Трудова міграція: Де, як і чи варто українцям шукати роботу за кордоном

За даними Держстату, на кінець 2019 року в Європі, Азії та Америці було офіційно працевлаштовано понад 1,3 млн українців, переважна більшість - в Польщі, Чехії та на Росії. Щороку кількість мігрантів в ЄС поступово зростає, що зумовлено збільшенням попиту на тимчасове працевлаштування (до 6 місяців) іноземців у сферах сільського господарства та туризму, а також - територіальною близькістю

Трудова міграція: Де, як і чи варто укра…
фото: 24tv.ua

Епідемія коронавірусу потроху іде на спад, все більше країн знову відкривають кордони для заробітчан з України, тож Depo.ua, за допомоги спеціалістів порталу з пошуку роботи за кордоном Layboard.com, розповідає, як українцю знайти роботу за межами своєї країни.

Головна перевага праці за межами України для заробітчан - рівень заробітної плати. Вузькопрофільні спеціалісти мають можливість заробляти до 3 тисяч євро в місяць в залежності від сфери, досвіду роботи та країни. А щоб від поїздки залишись тільки позитивні враження - необхідно знати основні правила та особливості працевлаштування за кордоном.   

Яку роботу за кордоном найчастіше пропонують українцям

Згідно зі статистикою Департаменту по соціальним питанням ООН за 2019 рік, більш ніж 5 млн українців живуть за межами рідної країни (в тому числі - на правах біженців та трудових мігрантів). З них - 57% жінки та 69% входять до вікової групи від 20 до 65 років. 

Популярні сфери працевлаштування:

 • - Будівництво та реставраційні роботи;
 • - Догляд за дітьми та особами похилого віку;
 • - Сільське господарство;
 • - Готельний бізнес;
 • - Транспортні перевезення;
 • - Торгівля;
 • - Низькокваліфікована праця на виробництві.

Тільки 24% з опитаних отримали можливість працювати по раніше отриманій спеціальності. 

Для більшості популярних вакансій основними вимогами до кандидатів є: досвід роботи від 2 років, вік від 20 до 55 років та достатній рівень знання іноземних мов для комунікації з колегами та клієнтами. 

Переважна більшість українців у 2020 році шукає роботу в Німеччині (54%), Польщі (34%), Італії та Іспанії (17%), збільшується зацікавленість мігрантів працевлаштовуватись і в таких країнах, як Литва, Фінляндія, Нідерланди, Чехія. 

Легальне та нелегальне працевлаштування за кордоном

Іноземці - не громадяни країн ЄС мають право проживати і працювати в країнах ЄС тільки за наявності дозвільних документів - робочої візи, закордонного паспорта, полісу медичного страхування та трудового договору з потенційним роботодавцем.

Праця без оформлення трудових відносин порушує права найманих робітників, котрі вимушені працювати 6 днів на тиждень по 12 годин за зміну, що суперечить чинному законодавству.  Рівень окладів також нижчий, ніж при офіційному працевлаштуванні. 

Проблематичною є і процедура переходу від одного роботодавця до іншого. Вимогою виступає повторна підготовка дозвільних документів. Робота на двох підприємствах одночасно також вважається нелегальною. Офіційне працевлаштування надає право вимагати: отримання оплачуваних лікарняних та відпусток, заробітну плату та умови праці згідно з договором, право на допомогу в екстрених ситуаціях. 

Скільки заробляють українці за кордоном

Основною причиною шукати роботу за кордоном для українців є високий рівень заробітної плати, який мінімум у 2-3 рази перевищує середньомісячну зарплату в Україні. 

Станом на 1 січня 2020 року, мінімальна заробітна плата (гарантована) по Європі становить:

 • - Бельгія - 1593 євро;
 • - Нідерланди - 1650 євро;
 • - Німеччина - 1584 євро;
 • - Франція - 1539 євро; 
 • - Іспанія - 1100 євро;
 • - Греція - 840 євро.

Найменші показники спостерігаються в Болгарії (343 євро), Латвії (530 євро), Туреччині (490 євро). В залежності від сфери працевлаштування, найманий робітник в ЄС має змогу отримувати до 3500-4000 євро/місяць. Рівень заощаджень з урахуванням оплати житла, харчування, трансферу може досягати 87%.

Більшість роботодавців надають безкоштовне житло та забезпечують трансфер з/на роботу, заробітчани часто самостійно оплачують харчування, вартість мобільного інтернету. 

Як і де знайти роботу українцію за кордоном

В залежності від освіти, досвіду роботи та знання іноземних мов існує декілька способів пошуку роботи за кордоном:

 1. Фріланс або співпраця з закордонною компанією віддалено (найбільш актуальний вид співпраці в період карантину через COVID-19). Співбесіди з роботодавцем відбуваються без фізичної участі обох сторін, виплата зарплат, авансів одразу на картку. Актуально для копірайтерів, менеджерів з продажу товарів та послуг, спеціалістів у сфері IT.

 2. Дошки оголошень. Вузькопрофільні спеціалісти або кандидати без досвіду роботи мають змогу працевлаштуватись через спеціалізовані портали. Роботодавці публікують актуальні на сьогодні пропозиції для співпраці, а кандидати обирають вакансії в залежності від своїх побажань та навичок, та відгуків про роботодавця. 

 3. Агенції. Спеціалізовані компанії самостійно займаються пошуком вакансій, підготовкою документів та переміщенням клієнтів до місця працевлаштування. Від кандидатів необхідне лиш надання оригіналів та копій документів, фізична присутність в посольстві при для отримання візи.

 4. Через знайомства. Знайти роботу можна і через родичів, друзів, котрі вже мають досвід роботи за кордоном. 

Ще один спосіб пошуку роботи за межами України - фактично по прибутті в обрану країну. Важливо пам’ятати, що працевлаштування по туристичній візі в ЄС вважається незаконним. Варто користуватись тільки перевіреними методами пошуку роботи та не погоджуватись на сумнівні пропозиції.

Шахраї - як виявити та захистись, шукаючи роботу за кордоном

Україна вважається одним з світових лідерів з експорту трудових ресурсів і міграції. Згідно з дослідженням Міжнародної організації з міграції, починаючи з 1991 року 260 тисяч українців постраждали від трудового та сексуального рабства в країнах Європи та Азії, з 13% усіх опитаних хоч раз погоджувались на сумнівні пропозиції.

П’ять головних правил допоможуть убезпечить та мінімізувати ризики стати жертвою шахраїв:

 1. Перевіряйте вимоги до вакансій та запропоновану заробітну плату з аналогічними пропозиціями на ринку. Наприклад, в Польщі при середній зарплаті в 1000 євро оклад для різноробів не може перевищувати 2-3 тисяч євро. 

 2. В країнах ЄС працевлаштування можливо виключно по трудовій візі (для контрактів будь-якої тривалості та типу).

 3. Якщо користуєтесь послугами агенції, уважно ознайомтесь з інформацією про неї в мережі, наявністю локального офісу, якістю сайту та відгуками. Краще віддавати перевагу компаніям з досвідом роботи від 3 років. 

 4. Ніколи, нікому не віддавайте оригінали документів.

 5. Обов’язково ознайомтесь з трудовим договором, запропонованими умовами праці та проживання. Про всяк випадок запишіть контактний номер та адресу посольства України в країні, де плануєте працювати. 

Переваги та недоліки роботи за кордоном

На сьогодні більшість населення замислюється про працевлаштування за межами України, переважно - в країнах ЄС. Доступність інформації про актуальні вакансії та спрощена юридична процедура працевлаштування дозволяє в 2020 році швидко знайти роботу спеціалістам навіть з мінімальним досвідом роботи та непрофільною освітою.

Основні переваги роботи за кордоном:

- Швидкі гроші. Середньомісячна заробітна плата в ЄС вища за українську в середньому в 3-5 разів (в залежності від країни та сфери працевлаштування). Кваліфіковані спеціалісти мають можливість заробляти більше 2 тисяч євро на місяць;

- Безпека та соціальні гарантії. Однією з вимог до офіційного працевлаштування виступає підписання трудового договору с роботодавцем. Документ нормує рівень заробітної плати, права та обов’язки обох сторін, умови праці тощо. Також працівники мають право на отримання оплачуваних лікарняних та відпусток. 

- Практика іноземних мов. Досвід роботи з іноземцями - це постійна практика мови та поява нових знайомств. 

Українці мають можливість претендувати як на отримання короткострокових контрактів (наприклад, для сезонних робіт), так і довгострокових з правом подальшого оформлення ППП (посвідки на постійне проживання).

Мінуси:

- Адаптація. Потрібен час для звикання до колективу, клімату, особливостей умов праці особливо в тому випадку, якщо у заробітчанина відсутній досвід роботи за кордоном. Період звикання в середньому займає від 1 до 3 тижнів. 

- Вимоги до найманих працівників. Фізичне та емоційне здоров’я є обов’язковим, так як для більшості вакансій передбачувана важка праця. Для деяких вакансій також передбачуваний 12-годинний графік роботи, з понеділка по суботу.

- Ризик виникнення непередбачуваних ситуацій. Ніхто не застрахований від травм, хвороб або зовнішніх факторів на кшталт змін у законодавстві щодо пересування та працевлаштування за кордоном. Завчасно дізнайтесь контактні дані посольства України  на той випадок, якщо виникне необхідність отримати своєчасну допомогу або екстрено повернутись додому.

Однією з гарантій безпечного працевлаштування виступає уважність при пошуку вакансій та підготовці пакету документів. Для більшості країн ЄС необхідна наявність: робочої візи, полісу медичного страхування та трудового договору з роботодавцем. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"