Українська медицина-2041: Штрафи за хибний виклик "швидкої" та лікарні без черг

На 25-ти річчя України depo.ua вирішив з'ясувати у експертів як виглядатиме наша Батьківщина у свої 50 років

Українська медицина-2041: Штрафи за хибн…

Своїми прогнозами української медицини на найближчі 25 років з depo.ua поділився лікар-педіатр, кандидат медичних наук, представник "медичної сотні", експерт Реанімаційного Пакету Реформ Олександр Ябчанка.

Українська медицина-2041: Штрафи за хибний виклик "швидкої" та лікарні без черг - фото 1

Перш за все, до українців прийде усвідомлення того, що система охорона здоров’я – не "крамниця" для отримання пігулки від проблем зі здоров’ям, а процес, метою якого є збереження власного здоров’я. Партнерами у цьому процесі стануть медики і держава. Кожен з учасників буде зацікавлений у результаті, оскільки саме за результати своєї діяльності лікар отримуватиме винагороду, громадянин - додаткові бонуси.

Керівництво державою одержуватиме електоральні бонуси, оскільки дані щодо загального стану здоров’я громадян у знеособленому вигляді будуть в загальному доступі і стануть однією з ключових показників добробуту громадян. Результат процесу, тобто стан здоров’я громадянина, можна буде виміряти з максимальною точністю, доступними на той час технологіями.

Медична реформа

Реформа-це не збільшення/зменшення кількості клінік, це зміна принципів їх фінансування і управління. Зокрема, клініки стануть надавачами медичних послуг. Ці послуги для громадян закуповуватиме державна закупівельна агенція. Яка форма власності цих клінік - значення не має, позаяк усі клініки діятимуть в однакових конкурентних умовах. Акцент, поза сумнівом, робитиметься на профілактиці і ранній діагностиці.  Думаю, технології того часу дозволятимуть робити це максимально ефективно. Щодо оплати, то вона буде, скоріш за все, не по факту надання послуги, а по результатам ефективності. Зокрема, у США обговорюють, як перейти до нового виду оплати лікарям та лікарням - "оплату за цінність" (value based payment). Тобто, гроші виплачуються за досягнення медичного результату для пацієнта. І не виплачуються за недосягнення. Це - майбутній механізм фінансування медицини ХХІ століття.

Реформа системи охорони здоров'я розпочнеться з запуску первинної ланки медичної допомоги. Кожен громадянин отримає персонального лікаря первинки, якого обере самостійно і розділить з ним відповідальність за власне здоров’я. Завданням лікаря стане профілактика і рання діагностика хвороб, а також моніторинг стану здоров’я громадян і занесення цих даних у єдину електронну базу пацієнтів. Таким чином, уся інформація щодо громадянина, та стану його здоров’я, поступово переноситиметься в електронний вигляд. Поступово лікарні переходитимуть на електронний документообіг, а у базу пацієнтів з часом занесуть усіх громадян.

Як наслідок, громадяни отримуватимуть наступні переваги:

- гарантований пакет медичних послуг;

- достовірну інформацію щодо стану свого здоров’я і рекомендації щодо його збереження, а також вартість послуги, що була оплачена державою;

- лікування згідно з протоколами, а не фантазіями лікаря;

- черги в поліклініках стануть анахронізмом, єдині черги, які можуть виникати – це електронні

Лікарі:

-  отримуватимуть гідну винагороду по факту виконаної роботи, а не "жебрацьку зарплату за здану статистику”;

- звільняться від безглуздої писанини;

- стануть юридично захищені фаховими протоколами лікування;

Держава отримає:

-  достовірну інформацію щодо стану здоров’я громадян, а також щодо реально наданої медичної допомоги (на відміну від теперішньої статистики виконання неіснуючих ліжко-днів)

-  отримає базу для ґрунтовних наукових досліджень на основі зібраних даних громадян

Чи буде запроваджено загальнообов'язкове медичне страхування? Гарантований пакет медичних послуг - це, фактично, і буде загальнообов'язкове медичне страхування.

Бюджетні лікарні – комунальні заклади

Коли бюджетні лікарні перетворяться на комунальні заклади (тобто на установи, які зможуть вести виробничу чи науково-дослідну чи комерційну діяльність із метою одержання відповідного прибутку, - ред), прогнозувати не берусь, позаяк темп ухвалення законопроектів щодо системних реформ в охороні здоров’я наразі дорівнює нулю за майже два роки "роботи". Законопроект щодо автономізації ухвалено у першому читанні та майже через рік після реєстрації  у ВРУ. Є шанс на те, що з новою командою МОЗу ситуація зміниться. Чи стане це реальністю, чи ми отримаємо черговий епізод протистояння комітету ВРУ з питань охорони здоров’я з МОЗом -  побачимо восени 2016 року.

Перетворення медичних закладів з держустанов на неприбуткові підприємства є необхідною передумовою для конкуренції між надавачами медичних послуг. Саме конкуренція і стандарти надання медичних послуг є запорукою їхньої якості. Відповідальність за доступність медичної допомоги буде розподілятися наступним чином:

- фінансова доступність забезпечуватиметься коштом державного бюджету в рамках гарантованого пакету медичних послуг;

- фізична доступність (наявність медичного закладу і можливість дістатися нього в певних часових межах) забезпечуватиметься місцевою владою.

Всю медичну допомогу, і невідкладну в тому числі, визначатимуть стандарти надання медичної допомоги. Принцип наступний: згідно зі стандартами, на місці стан пацієнта стабілізовуватимуть для того, щоб в межах вікна терапевтичних можливостей він був доставлений до стаціонару. Якими будуть ці стандарти у 2041 -  питання до фантастів.

Новий механізм оплати медичних послуг, коли гроші йтимуть за пацієнтом (це коли пацієнт не закріплений за певною установою і грощі, що їх виділяє держава на його лікування, "слідують" за ним в інший заклад), буде запущено вже до 2020 року - принаймні такі плани в уряду і сподівання в мене.

Хронічні хвороби та епідемії

Щодо хвороб, якщо вірити прогнозам Рея Курцвейла (відомий винахідник і футуролог, відомий науковими технологічними прогнозами, які враховують появу штучного інтелекту і коштів радикального продовження життя людей, - ред) в медичних цілях почнуть використовувати нанороботів. Вони зможуть доставляти поживні речовини до клітин людини і видаляти відходи, здійснювати детальне сканування людського мозку, що дозволить зрозуміти деталі його роботи.

Вірю, що ближче до середини ХХІ століття Україна не лише не відставатиме від решти цивілізованого світу в питанні передових медичних технологій, а і буде однією з лідерів.

Передумовами для цього є людський потенціал і можливість спостерігати в динаміці 40-мільйонну популяцію людей. Які при цьому захворювання виникнуть на фоні науково технічного прогресу, фантазувати не берусь. Щодо епідемій, гадаю, до 2041 людство дасть собі раду.

Трансплантологія

Знов же, якщо вірити прогнозам Рея Курцвейла, використовуючи підхід до біології, як до програмування, людству вперше вдасться запрограмувати клітини на лікування хвороб, а використання 3D-принтерів дозволить вирощувати нові тканини і органи..

Ліки

За розвитком науки в Україні, поза сумнівом, потягнеться і виробництво. І не лише дженериків (дешеві замінники дорогих препаратів), а й препаратів, що стануть наслідком власних наукових відкриттів.

Підтримка хворих на рак, ВІЛ та діабет

Права і обов’язки громадян і держави стануть чітко регламентовані і зрозумілі. Розширення зобов’язань держави, щодо громадян відбуватиметься не популістичними обіцянками політиків, а реальними цифрами. Так, державні гарантії будуть в межах бюджетного фінансування. Зараз, нагадаю, держава обіцяє усе і безкоштовно, натомість громадяни по факту не отримують жодних гарантій.

Предметом же дискусії між громадянами і владою будуть не "забаганки" перших і "популізм" других, а реальні показники: з одної сторони - показники здоров’я, з іншої - реальні можливості бюджету на поточний період. Видатки на охорону здоров’я збільшуватимуться по мірі росту ВВП. Оскільки ріст економіки, тією чи іншою мірою залежить від кожного громадянина, то, сподіваюся, ми дійдемо до формули: збільшення ВВП веде до еквівалентного збільшення видатків на охорону здоров’я, зменшення ВВП – відповідно, навпаки. Тобто, в межах держави - чим краще працюємо, тим здоровіші будемо.

Зарплатня в медиків

Наразі лікарі отримують чи не найменшу серед бюджетників зарплатню. Ситуація зміниться тоді, коли ми відійдемо від бюджетного утримання закладів охорони здоров’я, до закупівлі послуги в цих закладах. Тоді з’явиться і конкуренція і ефективне використання коштів. Непотрібні заклади перепрофілюються під інші цілі (хоспіси, будинки престарілих, реабілітаційні центри. тощо)

Андрій Семиволос - президент Українського відкритого медичного фонду, лікар-онколог, головний лікар Київського міського дитячого діагностичного центру прогнозує, що за 10 років наші жінки народжуватимуть більше, а швидки не їздитимуть до бабусь-іпохондриків.

Українська медицина-2041: Штрафи за хибний виклик "швидкої" та лікарні без черг - фото 2

Народжуваність перевищить смертність

Приблизно в 2037 році народжуваність може підвищити смертність, це станеться через покращення економічної ситуації в країні. При цьому вік, коли мати народжуватиме першу дитину не зміниться - Україна відрізняється від Європи. Там кар'єра і потім сім'я. У нас - освіта, народження дітей (25-27 років), потім кар'єра.

Обов'язкове страхування

Загальнообов’язкове страхування буде запроваджено, з часом. Згадайте "автоцивілку". Скільки було нарікань та незадоволення в людей. Але прижилося. Деякі зміни треба робити, ламаючи свідомість – от від завтра буде так, і ніяк інакше. Через певний час всі з цим миряться і процес іде далі. Але для запровадження загальнообов’язкового страхування має відбутися багато попередньої роботи (створити лікувальну базу, прорахувати собівартість послуги, змінити статус ЛПЗ, прийняти низку законів і найголовніше - підготувати суспільстов морально).

Швидкі не їздитимуть до бабусь -іпохондриків

Невідкладну медичну допомогу буде змінено: не може швидка їхати на виклик, якщо  бабусі стало нудно, або хтось не хоче викликати таксі та поїхати до лікарні. За неправильний виклик швидкої люди будуть платити гроші, сподіваюсь великі, щоб розуміти коштовність здоров’я та цінувати важкий важливий труд людей, що рятують життя.

Черги в лікарнях зникнуть

Черги в лікарнях вже мають зникнути, оскільки діє наказ МОЗу про прийом за попереднім записом до другої та третьої ланки надання медичної допомоги. Але сьогодні ані лікарі (охочі підзаробити), ані відвідувачі не хочуть його виконувати, оскільки кожен вважає себе найголовнішим у світі, а правила лише тоталітарним наслідком. Тому цю зміну буде втілено в життя тільки коли всі почнуть виконувати правила.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme