Скандали, роботи і автопілот: ТОП-5 технологічних трендів року

Технологічна революція триває, і рік, що минає приніс світу чимало змін

Журналіст відділу "Життя"
Скандали, роботи і автопілот: ТОП-5 техн…

Depo.ua зібрав найбільш значущі тренди та прориви 2018-го у сфері технологій.

Розумні міста

Якщо раніше йшлося переважно про розумний дім - з датчиками стеження, системами енергоефективності та Інтернетом речей, у нинішньому році "наділяють інтелектом" намагаються цілі міста.

Так, дочірня компанія Google Sidewalk Labs будує розумний район Quayside в Торонто. За планами, мешканців буде обслуговувати виключно безпілотний транспорт, а датчики фіксуватимуть, в тому числі, рівень шуму та забрудненості повітря. Наразі у проект вже вклали $50 млн, а Торонто обмежуватися не збираються. На черзі трансформація Сан-Франциско, Денвера, Лос-Анджелеса та Бостона.

Втім, розумні міста не є виключно прерогативою західного світу. Наприклад, Саудівська Аравія взялася будувати смарт-сіті Neom - на проект збираються виділити шалені $500 млрд. Проект передбачає фантастичні інновації - від електронного уряду і абсолютно екологічного транспорту до живлення за рахунок 100% відновлюваної енергії.

Слідувати тренду намагається все більше українських міст. А столичний стартап Kyiv Smart City відкриває освітні філії у 10 державних школах - учням запропонують освоїти основи урбаністики на факультативних заняттях.

Роботизація

Інтелектуальні амбіції міста намагаються втілювати, в тому числі, за допомогою роботів. Гігантські зусилля з роботизації міського простору робить міська влада Токіо, готуючись до Олімпіади 2020-го.

Зокрема, працюють над роботизованими таксі та смарт-візками, які зроблять пересування містом людей з обмеженими можливостями максимально комфортним, пише Smartcity press. Замінити роботами вирішили і штат перекладачів - машини спілкуватимуться з туристами 20 мовами.

Ще один лідер з роботизації - Сінгапур. Наприклад, у місті функціонують безпілотні таксі, гелікоптери та доставка пошти дронами. Щоправда, від безпілотних потягів метро у 2018-му вирішили відмовитися: без втручання людини виникало чимало проблемних ситуацій та затримок.

А от на готельних роботів у Сінгапурі не нарікають - нерідко саме вони прибирають кімнати, доставляють постіль і продукти.

У Дубаї роботів використовують у сфері транспорту, послуг і навіть у поліції. Зокрема, до 2030-го збираються замінити 25% полісменів машинами.

Причому з кожним днем завдання роботів стають все складнішими. Наприклад, у одному з госпіталів Гамільтона працює перший робот хірург-ортопед. Машина вчиться робити операцію на коліні, на черзі - операції на стегні.

Глобалізація штучного інтелекту

Група експертів оприлюднила щорічну доповідь з розвитку штучного інтелекту, пише ZDNet.

Якщо раніше фокусувалися переважно на США, наразі у доповідь потрапили досягнення розробників у Європі, Китаї, Південній Кореї та Японії.

Досліджували, в тому числі, кількість робіт, присвячених штучному інтелекту, у наукових виданнях. За цим критерієм Європа опинилася у лідерах з показником у 28%, за нею йде Китай з 25%, у США ж 17%.

Найчастіше науковці займалися розвитком машинного навчання та машинних нейромереж.

Китайці головним чином фокусувалися на інженерії, технології, аграрній сфері, США та Європа - на гуманітарних дисциплінах та медицині.

Знаково, що якщо три роки тому вакансій з роботи зі штучним інтелектом було близько 5,000, наразі їх вже 15000.

Значно зросла кількість скачувань Robot Operating System (ROS) - безкоштовного фреймворку для програмування роботів. Якщо у 2012-му скачувань було менше мільйона, зараз їх 15 млн на місяць.

"Можна очікувати розширення можливостей, а значить, зростання продажів та посилення впливу впроловж наступних кількох років. Ефект на виробництво буде значущим", - розповів Gizmodo один з укладників рейтингу Ерік Бринджолссон.

Страх і ненависть у соцмережах

Рік знаменувався потужними скандалами з витоком даних. Найглобальніший - історія з Cambridge Analytica, яка займалася передвиборчою компанією Дональда Трампа у 2016-му.

Як розвідали журналісти, компанія видобула дані 87 млн користувачів Facebook і вибудовувала адресну рекламну кампанію на основі особистих поглядів і вподобань.

Проблеми Цукерберга через скандал тривають. Зокрема, Велика Британія виставила компанії рахунок на $644 тис. через те, що власники соцмережі не попередили зловживання особистими даними. Але Facebook платити не згоден і подав на апеляцію.

Попри те, що мережею ширилися заклики видалятися з Facebook, за даними Statista, соцмережа таки продемонструвала приріст аудиторії у році, що минає.

Втім, рік дав мільйонам користувачів нове бачення соцмереж - не лише як зручного майданчика для комунікації, але і як інструменту маніпуляцій для бізнесу і політиків.

Падіння біткойну

Якщо у 2017-му аналітики малювали картинки майбутнього, де криптовалюти витіснили традиційні гроші, у поточному році футуристичний світ видався ілюзією.

Вкінці минулого року ціна 1 біткойна сягала $20 тис., наразі його вартість знизилася на 70%.

Думки самих гравців крипторинку традиційно протилежні. Наприклад, криптомільйонер Ерік Фінман в інтерв'ю Market Watch передрік крах біткойна.

"Біткойн мертвий, він надто фрагментований, є багато внутрішніх конфліктів.

При цьому цікавість до криптовалют залишалася високою. Зокрема питання "Що таке біткойн?" виявилося одним з найбільш популярних серед користувачів Google.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme