Центр радіочастот передумав йти в Європу

Державне підприємство "Український державний центр радіочастот" (УДЦР) звернулося до національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з пропозицією погодити зміни до Методики "Визначення зони покриття мережі цифрового наземного телевізійного мовлення стандарту DVB-T2"
Depo.Життя
4 серпня 2016 14:12
ФОТО: depo.ua

В Україні така мережа працює з 2011 року, її оператором є компанія "ЗЕОНБУД" і за інформацією ЗМІ зараз 14 мільйонів телеглядачів цієї мережі дивляться безкоштовно 32 національних канали, пишуть "Українські новини". Здавалося б, звичайна чиновницька рутина, але ряд галузевих експертів звернули увагу на скандальний характер змін запропонованих Центром радіочастот.

Інтрига полягає в тому, що діюча Методика була затверджена 31 січня 2015 року і повністю відповідає європейському законодавству, а УДЦР пропонує все повернути в епоху ще до "землемірних циркулів", так як точність навіть цих примітивних вимірювальних конструкцій у випадку вище, ніж те, що пропонує УДЦР.

Як не дивно, таке порівняння не гіпербола, а факт. Наприклад, Центр радіочастот хоче допустити до вимірювань прилади з похибкою вимірювання +/- 26 % (!).
Навіть важко уявити наслідки такої новації, якщо б її застосували в торгівлі. Реакція покупця, якому "точні" ваги відмірювали б 3,5 кг, замість сплачених 5 кг, була б дуже швидкою і конкретною.

Але при вимірюванні такими «точними» приладами зони покриття цифрової мережі ситуація буде ще абсурдніше. Наприклад, фактична зона покриття передавача розташованого в Києві дорівнює 45-ти площам міста Києва, так от УДЦР допускає, що вимірювальний прилад має право "не помітити" 20 з них. Тобто, Центр радіочастот пропонує узаконити в Методиці те, що прилад може помилитися на 17 тис. кв. кілометрів при вимірюванні зони покриття одного передавача, а їх у чинній цифрової мережі - 664.

Однак це ще не межа антиєвропейських пропозицій від Центру радіочастот. Якщо в європейському законодавстві і, відповідно, в чинній Методиці визначено 150 вимірювань, як мінімально допустима кількість вимірів для однієї зони покриття, то УДЦР пропонує обійтися тільки 5 вимірами, тобто знизити точність вимірювань зони в 30 разів. З цією метою у тексті Методики УДЦР пропонують збудувати цілий хитромудрий ланцюжок зі слів – "допускається", "у разі необхідності", "при неможливості виміряти" і т. д.

Якщо всі пропозиції УДЦР звести в загальний план, то вийде така дивна картина: допускаються до вимірів побутові прилади вкрай зниженої якості («мильниці»), в десятки разів зменшується кількість замірів, знижуються кваліфікаційні вимоги до технічного персоналу, який виконує вимірювання, встановлюється монополія УДЦР на проведення вимірювань, вводиться цілий ряд змін в регламент вимірювань, які дадуть укр. оригіналі у вимірах у десятки разів більше, ніж передбачено в чинній Методиці та нормативних документах Євросоюзу.

Фактично УДЦР пропонує узаконити ситуацію, коли результати вимірювань можуть в 11 разів (!) відрізнятися від факту. Але так як вони будуть зроблені за діючою Методикою, то ці "липові" результати отримають юридичну силу з усіма витікаючими обставинами. Виникає питання – навіщо УДЦР, який багато років позиціонував себе як інноваційне підприємство, яке працює за євростандартами, і ще три роки тому вважався найбільш професійним серед центрів радіочастот країн східної Європи, вирішив опуститься до такого відвертого абсурду і непрофесіоналізму?

Всі галузеві експерти одностайні у своїх висновках – Національній раді з телебачення і радіомовлення вдалося втягнути УДЦР у свої стосунки з компанією "ЗЕОНБУД". Вже два роки Нацрада безуспішно намагається висувати претензії до оператора цифрової мережі Т2. Але на сьогодні у Нацради залишився практично останній аргумент – мережа не покриває 95% населення. І так як "ЗЕОНБУД" категорично заперечує таке звинувачення і на доказ своєї правоти неодноразово публікував у ЗМІ карти покриття своєї мережі, а так само направляв до Нацради відповідні розрахунки і таблиці проведених вимірювань, то Нацрада вирішивла залучити в цю дискусію Центр радіочастот.

Але фахівці УДЦР розуміють, що проведення професійних вимірювань такої величезної мережі, як цифрова мережа "ЗЕОНБУД", дуже трудомістка і витратна. За оцінками фахівців, на це буде потрібно не менше року і більше 80 млн. гривень. Так і є дуже великі сумніви в тому, що буде отриманий результат на користь Нацради. Адже претензії висловлює лише регулятор, в той час як ряд провідних медіахолдингів, програми яких транслюються в цифровій мережі, публічно заявляли про те, що їх технічні служби перевірили покриття мережі і воно їх повністю задовольняє. Ось і згадали чиновники з Нацради і керівники УДЦР відомий вислів "батька всіх народів": "не важливо, як голосують, важливо, як рахують". І вирішили, що достатньо просто змінити Методику так, щоб можна було лише імітувати проведення робіт з вимірювання цифрової мережі, результат оголосити необхідний Нацраді.

Виходить, що у деяких представників влади змінилися тільки особи, а методи роботи залишилися колишніми - підкилимні домовленості, телефонне право, маніпуляції з нормативно-правовими документами.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя