Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса

Екс-президент Ізраїлю Шимон Перес, життя якого вчора обірвалося, був одним з найлегендарніших політиків минулого століття
Depo.Життя
28 вересня 2016 14:00
ФОТО: depo.ua
Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса
Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса

"Ми думали, що маємо завеликі мрії. А тепер розуміємо, що вони були не такими вже й великими. Мрійте про більше. Чим більші ваші мрії, тим більше ви здобудете", - радив Перес під час минулорічного візиту до Києва. 

Розмаху ж мрій і досягнень самого Переса можна лише позаздрити.

Depo.ua пропонує підбірку найцікавіших фактів з біографії ізраїльського лідера. 

1. Політик любив згадувати діда, равіна Гірша Мельцера, який ще в дитинстві прищепив йому любов до знань. "Він був для мене джерелом мудрості. Саме він познайомив мене з Торою і історією єврейського народу, разом з ним я вивчав Талмуд. А ще він умів грати на скрипці", - згадував Перес у інтерв'ю. Також завдяки діду Шимон вже у чотири роки почав писати вірші. 

2. Перес здобув освіту у Нью-Йоркському та Гарвардському університетах, стрімко розпочав кар'єру, майже одразу посівши посаду помічника гендиректора міноборони Ізраїлю. У  29 років сам став наймолодшим гендиректором міноборони в історії.

3. Завдяки Пересу оточеному ворогами Ізраїлю вдалося озброїтися до зубів - допомогли поставки зброї з Франції, співробітництво із США та Західною Німеччиною.

Шимон почав розвивати власну військову промисловість,  розгорнув ізраїльську ядерну програму, через що неодноразово зазнавав критики. Під його керівництвом був споруджений ядерний дослідницький центр в Сореку, де встановили невеликий ядерний реактор. У 36 років Перес посів посаду міністра оборони країни. 

4. У 1974-му році провів блискучу операцію "Ентебе" зі звільнення ізраїльських заручників в Уганді. Тоді терористи захопили в заручники пасажирів Air France. В результаті продуманної операції, яка тривала всього півтори години, 102 заручники були звільнені і доставлені додому. 

Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса - фото 1

5. У 61 рік Перес вперше став прем'єром Ізраїлю, у 84 роки - виграв президентські вибори. Політична кар'єра Переса загалом тривала 70 років. 

Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса - фото 2

Перез спілкується з мігрантами з Ефіопії

6. Політик став першим з ізраїльських лідерів, який погодився скликати мирну конференцію з конфлікту на Близькому сході. Зусиллями Переса-миротворця були виведені війська з Лівану, укладений ряд угод з Палестиною, підписаний мир з Йорданіє та розпочато діалог з Сирією. 

7. У 1994 році Перес отримав Нобелівську премію миру за безкровне врегулювання конфлікту на Близькому Сході, розділивши її з прем'єром Ізраїлю Іцхаком Рабином і палестинським лідером Ясиром Арафатом.

Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса - фото 3

8. У 2008-му році Перес був посвячений у лицарі Великого Хреста Ордену Святого Михайла і Святого Георгія Британської імперії.

9. У Шимона троє дітей і шестеро внуків. Хоча з дружиною Сонею політик відзначив золоте весілля, останні роки пара жила окремо. Соня померла у 2011-му році від серцевого нападу. 

Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса - фото 4

Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса - фото 5

10. Перес видав власну серію репортажів "Зі щоденника жінки", причому підписав її жіночим псевдонімом. Також написав серію історично-документальних книг. В Україні найбільше знають працю Переса "Новий Ближній Схід". 

11. Коли Пересу було 85 років, він написав вірші про мир, які відправив на популярний музичний портал, де співачка Лель поклала поклала їх на музику. Пізніше композицію "Молитва за мир" виконав Андреа Бочеллі.  

Трохи більше зрозуміти Переса як людину допоможуть його цитати, які активно поширюють в усьому світі. Адже політик без сумніву вмів надихати. 

"Ми, ізраїльтяни, мріяли про свою землю, але земля, яку ми отримали, не була мрією. Це був маленький клаптик, одна тисячна частина Близького Сходу. Ця земля не дуже добре до нас ставилася. Там були болота, москіти, пустеля на півдні, камені. Вибирати потрібно було між комарами і камінням. На ній було два озера – одне мертве, друге вимирало. Була знаменита річка – але і в ній води не було. Тобто води не було взагалі. Ніяких природних ресурсів теж не було – ані золота, ані нафти. Тоді говорили, що на Близькому Сході є два типи країн – нафтові країни і країни святі. Наша була абсолютно свята, тому що взагалі нічого не було (...) І ми подумали: найбільше багатство природи – це людина. Люди збагатили землю, а не земля народ"

Озброєний миротворець: ТОП-11 фактів і яскравих цитат Шимона Переса - фото 6

"Потенціал в усіх людей – дуже великий. Але всі вони трошки ліниві. Якщо хочете чогось досягти, треба працювати. Нічого не падає з неба. Ми в Ізраїлі дуже багато працювали. Що в цьому поганого? Не знаю... Люди йдуть у відпустку – це марнування часу. Мені вже 90, і я ніколи не був у відпустці. Мені кажуть: "Ти що ненормальний? Як же ж ти відпочиваєш?" А я волію працювати. Я від роботи отримую радість. І не будьте песимістами – це теж марнування часу, особливо коли часи міняються"

"Я не знаю, звідки люди беруть енергію, щоб проводити дні в неробстві і ліні. Як на мене, що працювати набагато цікавіше, ніж лінуватися. Господь Бог дав кожному з нас 350 мільйонів хвилин для життя. І людині треба вирішувати, що робити з усіма цими хвилинами. Можна їх витратити даремно. Але я думаю, самодисципліна в тому і полягає, щоб не витрачати час даремно. Адже втома - це теж явище психологічне. Я не втомлююся. У мене немає психологічної втоми, тому що немає кінця моєї допитливості, моїй цікавості"

"Місія людства - це дозволити кожній людині бути людиною, реалізувати свої можливості"

"Сучасна демократія - це не тільки рівність прав, це право кожної людини бути відмінним, бути іншим"

"Знаєте, з чого почалася цивілізація? З того, що людина винайшла дзеркало"

"У кожній війні є елемент засліплення"

"Ваше молоде покоління – чудове. Але що мене злить в них – вони зневажають політиків. Вони кажуть: політика корумпована, вона не для нас. Я відповідаю: ви чесні, ви хочете чесної політики – то ідіть і робіть чесну політику"

"Досвідчені лідери давно вже зрозуміли, що добра воля - це справжня сила. Більш потужна, ніж сила фізична. Щедрість - це могутність. Коли ти віддаєш - ти здобуваєш безліч друзів, коли ж ти забираєш, то наживаєш собі безліч ворогів. А вороги завжди обійдуться тобі дорожче, ніж друзі. Якщо хочеш бути лідером, то ти повинен служити, а не панувати. Завдання лідера - допомагати, а не давати команди"

"Ще люди запитують мене, як залишатися активним. Це дуже просто. Рахуйте подумки ваші досягнення і мрії. Якщо ваших мрій більше, ніж досягнень – значить, ви все ще молоді. Якщо навпаки – ви старі"

"Сьогодні мене вже не цікавить, що про мене говорять. Я знаю свою задачу і виконаю її до кінця"

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя