В'язниця чи війна: в Україні створюють батальйон з зеків

В Україні готується закон про персоналізовану амністію, за якою будуть звільнені в'язні, що хочуть брати участь в АТО. Тим часом у в'язницях почався збір заяв від тих, хто хоче змінити тюремну робу на військову форму

Валентина Емінова
Головний редактор
В'язниця чи війна: в Україні створюють б…

Як повідомив depo.ua в'язень Житомирської виправної колонії №4, ім'я-прізвище якого ми, з очевидних причин, назвати не можемо, днями розпочався запис засуджених, які бажають стати учасниками АТО.

«Ходять чутки, що йде якась особлива амністія. Охочих дуже багато, але свої письмові бажання висловлює небагато засуджених через мізерну інформацію про те, як діятиме закон про амністію. Є інформація, що якщо засуджені все-таки підуть в зону АТО, то у них не буде можливості перед цим провести хоч якийсь час вдома з рідними, тому багато хто з бажаючих не хоче записуватися. Так само немає інформації щодо тих зобов'язань, якими будуть пов'язані засуджені у разі застосування цієї спеціальної амністії. Взагалі, в реальність її мало віриться. У можливість - так. Чому б і ні? Головне - підійти з розумом», - розповідає джерело.

Сам він теж вирішив написати заяву: відсидів більшу частину строку, досиджувати залишилося шість років. Каже: чим сидіти в камері, краще піде на війну, хоча бойового досвіду у нього немає.

«Страшно було в кабінетах допитів у міліції, страшно було заходити в «столипін» (вагон для перевезення спецконтингенту, - ред.), страшно було заходити до в'язниці. Все страшно, поки цього не зробиш!» - говорить він.

У Держпенітенціарній службі України depo.ua заявили, що про цей закон тільки чули: ДПтС офіційно списків не складає і інформацію не збирає - не було відповідних вказівок.

«Можливо, якісь громадські організації збирають заяви. Нам на гарячу лінію і в поштову скриньку приходять листи і дзвінки від засуджених, готових йти воювати. Час від часу засуджені нам дають знати, що готові захищати Батьківщину, але це не масово», - розповідає прес-секретар ДПтСУ Катерина Денисюк.

На запитання, чи підтримує ДПтС України «військову» амністію хоча б як спосіб розвантажити в'язниці, Денисюк відповіла, що пенітенціарна служба - центральний орган виконавчої влади, який закони «виконує, а не обговорює».

«Буде закон - виконаємо. А в'язниці, після того як в 2013 році були прийняті зміни до КПК і торішньої великий амністії, вже не так переповнені, питання перенаселення у нас гостро не стоїть», - говорить вона.

Народний депутат України Ігор Мосійчук, що займається розробкою вищевказаного закону, у коментарі depo.ua повідомив, що ця ідея виникла ще в березні. Зараз керівництво країни не проти, законопроект буде наступного тижня презентований в профільному комітеті і відразу винесений на голосування. Амністія пройде відразу після прийняття закону.

«Багато ув'язнених хочуть захищати Батьківщину, і ми повинні дати їм можливість змити ворожою кров'ю гріх, який на них є. Близько 30 звернень від ув'язнених у мене вже є, і ще близько 400, за моєю інформацією, хочуть воювати. Це цілий батальйон! Буде створено окремий підрозділ або їх розформують за різними - це зараз обговорюється на рівні МВС і Міноборони. Я вважаю, що в рамках Міноборони можна сформувати окремий батальйон, тільки за спинами у людей не буде стояти загороджувальний загін, на відміну від радянських штрафбатів», - пояснює Мосійчук.

Він наводить і вдалий приклад того, як колишні засуджені можуть воювати - батальйон (а зараз вже полк) «Азов» створено з колишніх політичних в'язнів.

Набирати в «батальйон амністованих» планують чоловіків, які мають військові спеціальності. Якщо бажання воювати висловить хтось із засуджених жінок-військових, заяву теж обіцяють розглянути, але поки ніхто з жінок не зголосився.

«При відборі претендентів буде враховуватися маса факторів: не підлягають цій амністії ті, хто скоїв умисні вбивства, злочини на сексуальному ґрунті і наркоторговці. При цьому, скільки від терміну відсидів засуджений - не принципово, отримають право на звільнення навіть ті, хто ще перебуває під слідством, але визнали свою провину», - пояснює нардеп.

Щоб новоявлені бійці не розбіглися, для них буде збільшено покарання за дезертирство: від 5 до 12 років.

«У військкомат за руку нікого не поведуть, але, я думаю, 12 років - це багатьох зупинить», - висловив упевненість Мосійчук.

Як повідомляв depo.ua, у вересні 19 в'язнів українських в'язниць написали заяву про бажання взяти участь у бойових діях на сході України. При цьому представники Центру захисту прав та ресоціалізації «Листопад» заявили, що є більше 1000 звернень засуджених про бажання взяти участь у військових діях.

Раніше в пенітенціарній службі підтвердили інформацію про патріотичні настрої, що панують у виправних колоніях України, але відзначили, що на війну їх ніхто не відпустить, оскільки в державі ще не передбачений механізм залучення ув'язнених до бойових дій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme