Трамп, Путін та 8 трильйонів: Найважливіше з "Paradise Papers"

Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) і його партнери опублікували архів документів бермудської юридичної компанії Appleby, яка займається реєстрацією офшорів

Трамп, Путін та 8 трильйонів: Найважливі…

Газета Süddeutsche Zeitung отримала документи від джерела і вони отримали назву "Paradise Papers", або "Райські документи" чи "Райське досьє".

Depo.ua публікує найважливіше з нього, що відомо на ранок понеділка.

Офшори Єлизавети II

Як пише BBC. "Райське досьє" показує, що близько 10 млн фунтів ($13 млн) із приватних статків королеви Єлизавети ІІ інвестовані у офшори. Їх у фонди на Кайманових островах і на Бермудах вкладало Герцогство Ланкастерське.

Герцогство керує приватною власністю королеви, яка становить 500 мільйонів фунтів.

Щоправда, у таких вкладення королеви немає нічого незаконного. Також немає даних про ухиляння Єлизавети ІІ від сплати податків.

Проте в оприлюднених документах видно, що гроші інвестовані у лізингову компанію BrightHouse, яку звинувачували у наживанні на бідних. Також "королівські гроші" знайдено в компанії Threshers. Ця мережа британських магазинів збанкрутувала, залишивши по собі 6 тисяч безробітних та 17,5 мільйоні фунтів несплачених податків.

Герцогство стверджує, що воно не причетне до рішень фондів, а також додає, що немає підтвердження, що королева знала про окремі інвестиції, які робились від її імені.

Росія і Трамп

Міністр торгівлі США Уілбур Росс, статки якого Forbes оцінював у $2,5 млрд, пов'язаний з російським нафтохімічним холдингом "Сибур". Один із співвласників "Сибура" - Кирило Шамалов, чоловік Катерини Тихонової, яку називають дочкою президента Росії Володимира Путіна.

За даними "Райського досьє", Россу через офшори належить 31,5% судноплавної компанії Navigator Holdings Ltd, одним з найбільших клієнтів якої є "Сибур". Як пише The New York Times, яке брало участь у розслідуванні до того, як Росс став акціонером Navigator, компанія здавала "Сибуру" у фрахт два газовози, а потім - чотири. З 2014 року компанія заробила на російському клієнті $68 млн.

Представник міністерства торгівлі США Джеймс Рокас заявив ICIJ, що Росс "ніколи не зустрічався" з Кирилом Шамаловим і іншими акціонерами "Сибура" - Геннадієм Тимченком і Леонідом Михельсоном. Рокас додав, що Росс приєднався до управління Navigator після того, як компанія почала працювати з холдингом з Росії.

13 друзів Трампа

Мінімум 13 осіб з найближчого кола президента США Дональда Трампа, у тому числі, троє високопоставлених членів адміністрації, четверо радників та шестеро донорів, стали фігурантами масштабного журналістського розслідування офшорних рахунків "Райське досьє".

В окремому списку під назвою "Впливові особи" з оточення Трампа у матеріалах розслідування вказані міністр торгівлі Вілбур Росс, державний секретар Рекс Тіллерсон та віце-голова наглядової ради Федерального резерву США Рендел Куарлес. У числі радників, які володіють офшорними рахунками, викритими журналістським розслідуванням, вказані інвестор нерухомості, радник та фундрайзер Трампа Томас Баррак – молодший; гендиректор компанії (найближчого союзника Трампа на Уолл Стріт) "Blackstone Group" Стівен Шварцман; радник президента, мільярдер з Уолл Стріт Карл Ікахн; та головний радник президента з питань економіки Гері Кохн.

Крім того, названі шестеро крупних донорів президентської кампанії Трампа: магнат казино Шелдон Адельсон; мільярдери-промисловці брати Чарльз та Девід Кохи (вказані як один контакт з Трампом); магнат нерухомості Джеффрі Палмер, топ-донор республіканців Пол Елліот Сінгер; магнат казіно Стів Уинн; гендиректор компанії Renaissance Technologies Роберт Мерсер.

Крім того, в документах фігурувало ім'я Джареда Кушнера, який є одним з найбільш високопоставлених радників Білого дому та зятем президента Трампа.

Кремль і соцмережі

Інвестор Facebook та Twitter - фонд DST Global - мав фінансові зв'язки з двома державними компаніями.

ВТБ Банк, який належить Кремлю, непомітно перерахував $191 млн у інвестиційний фонд DST Global, який використовував ці гроші для придбання великої частки в Twitter у 2011 році. Підконтрольна Кремлю компанія - енергетичний гігант "Газпром" - профінансував офшорну компанію, яка співпрацювала з DST Global по великим інвестиціям у Facebook, зазначається у "Райському досьє".

Друг Януковича і "ляшківець"

В офшорних паперах фігуруює екс-нардеп від "Партії регіонів" і товариш екс-президента Віктора Януковича Антон Пригодський, а також екс-віце-прем'єр радикал Валерій Вощевський.

Пригодський вважається єдиним акціонером ТОВ "Тюк" – компанії, яка зареєстрована на Мальті в 2013 році, основною діяльністю якої є "здійснення судноплавної діяльності", включаючи придбання суден.

Відповідно до фінансової звітності TUC, поданої в 2015 році, станом на 31 грудня 2014 року активи компанії оцінювалися приблизно в 6 мільйонів 600 тисяч доларів і складалися з будівництва суден. TUC також повідомив, що втрати склали близько 25,1 тисячі доларів, що дозволило йому не платити податки на прибуток в 2014 році, згідно з документом. Файл також показує, що TUC у липні 2015 погодився орендувати моторну яхту Santa Maria T, побудовану в Нідерландах, без імені користувача.

За даними реєстру Мальти, в грудні 2015 року Пригодський став акціонером Ala Int. Ltd. Це компанія, яка була заснована в 2011 році і мала кілька напрямків бізнесу, включаючи сільське господарство, управління майном і придбання прав інтелектуальної власності.

Вощевський значиться в реєстрі компаній Мальти як один з двох акціонерів і директорів Marfa Holding Ltd. разом із громадянином Мальтійської Республіки Марвичем Боргом. Марфа Холдинг був зареєстрований на Мальті 10 грудня 2013 року, у Вощевського - 1080 акцій, у Борга - 120.

"Вощевський, здається, не виявив свою зацікавленості у Марфа Холдингу, коли він обійняв посаду, але незрозуміло, чи він зобов'язаний. Був також певний спір про те, чи має він мальтійське громадянство після того, як питання було порушено членом парламенту України. Вощевський заперечував, що він є громадянином Мальти. Компанія з'явилася в "розпуску" в Мальтійському реєстрі компаній у жовтні 2017 року", - йдеться в "паперах".

Топ-менеджер "Нафтогазу"

На початку 2016 року на острові Мен для радника голови правління "НАК Нафтогаз України" Сергія Олексієнка була зареєстрована офшорна компанія. Її метою було виведення з України 1 мільйона доларів в обхід валютних обмежень, встановлених Національним банком.

Компанія Pioneer Foundation проіснувала близько 15 місяців з моменту реєстрації. Однак журналістам після вивчення документів так і не вдалося з'ясувати, чи здійснювалися через неї валютні трансфери.

Олексієнко стверджує, що ніякі грошові перекази через цю офшорну компанію не здійснювалися, і вона вже закрита.

Порошенко і офшор

У розслідуванні OCCRP (Центр розслідувань корупції та організованої злочинності), до якого долучилися й українські журналісти зі "Слідства-Іфо", йдеться і про Петра Порошенка. Süddeutsche Zeitung передала мережам журналістів-розслідувачів ICIJ та OCCRP документи, згідно з якими у червні 2014 року юристи з української фірми "Авеллум", яка представляє інтереси Порошенка, написали юристам з фірми "Еплбай" з острову Мен листа.

"Справа надзвичайно делікатна. Ім'я клієнта – Петро Порошенко. Ми працюємо над реструктуризацією його кондитерського бізнесу (Рошен). Для отримання доступу до міжнародних ринків ми збираємося збудувати нову холдингову компанію групи у Люксембурзі. Під ним буде голландський суб-холдинг, який володітиме всіма оперуючими компаніями. З податковими цілями над люксембурзькою компанією буде кіпрська фірма. Вона буде володіти офшорною компанією – ми надаємо перевагу БВО, але Острів Мен також може підійти… Вона буде володіти акціями та отримувати дивіденди. Продаж акцій у певний момент є можливою (якщо інвестор запропонує хорошу ціну)", - йшлося у документі.

Як пояснюють експерти, з цього випливає, що саме податкові цілі були метою створення принаймні однієї з трьох компаній, а продаж "Рошену", який був однією з передвиборчих обіцянок Порошенка, у листі згадується лише як опція.

"Порошенко ж пояснював необхідність створення офшорної структури, яка була збудована за описаним зразком, виключно потребою передати кондитерський бізнес у "сліпий траст", - зазначають журналісти.

За словами практикуючих юристів, з листа не випливає, що метою чи опцією при побудові офшорної структури, був траст і така структура не потрібна для того, щоб передати управління компанією у сліпий траст.

"Така структура потрібна, скоріше за все, якщо планується продаж, для оптимізації доходів від продажу", - пояснюють юристи.

У свою чергу юристи Порошенка наполягають, що структурували "Рошен" таким чином, що усі податки сплачувалися в Україні.

Наразі, за даними журналістів, "Рошеном" продовжує володіти нідерландська компанія.

8 трильйонів

"Райське досьє" показує, що найбагатші люди планети заховали в офшорах майже 8 трильйонів євро.

"Супер-багатії заховали в податкових оазах 7,9 трильйонів євро. Понад 600 млрд євро щорічно переміщуються транснаціональними корпораціями за допомогою податкових схованок", - йдеться в документах.

Гроші ховали в офшорах 19 острівних держав: Аруби, Багам, Домініки, Вануату, Самоа, Тринідаду і Тобаго та інших.

Як відомо, журналісти опрацювали 13,4 мільйонів файлів та виявили "податкові лазівки і резонансні ділові контакти високопоставлених осіб".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme