Трамп і коронавірус: Навіщо США відправляють ВООЗ на пенсію

У Білому Домі продовжують шукати винних у проблемах країни. Разом з Китаєм у солідному списку опинилася ВООЗ – у Трампа стверджують, що організація не змогла оперативно зреагувати на ризики та попередити пандемію
 

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Трамп і коронавірус: Навіщо США відправл…

Держсекретар країни Майк Помпео вкотре заявив, що масштаби пандемії, в тому числі, зумовлені затримкою, з якою світ зреагував на ризики. 

"Ми знаємо, що Китай знав про це принаймні у грудні і не діяв достатньо швидко. І ВООЗ через волю китайців не спромоглася оголосити про пандемію вчасно", – заявив вископосадовець в ефірі Fox News. 

Крім того, Помпео нагадав про намір Трампа припинити фінансування ВООЗ і наголосив, що країна обдумує створення власної агеніції, яка працюватиме з міжнародними операторами сфери охорони здоров'я (...) Якщо такі організації працюють, це добре, якщо ж ні, – ми не збираємося бути їхньою частиною", – акцентував держсекретар США. 

Одними заявами не обмежується, але і остаточних рішень немає – США призупинили фінансування ВООЗ на два місяці. Йдеться про доволі значну суму, адже у 2019-му країна виділила на роботу організації  $553 млн. Через перепони Білого дому у квітні не оприлюднено і щомісячну об'єднану заяву щодо пандемії COVID-19. За інформацією американських ЗМІ, ВООЗ навіть була готова піти Трампу на символічні поступки, але консенсусу не досягнули. 

Під час конфереції Великої сімки інші країни наголосили, що міняти коней на переправі нерозумно, а проаналізувати помилки можна було б і після закінчення пандемії. Європейські експерти переконують Трампа, що нові схеми, створені у кризових умовах і у прискореному темпі, можуть виявитися неефективними.

Понад 1000 організацій і фізичних осіб з усього світу підписали звернення до американського президента з проханням переглянути своє рішення. Мовляв, без ВООЗ приборкати коронавірус буде надзвичайно важко, адже лише ця організація має достатні потужності і довіру в усьому світі аби впливати на ситуацію.  Втім, у Білому дому наразі залишаються невблаганними. 

Частково Білий дім просто перекидає відповідальність: мовляв, керівництво країни спромоглося б уникнути пандемії і врятувати тисячі життів, якби не застаріла, занадто повільна і неповоротка організація, що виявилася неефективною проти інфекції. Адже якщо звинувачення на адресу Китаю – давня традиція господаря нинішнього овального кабінету з ще докоронавірусних часів, закиди у бік ВООЗ – щось нове і від них у американців ще немає оскоми.  Але чи є у закидах Трампа доля істини?

Як ВООЗ реагувала на початку пандемії

Вже 31 грудня Китай повідомив ВООЗ про випадки пневмонії невідомого походження. 3 січня заражених було вже 44. А через два дні організація оприлюднила першу заяву та рекомендації. Співробітники ВООЗ констатували, що дехто з пацієнтів працював на ринку в Ухані. Але, "за даними китайських дослідників", немає доказів, що є значний ризик передачі вірусу від людини до людини, і жоден медичний працівник ще не заразився.

Стверджувалося, що "ВООЗ не рекомендує жодних специфічних заходів для мандрівників". Якщо ж  гості міста помітять у себе симптоми респіраторного захворювання під час чи після подорожі, вони мають звернутися до лікаря.

13 січня перший випадок підтвердили у Таїланді, при цьому на прес-брифінгу наступного дня у ВООЗ заявили, що передача від людини до людини в цілому можлива, але переважно при дуже тривалому близькому контакті. 

23 січня визнали, що у Китаї розгортається надзвичайна ситуація, але ще невідомо, чи стане загроза міжнародною. Втім, визнали, що такий варіант можливий.  

Ще 3 лютого голова організації Тедрос Адханом Гебреісус закликав країни не закривати кордони від мандрівників, що їдуть з Китаю.

Відправити делегацію в Китай взагалі спромоглися лише 16 лютого. 11 березня визнали поширення COVID-19 пандемією. 14-го – що Європа стала новим епіцентром поширення хвороби. На той момент, зокрема, в Італії було 21 157 випадків і 1441 смерть, більшість європейських країн ввели обмежувальні заходи і одкровень від ВООЗ не потребували.

За понад п’ять місяців епідемії організація не спромоглася донести чіткі та зрозумілі відповіді, наприклад, щодо правильної обробки продуктів з супермаркетів. На сайті організації наголошується, що збудник живе до трьох діб на пластику та нержавіючій сталі, менше 4 годин на міді і менше 24 годин на картоні. Втім, "не зафіксовано жодного випадку передачі коронавіруса через їжу або упаковку для їжі". При цьому залишається під питанням, наскільки життєздатним може бути вірус, наприклад, на пляшці кефіру. Адже враховуючи риторику ВООЗ на початок епідемії в Ухані, "першим зафіксованим випадком" бути не хочеться.

Чимало непорозумінь виникло і щодо носіння масок здоровими людьми. ВООЗ активно торочила, що медичні маски їм ні до чого . Хоча купа досліджень показує, що ефект від них є і значний. Сама ж організація пише: "Якщо ви здорові, вам потрібно носити маску, лише коли доглядаєте за хворим". Якщо врахувати, що така людина має бути на самоізоляції і не нести загрози іншим, роль маски – все ж таки захищати її від передачі інфекції… Час від часу деякі експерти організації оприлюднювали іншу думку: маски не рекомендують носити ще й тому, щоб їх точно вистачило медичним працівникам.

Мета захистити медиків, звісно, благородна, але такі маніпуляції серйозно підривають довіру до організації.

Ефективність і фінансова залежність

Аморфність, а подекуди і бездіяльність ВООЗ можна вбачати в тому, що її фінансування залежить від лідерів держав та приватних донорів. Отже, аби вижити, таки треба з усіма дружити. Заминку, що вже коштувала світу 265,908 життів і економічного добробуту, може обернутися крахом бізнесів та політичних режимів, найчастіше пояснюють небажанням ВООЗ сваритися з Китаєм. Втім, громіздка за структурою організація і без Китаю воліє бодай наполовину тримати голову у піску. 

Навіть у ситуації форсмажору, коли світ бореться за сотні тисяч життів, такій організації комфортніше сховатися у бюрократичному коконі і час від часу белькотіти: "це ще не доведено", "немає достатніх підстав", "зібрано недостатньо доказів", немов би йдеться про  спокійні дослідження нових методів попередження зморшок. Від актуальних викликів ВООЗ фактично умиває руки, не втомлюючись радити іншим їх мити. "Надто швидке послаблення обмежень може призвести до впровадження нових карантинів", – супить брови організація, твердячи очевидну річ, аби потім голови держав не дорікнули, що їх не попереджали.  "Наразі немає свідчень, що люди, які перехворіли на COVID-19 і мають антитіла, захищені від повторного інфікування", – виступає ВООЗ проти так званих "імунних паспортів", не пояснюючи, чому досі не ініціювала дослідження на цю тему. 

Словом, світ ідеального порядку ВООЗ надто далекий від реального. І подекуди складається враження, що у ньому не лише зашторили всі вікна, але і провели dial-up Інтернет, тому організація змушена існувати у дуже сповільненому темпі. 

У порядку денному – не лише коронавірус

Втім, у організації чимало напрямків роботи – зокрема, ВООЗ бореться з поліомієлітом в країнах третього світу і забезпечує доступ найбідніших людей до харчів та засобів гігієни. Як пише The New York Times,  зокрема, лише 2,97% внеску США йде на боротьбу з надзвичайними ситуаціями на кшталт епідемій, а 2,33% – на їх попередження і контроль. Але і тут здається, що має йтися про час, коли таких епідемій немає… 

Додамо, що кожен з пуктів діяльності ВООЗ потребує окремого аналізу. Наприклад, у сфері боротьби з поліомієлітом головний гравець – Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту, що співпрацює з урядами країн і п'ятьма партнерами-організаціями, одна з яких – ВООЗ. Тож є варіант, що у визначених напрямках "нові схеми" Трампа і справді працюватимуть, а зекономлені гроші можна витратити ефективніше. 

Хоча важко не погодитися, що у розпал епідемії усувати хай неефективний та слабкий, але все ж хоча б якийсь центр координації, доволі ризиковано. Тим паче, що наразі хвороба дісталася до найменш захищених країн світу. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme