В Антарктиді українські вчені відкрили велике підльодовикове озеро

В Антарктиді неподалік української станції виявлено підльодовикове озеро – найбільше на острові Галіндез

В Антарктиді українські вчені відкрили в…
uac.gov.ua

Як повідомляється на сайті станції "Академік Вернадський", невідоме досі підльодовикове озеро виявили вчені Тарас Білий та Денис Пішняк, передає Depo.ua.

Підльодовий простір дозволив дослідникам пройти близько 30 метрів. Остаточно масштаби озера встановити ще не вдалося, однак можна стверджувати, що воно є найбільшим природнім озером острова Галіндез.

"Звісно, його не варто порівнювати з велетенськими підльодовиковими озерами, що існують в Антарктиді. Але примітно, що такий об’єкт існує на невеликому острові, який сягає всього пів кілометра в діаметрі", – вважає "першовідкривач" Денис Пішняк – завідувач відділом фізики атмосфери НАНЦ, який працює зараз на антарктичній станції у складі сезонного загону науковців.

Вчені задалися питанням: чому озеро не замерзло в умовах вічної мерзлоти льодовика? Адже тут немає геотермального потоку тепла – такого, як під товстим антарктичним льодовиковим щитом.

"Розгадка полягає у тому, що за час, поки тала вода стікає зі скелі, вона нагрівається й накопичується в кам’яній кишені – улоговині озера, підтоплюючи льдовик знизу. Утворюється таке собі цілорічне сховище літнього сонячного тепла і прісної води в умовах вічної мерзлоти", – пояснює Денис Пішняк.

Максимальна глибина озера – 1,5 метра. Відтак науковці вивчатимуть, чи є в озері рідкісні біологічні види. Водночас варто зауважити, що озеро (як і всі інші форми рельєфу острова), не є давнім з геологічної точки зору, тому не належить до тих об’єктів, де варто проводити палеодослідження.

У вересні 2019 року полярники виявили під найбільшим льодовиком острова Галіндез велетенську крижану печеру.

Нагадаємо, наприкінці лютого навколо української антарктичної станції "Академік Вернадський" лежав сніг малинового кольору – таким він став через мікроскопічні водорості.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme