У вільному доступі з'явилися секретні документи КДБ щодо Чорнобиля

Інститут національної пам'яті виклав у вільний доступ сотні документів КДБ, що стосуються Чорнобильської катастрофи
Depo.Життя
26 квітня 2016 13:12
ФОТО: depo.ua

Про це повідомив на своїй сторінці у "Фейсбуці" директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, передає depo.ua.

"Розсекречені документи КДБ дозволяють відтворити і передумови цієї аварії, і що сталося власне 26 квітня 1986 року, і як радянська влада боролася - або не боролася - з наслідками аварії на Чорнобильській атомній електростанції", - зазначив В'ятрович у своєму блозі на "Грані.ру".

"Такої катастрофи, як чорнобильська аварія, не могло не бути. Вона була не результатом помилки оператора, який зробив щось не те. Це був результат системної помилки - помилки, якої була сама радянська система. Спорудження Чорнобильської АЕС супроводжувалося постійними проблемами, і про це доповідали в повідомленнях КДБ керівництву партії. Але, як завжди в Радянському Союзі, побудувати хотілося швидше, ніж було заплановано. Кожен хотів вислужитися перед вищим начальником, і тому весь час прискорювалися темпи будівництва. Доповідні КДБ, які супроводжували будівництво, просто рясніють відомостями про те, що використовуються неякісні матеріали, про крадіжки апаратури, про те, що замість потрібних труб або цегли даються інші, і так далі. І все це тільки для того, щоб встигнути до чергової річниці", - пише директор Українського інституту національної пам'яті.

За його словами, у розсекречених документах КДБ чітко видно, які цілі ставила перед собою влада в перші години, перші дні і перші тижні після аварії.

"Так ось, першим завданням було не порятунок людей. Головною своєю справою радянська влада вважала припинити поширення інформації, не допустити, щоб про трагедію стало відомо в Україні, в Союзі і тим більше за кордоном. Саме тому відкладалася евакуація населення (вона почалася тільки через 36 годин). Саме тому в перші години після аварії не були зроблені дуже важливі кроки, які могли б полегшити наслідки. Все робилося для того щоб, як казали тодішні керівники УРСР, не сіяти паніку", - наголосив В'ятрович.

Він окремо виділив одну з перших доповідних записок КДБ на ім'я першого секретаря ЦК КПУ Володимира Щербицького. У ній повідомляється, що в 1.25 ночі сталася аварія на 4-му енергоблоці ЧАЕС, в результаті чого почалася пожежа, і наведені дані про рівень радіації. Резолюція Щербицького на цьому документі: "Що це означає?"

У вільному доступі з'явилися секретні документи КДБ щодо Чорнобиля - фото 1

"Людина, яка повинна була приймати рішення, просто не розуміла, що сталося. Від нього не можна було очікувати адекватних дій", - зазначив В'ятрович.

Є графік, за яким видно, що радіаційний пік в Києві припав на 11-12 годину дня 1 травня - якраз на той момент, коли на Хрещатику проходила святкова демонстрація.

У вільному доступі з'явилися секретні документи КДБ щодо Чорнобиля - фото 2

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя