрацію: що воно таке

Верховна Рада України ухвалила проект закону №6449 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за злочини, вчинені щодо малолітньої чи малолітнього, неповнолітньої чи неповнолітнього та особи, яка не досягла статевої зрілості", покликаний посилити відповідальність за зґвалтування та розбещення неповнолітніх осіб.

Згідно з пояснювальною запискою, метою законопроекту №6449 є вдосконалення законодавства та приведення його у відповідність до міжнародних стандартів щодо посилення відповідальності за злочини, вчинені щодо малолітньої чи малолітнього, неповнолітньої чи неповнолітнього та особи, яка не досягла статевої зрілості.

Відповідно до нового закону, до Кримінального кодексу України додається нова стаття 59 -1 "Примусова хімічна кастрація". Передбачено,  що процедура не буде застосовуватися до осіб, що вчинили злочини у віці до 18 років і понад 65 років. 

Зазначається, що запровадження норм проекту закону сприятиме підвищенню стану захисту та дотримання прав дитини в Україні, наблизить українське законодавство до міжнародних стандартів забезпечення захисту дитини та посилить кримінальну відповідальність за злочини проти дітей.

Хімічна кастрація - це маніпуляція, що здійснюється за допомогою препаратів, які блокують дію чоловічого гормону тестостерону, в результаті чого у чоловіка тимчасово знижується або зникає статевий потяг. Методику хімічної кастрації розробили в якості гуманнішої і більш безпечної альтернативи кастрації хірургічної.

Вперше медикаментозне придушення сексуального потягу щодо небезпечних через свої сексуальні вподобання для оточуючих чоловіків почали застосовувати США, Велика Британія та Німеччина у 1950-60-і роки. У ФРН закон про хімічну кастрацію прийняли у 1973 році. З 1996 року 9 американських штатів узаконили примусову хімічну кастрацію педофілів-рецидивістів. В тому чи ішому вигляді хімічна кастрація ґвалтівників практикується у Франції, Бельгії, Данії і ряді інших європейських країн. В Індонезії за зґвалтування дитини злочинця можуть стратити.

До того ж, нещодавно хімічна кастрація була введена у Польщі. З 1 січня 2018 року там відкрили доступ до онлайн-реєстру педофілів і небезпечних насильників. Тоді міністр юстиції Польщі Збігнєв Зьобро заявив, що "злочинець повинен бути під постійним контролем, щоб всі знали, хто є їхнім сусідом". Всього оприлюднені імена, фотографії та адреси 768 педофілів, жертвами яких ставали діти до 15 років.

Закон Аброськіна про реєстр педофілів: чому його автор не задоволений

Також парламент проголосував за проект №6607 Закону про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження Єдиного реєстру педофілів.

Проект розроблено з метою реалізації захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства та вдосконалення правового забезпечення протидії злочинам, що вчиняються проти статевої свободи та недоторканності дітей та підлітків.

Основним завданням законопроекту є надання відповідної медичної допомоги особам, що страждають розладом сексуальної переваги (педофілією), а також через посилення кримінального покарання за такі злочини та впровадження Єдиного реєстру злочинців засуджених за злочини проти статевої свободи та недоторканності малолітньої чи малолітнього створення умов для запобігання вчиненню ними нових злочинів проти статевої свободи та недоторканності малолітньої особи.

Але цей законопроект був прийнятий не в цілому, а за основу. Пропозиції щодо хімічної кастрації, судячи з усього, було відхилено. В цьому аспекті прийняли закон Олега Ляшка.

Законопроект #6607 про захист дітей від сексуального насильства Аброськін ініціював і просуває як метод протидії злочинцям. Зареєстрували його ще в 2017 році. За словами Аброськіна, від того часу за нього велася боротьба:

"Два роки боротьби за законопроект #6607, але нас ніхто не чує, й нікому це не потрібно. Простіше й зручніше кричати, що поліція щось не зробила. Поки не буде відповідних законів, які захищають дітей, наших маленьких громадян будуть гвалтувати та вбивати. На жаль, на сьогодні різні правозахисники більше турбуються про захист персональних даних засуджених злочинців, а не про захист дітей".

Протягом двох років документ проходив доопрацювання, шукаючи "компроміс" між правами дітей та правами їх ґвалтівників. 27 травня на сайті Верховної Ради була оприлюднена петиція, яка закликає нарешті розглянути даний законопроект. 22 червня петиція набрала потрібну кількість голосів.

Доводячи необхідність свого закону Аброськін наводить цитату: "Право на охорону наших дітей ми ставимо вище анонімності злочинців. Закон повинен захищати дитину, а не педофіла. Держава несе відповідальність за захист дитини, а не педофіла. Злочинець, який ображає дітей, повинен мати справу з серйозними наслідками. Не тільки багаторічним вироком, а й втратою анонімності".

Для видання "Сегодня" Аброськін пояснив, чому просто посадити педофіла за грати - недостатньо:

"Можна посадити того, хто зґвалтував дитину, на 10, 20, 25 років, або довічно ... Але це не виправить ситуацію. Для насильника найстрашніше - стати впізнаваним. Адже коли особистість впізнавана, то переживає, що може трапиться з нею потім. А коли, відсидівши 10-15 років, виходить з в'язниці і знову гвалтує, то цього разу злочин є ще більш жорстоким, ніж було скоєно раніше. І коли ми останнім часом затримуємо покидьків, а іншого слова я підібрати не можу, то це ті негідники, які вже відбували покарання за звершення сексуальних злочинів по відношенню до дітей. Тому ми і говоримо про цей законопроект: про посилення покарання, про відкриті реєстри. Ми працюємо з правозахисниками в питанні захисту персональних даних педофілів, але жоден правозахисник не говорить про захист дітей. Ось що жахливо. У Польщі міністр юстиції підкреслив, що на першому місці - захист дітей. А захист педофілів взагалі не цікавить. А у нас взагалі чомусь на першому місці захист педофілів. Потрібно, щоб люди знали цих виродків, щоб кожна людина знала, хто живе поруч з ним", - сказав Аброськін.

Що не так з хімічною кастрацією

Багато в чому тут можна погодитися з пропозиціями посилити відповідальність для нелюдей, що ґвалтують дітей, але є певні нюанси.

По-перше, слідство може припуститися помилки, в той час як невинну людину вже буде оголошено педофілом, шляхом публікування в реєстрі. Ця інформація може назавжди зіпсувати її репутацію і зламати життя.

По-друге, хімічна кастрація - це не назавжди, тож це не лякатиме потенційних злочинців. А якби вона була назавжди і не мала зворотної дії, то знову ж таки - слідство може помилитися, і скалічено буде невинну людину. Та й чи має право держава калічити своїх громадян? Хай навіть вони і вчинили страшні злочини. 

В той час як Аброськін цілеспрямовано продовжує "топити" за свій законопроект, в країні відбуваються скандали навколо діяльності Нацполіції. Згадати хоча б останню трагедію із вбивством 5-річного хлопчика у Переяславі-Хмельницькому двома "правоохоронцями", які розважалися зі зброєю напідпитку. На цьому фоні МВС і очільник відомства Арсен Аваков стрімко втрачають довіру та популярність серед населення.

В партії Олега Ляшка справи теж так-сяк, і за даними численних опитувань "радикали" не проходять в Раду.

Ймовірно, що законопроекти такого штибу, як про кастрацію, можуть бути, в тому числі, і способом покращити свій політичний імідж. Адже про них напишуть всі ЗМІ, обговорюватимуть в усіх соцмережах. А логіка - то вже справа десята.

Як карають за педофілію в Україні зараз

У березні 2018 року Рада прийняла законопроект Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації із встановленням покарання за статевий акт з особою, яка не досягла 16 років, навіть якщо на це була згода.

Таким чином, "природні або неприродні статеві зносини з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку, вчинені повнолітньою особою, - караються обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк", - йдеться в законі.

Якщо ті ж дії зробив близький родич або член сім'ї, особа, яка виховує потерпілого,або ж якщо згвалтовано було малолітню особу, то такі дії караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна