Нова батьківщина зі знижкою: За скільки у мережі продають громадянство України та США

Глибини інтернету темні і сповнені "сюрпризів". Наркотики, зброя, крадені кредитки та навіть фейкове громадянство – усі ці послуги доступні за кілька кліків мишкою

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Нова батьківщина зі знижкою: За скільки…

 

 

У процесі написання статті про легкодоступність українського наркоринку ми наштовхнулися на пропозиції оформити собі паспорт громадянина України:

Щоправда, цінова політика такого оголошення сильно контрастує із подібними позиціями на ринку: у різних "супермаркетах" ми знаходили пропозиції зробити паспорт за суму від 11 000 грн до кількох тисяч та навіть мільйонів доларів.

Depo.ua пропонує поглянути, як виглядає ринок фейкових документів в Україні та за кордоном. Ми ознайомилися із найскандальнішими випадками із підробкою документів за останній час, поговорили з представниками Державної міграційної служби, Кіберполіції та Держприкордонслужби, з’ясували долю покинутих в ОРДЛО бланків українських паспортів та занурилися у тенета дарквебу. 

Пункт призначення – "ДНР"

Нещодавно контррозвідка СБУ повідомила про затримання при передачі коштів мешканки окупованого Донецька, яка "сприяла незаконній легалізації в Україні громадян Росії та бойовиків терористичних "Л/ДНР". 

Нас зацікавило, наскільки легко знайти та придбати подібну "послугу" на окупованих територіях. Враховуючи, що жоден із багатьох переглянутих магазинів не мав спеціалізації "фейкові документи для осіб з "Л/ДНР"", шукати довелося серед "своїх", вже перевіреним способом – на одному з відомих в Україні "наркоманських" форумів.

Може здатися, що ми звернулися не за адресою, втім злочинні доріжки тісні, і відгук надійшов доволі швидко - у приватні повідомлення невідомий скинув нік користувача Telegram, який, за його (чи її) словами, мав допомогти у вирішенні питання із оформленням українського паспорту. 

У переписці із наданим контактом (який не має у своєму профілі жодних даних, які дозволяють встановити його особу) ми вдали із себе росіянина, мешканця окупованих територій, у якого у квазіреспубліках виникли проблеми, і йому потрібно якомога швидше звідти забиратися. От, лишень, "біда" – у Росію "не можна ніяк", тож терміново потрібно придбати паспорт громадянина України.

Співрозмовник відповідає швидко і підтверджує, що із подібним проханням може допомогти. Ціна питання у рублях – 30 000, що за поточним курсом не дотягує і до 12 тисяч гривень (підозріло дешево).

 

Термін виробництва – 5 днів. Прописка – за конкретною адресою, і першою з пропонованих локацій спливає м. Бахмут. Хоча серед міст є варіації, але за оформлення прописки на більш західні регіони виростає і сума замовлення. Оплата – лише за допомогою KIWI, до того ж, гроші – вперед.

Нас також запевняють у тому, що замінити "у випадку чого" один український паспорт на інший – з іншим ім'ям та пропискою, не складе труднощів. Як гарантію про виконання послуг наш співрозмовник наводить свій магазин наркотичних речовин, який базується на вище згаданому форумі. ( а ці магазини зазвичай цінують власну репутацію).

На цьому спілкування із наркоторговцем закінчилося – ми обіцяли скинути гроші за 3 дні після переписки, але так і не вийшли на зв’язок.

Примітка: Говорячи про підробку українських паспортів на окупованих територіях, ми маємо розуміти, що там залишилося багато пустих бланків українських паспортів, що у теорії могли б використовуватися бойовиками так званих "Л/ДНР" для незаконної легалізації в Україні в тому числі громадян РФ та будь-яких потенційно небезпечних осіб. Детальніше про це – у третьому розділі матеріалу.

Перехід на "темну сторону"

Пошуки пропозицій продажу українських посвідчень особи продовжилися у так званому "даркнеті" – оверлейній мережі, для доступу до якої необхідне спеціальне ПЗ. Цікаво, що "Чорна п’ятниця" не оминула і цю сторону інтернету: так, один із найбільших магазинів фейкової документації на момент написання статті пропонував свою продукцію з великими знижками:

Тут в описі запевняють у повній конфіденційності особистої інформації, оформленні паспортів, ID-карток або ж водійського посвідчення без зайвих запитань, можливості компенсації "у випадку чого" та стислих термінах доставки. Останню обіцяють зробити максимально безпечною: "Ми пропонуємо потрійну вакуумну пломбу і стелс-упаковку для всіх замовлень, щоб її неможливо було виявити за запахом (собаки) або електронними аналізаторами". Додатково використовують "камуфляж" – відеоігри, приставки або будь-який невеликий електронний пристрій.  

Тут же можна зробити і український "паспорт". Ми написали адміністрації магазину з метою з’ясувати, чи займаються вони українськими документами, і нас запевнили, що це не спричинить проблем, а замовлення з нашої країни вже надходили:

"Гей. Ми мали справу з українськими документами, і це не спричинить нам проблем. Просто заповніть всю інформацію в розділі оформлення замовлення, і ми розпочнемо його виконання", – відповіли на наш запит.

На запитання, чи будуть документи зареєстровані у державних установах України, адже "нам потрібно трохи більше, ніж фейк", нам також відповіли ствердно.

"Наша команда зламає базу даних, тож ми додамо туди всі дані. У вас буде майже справжній документ!", - написано у повідомленні.

Втім, ці документи – все ж підробка (Хоча, судячи із рейтингу магазину, їх 7-річний досвід на ринку, відгуків та кількості покупців – якісна).

Про подібні втручання у внутрішні бази даних державних установ України ми надіслали запит до Кіберполіції та поспілкувалися із співробітницею відомства Юлією Квітко.

"Ми подивилися, – коментує Юлія. Можу сказати що зараз не зафіксовано втручань в державні бази даних, які працюють із паспортами українців. Це щодо саме державних баз даних, вони захищені".

Втім, вона зазначає, що у випадках із витіками особистих даних українців, у тому числі паспортних, "злив" – спеціальний чи ні, частіше відбувається не з державних органів, а з інших організацій. 

"Це можуть бути якісь банки, магазини, де люди надають свою інформацію для якихось дисконтних програм. Плюс, ми не виключаємо великий обсяг інформації щодо персональних даних, які є зараз в інтернеті. Їх також продають і великими об’ємами. Зазвичай інформація витікає з якихось організацій, які збирають інформацію і неналежним чином її зберігають. Вони аналізують цю інформацію для своєї роботи, але не особливо приділяють увагу її безпеці", – каже Юлія.

Тим часом, повернімося до паспортів у даркнеті: тут є компанії, які пропонують зробити не лише якісну підробку, але й нібито реальні  документи, з реєстрацією в усіх державних установах. Зокрема, ми знайшли пропозиції зробити "справжній паспорт громадянина" для таких країн, як Велика Британія, Франція, Німеччина, Канада, Нова Зеландія, Австралія та США.

"Ці країни мають одні з найбільш лояльних міграційних політик, і вони пропонують найширший спектр можливостей для своїх жителів і громадян. З паспортом будь-який з цієї країни ви можете вільно подорожувати по всьому світу без будь-яких додаткових віз, відкривати банківський рахунок в будь-якій країні. Ви навіть зможете брати участь у виборах по даному паспорту", – йдеться в описі продукції на ще одному давньому та відомому у даркнеті магазині.

Ціни на  документи тут  варіюються від 1799$ за паспорт Німеччини до 2299$ за паспорт Великої Британії. "Пакет нової особи" – паспорт + ID + водійське посвідчення та сім-карта обійдеться клієнту у суму до 2599$.

Оригінальність документів пояснюють "прямою співпрацею з державними установами через довірених осіб організації", що робить процес отримання  документів "максимально наближеним до законного. Ваші нові документи на 100% оригінальні а ім’я буде зареєстровано в усіх установах", – запевняє компанія, додаючи, що у комплекті до нових документів (і особистості) йде інструкція та список телефонних номерів підтримки 24/7, якщо з новим паспортом або посвідченням виникнуть проблеми.

Оплата послуг відбувається виключно у криптовалюті. Найпоширеніший варіант – біткоїн (BTC), але додатково більшість магазинів проводять транзакції в  лайткоїнах (LTC) та "ефірі" (ETH). 

На більш вузькопрофільних порталах ними часто пропонують поповнювати персональні онлайн-гаманці, інтегровані у сайт. Так, наприклад, роблять ось тут:

На цьому сайті у наявності 2 послуги – це купівля паспорту громадянина великої Британії (тут стверджують, що документи - оригінал) та відкриття банківського рахунку. Перше коштує 1000 фунтів стерлінгів, друге - 700. Щоправда, аби почати співпрацювати з власниками потралу, доведеться поповнити свій особистий гаманець на сайті та довести платоспроможність. До цього навіть функція листування буде вам недоступна.

Відгуків, на відміну від двох вище згаданих магазинів, тут немає, а сам сайт не входить у мережу "ТОП-маркетів" у даркнеті, тож викликає ще більші сумніви щодо надійності співпраці.

Є подібні пропозиції і "на поверхні". Так, за запитом у Google "купить украинский паспорт" легко натрапити на наступний сайт:

Тут пропонується зв’язатися із виробниками поштою. Телефон  – лише для постійних, перевірених клієнтів. Щоправда, в особистій переписці нам повідомили, що доставка фальшивих українських документів можлива лише по території Росії, на якій цей бізнес, очевидно, "цвіте та пахне".

Увага! Наша редакція не може стверджувати, що вище згадані "компанії" не займаються виключно аферами, і дійсно надають подібні послуги.

Нелегальна легалізація

Про випадки із підробками, можливості корупційних схем та долю  покинутих в зоні ОРДЛО бланків паспортів ми поговорили із представниками Держприкордонслужби та Державної міграційної служби.

Джерело Depo.ua у Держприкордонслужбі стверджує, що із великою кількістю випадків, де фігурують заздалегідь підроблені паспорти у відомстві не стикаються, а проблеми частіше виникають з інших причин.

"Зазвичай це якісь технічні ушкодження паспортів, які роблять їх недійсними і такі паспорти вилучаються. З технічною підробкою, зокрема закордонних паспортів, може впоратися обмежена кількість людей. Мають бути дотримані усі міри захисту, яких дуже багато, зокрема на наших, українських закордонних паспортах (які є одними із найбільш захищених у світі, – прим. ред.)", – каже наш співрозмовник.

Говорячи про підробку внутрішніх паспортних документів, зокрема на теренах ОРДЛО із використанням залишених там бланків, він зазначає:

"Справа у чому. Це не підробка. Це видача документа. Ми говоримо про бланки, які залишилися на окупованих територіях, в колишніх паспортних столах і у міграційній службі. Відповідно, там є наявність усіх печаток, які проставляються на внутрішньому паспорті і інших мір захисту…І ці бланки не підроблені, не здійснюється переклейка фото.

Все зроблене відповідно до тих механізмів, як це робиться на підконтрольній території. Єдине, що це робить абсолютна непідконтрольна нам установа або особа, у якої є це в руках, і, ймовірно, таким чином вони можуть легалізувати людей".

Представниця Державної міграційної служби Інна Ганенко на питання про статус бланків для паспортних документів громадян України на тимчасово непідконтрольних Україні територіях зазначає, що вони визнані недійсними.

"У нас є база недійсних та викрадених документів. І відповідно, всі бланки, які залишалися на територіях, які на той момент були окуповані, вся інформація по цих бланках – серія, номер паспорта, вони були внесені у базу даних недійсних документів. Тому користування ними виключено", - зазначає Ганенко.

Вона додає, що усі паспорти, видані до моменту окупації, є дійсними, а ті документи, які перебували на етапі незаповнених бланків були внесені у відповідний реєстр. "Ви можете на сайті ДМС зайти перевірити серію і номер документів якогось із бланків, і вам виб’є, що вони недійсні – буде світитися червоним", – додає Інна.

Втім, як свідчить свіжий випадок із підробкою документів, внесення недійсних бланків у "чорний список" зовсім не гарантує їх безкорисність, адже за певну суму коштів нечисті на руку чиновники легко можуть проігнорувати "червону відмітку".

Таким чином, повідомляється у сюжеті ТСН, на території України "легалізувався" офіцер російських спецслужб і так званий помічник із економічних питань нелегальної адміністрації окупантів у Донецьку. Мало того, що легалізувався, купив собі водійське посвідчення на "ліве" ім'я та оформив ідентифікаційний код, так ще й вів на території України бізнес, переганяючи до РФ крадені у нашій країні авто.

Фото: ТСН

"Аби оформити ідентифікаційний код, треба надати паспорт громадянина України. Він був у російського офіцера. В окупованому Донецьку чистих українських книжечок лишилось безліч. Але ще з травня 2014 в реєстрі МВС вони серед викрадених та втрачених. Українські податківці чомусь вирішили не зважати на те, що паспорт пробивається, як крадений, і надали усі необхідні документи новоспеченому бізнесмену з російськими погонами", – йдеться у повідомленні.

До того ж, паспорти, визнані недійсними та краденими можуть послужити злодіям, які під заставу такого документа здатні орендувати авто або ж узяти позику (далеко не у кожній організації з’ясовуватимуть статус наданого документу). Звісно ж,  без повернення.

Не оминає питання підробки і українські закордонні паспорти. Минулоріч, як передає "Цензор", в СБУ повідомляли про затримання у Європі 5 причетних до терористичних угрупувань осіб, у яких були українські закордонні паспорти "з елементами підробки".

У такій собі "лабораторії переробки" правоохоронці знайшли понад півтори сотні бланків, які мали бути знищені, акти на знищення анульованих паспортів та заяви-анкети. Також було знайдено 5 кліше міграційної служби, 8 кліше міграційних органів РФ, 13  бланків дипломів іноземних вишів, 88 печаток українських вишів, 9 дата-штампів Держприкордонслужби.

Фото: СБУ

При цьому в даному випадку у незаконній легалізації іноземців знову фігурують окуповані українські території. Цього разу – Крим, звідки злочинці налагодили купівлю внутрішніх паспортів громадян України. Потім ці паспорти підробляли під конкретних замовників, а на їх основі забезпечувалося виготовлення закордонних біометричних паспортів.

Є і більш "лайтові" підробки, які використовуються для дрібніших правопорушень та шахрайських задумів. Наприклад, цьогоріч в Угорщині оголосили вироки 51-му українцю, яких звинуватили у підробці документів під час отримання угорського громадянства.

Причина підробок – незнання "потенційними угорцями" мови країни, частиною якої вони збиралися стати. Тож знавці угорської за винагороду тимчасово прикидалися іншою особою за допомогою переклейки фото у паспортах, що дозволяло здати мовний екзамен замість потрібної людини. За повідомленням "Громадського радіо", шахрайська схема діяла із 2014 року.

Майбутнє в ID

Надію на зменшення кількості підробок дає поступова  заміна внутрішніх українських паспортів-книжечок на ID-картки, підробити які значно важче за паперові бланки.

"Наразі ми видаємо внутрішні паспорти – ID-картки, це захищені біометричні паспорти, де інформація про особу, яка знаходиться і на самій картці, і на чіпі у картці, і заноситься у єдиний державний реєстр, – каже Інна Ганенко, – І досі ми не володіємо інформацією про те, що була виконана підробка такого паспорту. Картка має і візуальні ступені захисту, і сам безконтактний електронний носій захищений сертифікатами. Підробити такий паспорт, або скопіювати його неможливо".

(Для захисту бланків та документів суворого обліку застосовуються спеціальні види паперу, фарби з широким спектром захисних властивостей, графічні елементи, нумерація, голографічні зображення, захисні плівки та технології персоніфікації документів, – прим.ред.)

Фото: ДМС

Наша співрозмовниця нагадує, що нові паспорти-книжечки  вже не видаються, а виключення можуть становити рідкісні випадки, коли є рішення суду уповноважити ДМС видати паспорт у формі картки для окремої категорії громадян, які за релігійними переконаннями не хочуть собі оформлювати ID-картку. 

"Наголошую, що це виключно за рішенням суду. Тобто, людина приходить із копією рішення суду, подає документи, пише заяву, і після того видається паспорт-книжечка. Але ж ви розумієте, що, по-перше, таких людей не надто багато. До того ж, такі паспорти йдуть на окремому контролі", – каже Інна.

На питання про те, на яких посадах людина має мати зв’язки, аби незаконно отримати легітимний український паспорт, Ганенко запевняє, що наразі це неможливо, адже робота міграційної служби побудована таким чином, що працюють front i back офіси, і одна людина буде приймати документи на оформлення паспорта, але рішення прийматиметься іншою особою.

"Коли приймаються документи на оформлення паспорта, вони приймаються підрозділами міграційної служби, потім вони обробляються територіальним органом. Після територіального органу уже нашим апаратом, департаментом паспортної роботи. Після цього  вони ще проходять перевірку у департаменті інформатизації. І після цього ще остаточно на якість, на інформацію на поліграфкомбінаті "Україна", перед друком таких паспортів", – каже Ганенко. 

Вона зазначає, що теоретично, для такої афери мала б діяти організована злочинна група, яка матиме людей на усіх рівнях не тільки міграційної служби, але і на поліграфкомбінаті "Україна", який підпорядковується Мінеконом розвитку, а із ДМС співпрацює за договором.

"Якщо продзвонити по цих оголошеннях в інтернеті (з пропозиціями оформлення паспорта за гроші, – прим. ред.), частіше за все, це просто шахраї, які намагаються таким чином отримати кошти, у тому числі видурити їх у якихось іноземців, які наївно приїжджають в Україну і шукають шляхи легалізувати себе і залишитися тут на типу як законних підставах, хоча законною підробку документів аж ніяк не назвати. І шахраї просто виманюють із них гроші, нічого не роблячи. І в результаті вони залишаються і без документів, і без грошей, обдурені у чужій країні", - каже Ганенко.

За її словами, у ДМС подекуди відслідковують такі повідомлення, і якщо у пропозиціях зазначене джерело потенційних послуг , то таку інформацію відправляють до департаменту економічної безпеки Національної поліції або ж звертаються безпосередньо до Національної поліції із заявою.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme