ТОП-9 проникливих фільмів про історію України

Фільм "Заборонений" про життя Василя Стуса збирає суперечливі відгуки і повні зали. І це ілюстрація того, що український глядач цікавиться власними героями і власною історією

ТОП-9 проникливих фільмів про історію Ук…

Depo.ua пропонує згадати інші стрічки, створені за останні вісімнадцять років. 

"Голод 33", 1991

Це перший художній фільм про Голодомор 1932–1933 років за мотивами повісті Василя Барки "Жовтий князь". За сюжетом стрічки, українська селянська родина намагається вижити під час голоду. Також у картині йдеться про встановлення радянської влади більшовиками на території України і збільшення завдяки терору тотального контролю партії над життям населення.

Голодомор довго замовчувався радянською владою або подавався як голод внаслідок посухи. Проте насправді він був наслідком колективізації та цілеспрямованих заходів керівництва СРСР на чолі зі Сталіним, щоб послабити національно-визвольні повстання українців і остаточно встановити радянську владу в Україні. Внаслідок Голодомору загинуло понад 4 млн осіб.

"Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939, 2010

Це документальна стрічка про Галичину напередодні та в перші роки Другої світової. До 1939 року вона входила до складу Польщі. Та з початком війни внаслідок "пакту Молотова-Ріббентропа" 17 вересня радянські війська вступають на Західну Україну і встановлюють свою владу за допомогою репресій. У стрічці використана архівна хроніка та інтерв’ю з очевидцями тих подій.

Упродовж наступних кількох років режисер Тарас Химич продовжував знімати документальні стрічки про Західну Україну. Протягом 2012–2015 років вийшли його фільми "Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919—1939", "Хроніка Української Повстанської Армії 1942—1954", "Легіон. Хроніка Української Галицької Армії 1918–1919".

"Поводир, або Квіти мають очі", 2014

За сюжетом стрічки 10-річний Пітер утікає від радянських агентів, що вбили його батька, американського інженера. Завдяки сліпому бандуристу Івану Кочерзі хлопцеві вдається вижити. Разом вони мандрують кількома українськими селами на самому початку Голодомору.

У стрічці також ідеться про масовий розстріл кобзарів після з’їзду, який начебто відбувся в Харкові в період 1932–1934 років. Проте історики неодностайні в достовірності цієї події, адже допоки не знайшли жодних документальних підтверджень про "розстріляний з’їзд". Він лише згадується в статтях та книгах кількох літераторів, і радше є легендою, хоча арешти мандрівних музикантів справді відбувалися.

Режисер Олесь Санін працював над стрічкою 10 років. Хотів відтворити у фільмі автентичну атмосферу 1930-х. Тому спеціально для зйомок полагодили перший трактор Харківського тракторного заводу, випущеного в 1931 році, відновили паротяг і гілку залізниці для нього, пофарбували будинки в Харкові, пошили сотні костюмів, понад сотню пар чобіт для кобзарів.

"Зима у вогні: Боротьба України за свободу", 2015

Це документальний фільм про Революцію Гідності в Україні протягом зими 2013–2014 років американського режисера Євгена Афінеєвського. Картина містить багато інтерв’ю з протестувальниками, медиками, священиками, митцями, які перебували на Майдані. Фільм знімали 28 операторів.

Світова прем’єра відбулася на Венеційському кінофестивалі 2015 року. Також стрічка отримала приз глядацьких симпатій на фестивалі в Торонто. А американський інтернет-провайдер Netflix став головним дистриб’ютором картини.

"Століття Якова", 2016

На основі однойменного роману Володимира Лиса зняли телевізійний 4-серійний фільм. За сюжетом, волинянин Яків прожив довгі сто років, що були насичені карколомними і мінливими подіями, як особистими, так і бурхливими суспільними змінами ХХ ст.

Він доволі розмірений і навіть подекуди пасивний сільський чоловік, проте історія на початку нової епохи не давала нікому спокою, особливо на пограниччі. Так він встиг послужити у польській армії, повоювати у Другій світовій, втекти з німецького концтабору, опинитися із родиною та односельчанами поміж конфлікту УПА і радянських спецслужб й пережити польсько-українську трагедію, яку згодом назвуть Волинською.

Забагато, як на долю однієї людини. Проте таким було життя у багатьох українців, що воювали у різних арміях, часто один проти одного, втрачали рідних, а потім знову відбудовували свої домівки.

"Кіборги", 2017

Художній фільм "Кіборги" – історія людей, які, незалежно від освіти, професії та мови, приїхали в ДАП захищати Україну. Це не лише воєнна історія, скільки історія про смисли. Цей фільм про те, за що воюють наші хлопці, про що вони думають і чим дихають. У фільмі є все – і внутрішні конфлікти, і любов, і дружба, і силу духу.

"Таємний щоденник Симона Петлюри", 2018

Драма розповідає про життя і діяльність голови Директорії і головного отамана УНР Симона Петлюри у період Української революції 1917-1920 років, а також у той час, коли Петлюра перебував у Парижі, в еміграції.

Роль Петлюри у стрічці виконав актор Сергій Фролов, Богдан Бенюк зіграв Михайла Грушевського, а Євген Нищук постав в образі Володимира Винніченка.

Картина створена Національною кіностудією імені Олександра Довженка за підтримки Держкіно і вийде на екрани восени цього року.

"Іловайськ 2014. Батальйон "Донбас", 2019

Картину про іловайську трагедію Іван Тимченко знімав майже три роки.  Бюджет стрічки склав 33 млн грн. 

Цікаво, що виконавець головної ролі Тарас Костанчук фактично зіграв у стрічці самого себе і спродюсував картину. 

Сценаристом фільму став журналіст і письменник Михайло Бриних. У роботі спирався та реальні історії воїнів і публікації у пресі.  

"Заборонений", 2019

Фільм описує останні роки життя Стуса, його боротьбу з системою і спроби опублікувати останню збірку віршів, яку він намагався передати з в'язниці на свободу. Сума державної фінансової підтримки картини становить 19,5 млн грн, при загальній вартості виробництва 38,1 млн грн.

Режисер фільму — Роман Бровко, продюсер — Артем Денисов, авторами сценарію виступили Сергій Дзюба й Артемій Кірсанов. У головних ролях: Дмитро Ярошенко, Віталій Салій, Олег Масленніков, Євгенія Гладій, Карина Шереверова, Діана Розовлян.

За матеріалами osvitoria.media

Нагадаємо, раніше Depo.ua пропонував переглянути голлівудські фільми, в яких згадуюється Україна.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook