Цінність вищої освіти не в знаннях, а в зміні світогляду, - Денис Довгополий, GrowthUP Group

Delo.UA вирішило поговорити з засновником бізнес-акселератора GrowthUP Group про тенденції в сучасній освіті, вплив онлайн-курсів і їх сприйнятті роботодавцями

Цінність вищої освіти не в знаннях, а в…

Про це повідомляє depo.ua із посиланням на видання.

В рамках роботи українського бізнес-акселератора для технологічних стартапів GrowthUP його засновник Денис Довгополий і команда з 2008 року прочитали лекції з технологічного підприємництва для майже 6 тис. слухачів. Нещодавно Міносвіти підписало з акселератором угоду про співпрацю, яка має допомогти українським вченим комерціалізувати власні розробки. На майбутній IT-конференції у квітні iForum Довгополий виступить з доповіддю "Трансформація освіти в постіндустріальну епоху".

Delo.UA вирішило з'ясувати у підприємця, які зміни відбуваються в освіті і як вони позначаться на житті сучасників.

- Наскільки великий інтерес до теми освіти в нашій країні?

- Є кілька причин. Освіта зараз зазнає досить великих змін, що впливають не тільки на розвиток суспільства, а й на розвиток бізнесу. До того ж наша країна часто показує відмінні результати в області ІТ-розробок, але при цьому університети запізнюються з кількістю фахівців. Більше того, якісний рівень випускників не завжди відповідає вимогам роботодавця, фундаментальна підготовка дуже хороша, а прикладна відстає.

- На iForum у вас буде доповідь "Трансформація освіти в постіндустріальну епоху". Як виглядає ця трансформація, і які проблеми виникають на її шляху?

- Я давно займаюся освітою, і в цій сфері є кілька ключових проблем, на які я хочу звернути увагу. Головна проблема - наростає розрив поколінь. Протягом багатьох століть кожне покоління вчило наступні технологіям свого часу, а не чомусь принципово нового. У середні віки, коли суспільство і прогрес розвивалися не такими швидкими темпами, це не було великою проблемою. Але зараз навіть 20-річний технологічний розрив істотно змінює підхід до переданих знань. Обумовлена цим криза постійно наростає, причому не тільки у нас, але і у всьому світі. Через цю проблему докорінно змінюються структури освіти.

На зміну класичній освіті поступово приходить онлайн-освіта. Але тут теж є серйозна проблема: в середньому до 95% тих, хто почав курс, не проходить його до кінця. І все ж з ростом доступності освітніх матеріалів у нас буде змінюватися якісний склад наших еліт. Якщо раніше освіта була доступна тільки тим, хто міг за неї заплатити, то зараз її може отримати будь-яка людина з достатньою самомотивацією, сидячи вдома, а не в навчальному класі. В цьому напрямку очікуються деякі зміни, про які я хочу розповісти.

Крім того, моя лекція присвячена новим синтетичним спеціальністям, коли об'єднуються напрямки, які раніше жодним чином не перетиналися. Наприклад, зараз можна легко отримати гарну освіту одночасно і в математиці, і в мистецтві. Раніше це не було доступно: треба було закінчити два навчальних заклади. Зараз можна отримати одну очну освіту, припустимо, з математики, і паралельно отримати досить якісні знання в галузі мистецтва за допомогою онлайн-курсів.

З моєї точки зору, подібний підхід відкриває широкі можливості. Я знаю приклади спеціальностей, які з'явилися саме таким чином. Так, якщо 20 років тому генні інженери були біологами за освітою, то зараз вони в першу чергу, програмісти. Стався синтез двох спеціальностей - програмування і біології, що призвело до появи генної інженерії. Думаю, таких спеціальностей буде все більше.

- Наскільки зараз популярна онлайн-освіта?

- Її роль настільки велика, що тепер можна взагалі не отримувати традиційну "оффлайнову" освіту. Багато провідних університетів, таких як Стенфорд, MIT та інші, відкрили курси онлайн-навчання. У підсумку відсутність вищої освіти вже не є якимось каменем спотикання для роботодавця. Якщо раніше здобувачу могли відмовити, тому що "без освіти не беремо", то тепер достатньо отримати диплом будь-якого другорозрядною інституту і доповнити його курсами провідних університетів. Подібний результат може бути сприйнятий роботодавцем як цілком хороше досягнення. У студента є три шляхи: здобути класичну очну освіту, онлайн-освіту або скомбінувати обидва типи.

- Але наявність диплома вузу все ще залишається обов'язковою вимогою для багатьох роботодавців?

- Цінність вищої освіти не в тих знаннях, які ти отримуєш, а в зміні світогляду. Якщо раніше його можна було отримати тільки в університеті, то зараз це можна зробити сидячи вдома. Одна справа, коли ти ходиш щоранку на навчання до університету, а інша - коли ти знаходишся вдома і замість розваг вмикаєш ноутбук і слухаєш онлайн-курс. Взагалі, я досі скептично ставлюся до онлайн-освіти як до основної. Але дуже позитивно дивлюся на неї як на додаток до очної освіти.

Однак я дуже великий консерватор в даному питанні, і не всі думають так, як я. Швидше навпаки, багато компаній сьогодні приймають на роботу людей без очної освіти, отриманої в вузі. Крім того, чимало роботодавців цінують онлайн-освіту навіть більше, ніж класичну. Адже це говорить про те, що людина сильніша в самодисципліні, в постановці завдань і досягненні цілей, ніж ті, хто кожен день їздив на навчання до університету.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme