Трансплантація органів: Що зміниться для українців з новим законом

28 лютого, Верховна Рада ухвалила новий закон про трансплантацію органів

Журналіст відділу "Життя"
Трансплантація органів: Що зміниться для…

Depo.ua аналізував, що несе українцям щойно прийнятий документ. 

Отже, українська трансплантологія почала змінюватися із введенням в дію закону № 2427 "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині".

Можливість стати живим донором, як і раніше, передбачили для близьких родичів. Донорство залишили безоплатним за винятком кісткового мозку, адже у цій сфері знайти сумісного донора - велике везіння. Навіть у США вдало завершуються лише до 30% пошуків.

Для трупної трансплантації перспективи розширилися, адже тут родинні зв'язки між донором та реципієнтом необов'язкові. В Україні наразі діє так звана Презумпція незгоди. Тобто, за замовчанням, медики не можуть забирати органи в разі її смерті. Але з'явилася можливість оформити згоду на посмертне донорство. Тепер людина може написати відповідну заяву, а якщо передумає, то відкликати її. 

Інформація має міститися у єдиній системі даних - звісно ж, конфіденційних. 

Однак прогалини у нормативно-правовій базі значно ускладнювали реалізацію норм нового закону і, відповідно, проведення операцій із пересадки органів. Із введенням нового правового акту, таких проріх стає менше. 

- Відтепер дозволяється в окремих випадках донорство гемопоетичних стовбурових клітин від людей, молодших 18 років - опція, прописана у статті 20 Конвенції про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини.

Такі клітини найчастіше відбираються із пуповинної крові і використовуються, наприклад,  для відновлення процесу кровотворення при лейкозах та лімфомах. Аби людина, якій не виповнилося 18 років, стала донором стовбурових клітин, потрібен як її власний дозвіл, так і дозвіл її батьків. 

Така трансплантація можлива, якщо здійснюється для збереження життя реципієнта, немає іншого, повнолітнього донора або ж донор є рідним братом чи сестрою реципієнта. 

- Список родичів, від яких можуть пересаджувати органи, розширився. Тепер у нього додалися двоюрідний брат, двоюрідна сестра, рідна тітка, рідний дядько, рідний племінник, рідна племінниця. 

- Закріплюються права Національної служби здоров'я. Зокрема, у перелік організацій, які працюють із трансплантацією, додається "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення" - себто НСЗ. 

- Закон зобов'язує використання Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, але з початку наступного року. До цього трансплантаційна діяльність стандартним чином опиратиметься на паперові документи. 

- Доступ до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації отримують сімейні лікарі. Зафіксувати бажання стати донором після смерті людина може, просто прийшовши на прийом до медика, з яким уклала контракт, і написавши відповідну заяву. 

- Якщо раніше передбачалася можливість торгівлі анатомічними матеріалами з іншими країнами, зараз лишився лише рівноцінний обмін. Опція купівлі/продажу залишилася лише для гемопоетичних стовбурових клітин.  Такі зміни мають ускладнити маніпуляції навколо питання пересадки органів.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme