Тимчасове безробіття: На що жити без зарплатні

Під час весняного локдауну 2020 ринок праці України зменшився на третину. Згодом вакансій побільшало, але, за прогнозами, нинішні обмеження знову погіршать показники. Тож чимало українців на початку року стикнеться з безробіттям. А в такі періоди багатьом потрібен план Б

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Тимчасове безробіття: На що жити без зар…

 

Depo.ua пропонує коротку довідку про те, як отримати допомогу по безробіттю в Україні, де шукати підробіток на час пошуку full-time job та скільки можна заробити.

Я безробітний. Як отримати допомогу?

Варіант із державною підтримкою точно варто розглянути, якщо більшість або всю суму зі своєї заробітної плати ви отримували "білими", – тобто, офіційно. У такому разі можна буде розраховувати на допомогу у розмірі до 80% від зарплати.

Якщо ж раптом ви були працевлаштовані неофіційно, то у випадку, якщо вам менше 35 років (і у вас зовсім не було страхового стажу), ви отримаєте "мінімалку". Якщо старші, і у вас відсутній страховий стаж – ви не маєте права на допомогу по безробіттю. 

Лайфхак: Якщо ви плануєте звільнитися і згодом шукати роботу, кращим варіантом є звільнення за згодою сторін. У такому випадку ви можете отримати максимальний обсяг фінансової допомоги від держави, і виплати почнуть нараховуватися майже відразу.

Людина, яка втратила роботу, може звернутися до будь-якого зручного для неї центру зайнятості. Потрібні лише документи про підтвердження особи, трудова книга, та дві заяви: про надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю. 

Зверніть увагу, що на період карантину допомогу можна легко оформити онлайн.

Для оформлення заяви знадобляться:

Електронний підпис  (Якщо у вас його наразі немає, то зверніться до одного з акредитованих центрів сертифікації ключів, список яких можна переглянути за посиланням. Вартість послуги - близько 200 грн. Крім того, якщо ви користувач Приватбанку, то можете отримати електронний підпис у вашому кабінеті "Приват24". На період карантину виплата допомоги з безробіття здійснюється без особистого відвідування безробітним центру зайнятості з першого дня реєстрації.

Реєстрація у кабінеті громадянина на diia.gov.ua (без електронного підпису зареєструватися тут не вдасться) 

Соціальний рахунок (якщо у вас вже є банківський рахунок, на який здійснювалися виплати зарплати, пенсії, стипендії, то окремий рахунок вам не знадобиться)

Після цього ви заповнюєте анкету, обираєте зручний за розташуванням центр зайнятості (незалежно від місця реєстрації чи фактичного проживання), вводите номер соцрахунку й обираєте періодичність отримання виплат. Завантажуєте документи (паспорт, документи про освіту та останній вид роботи). Власне, це все, вашу заявку розглянуть протягом доби, а її статус буде відображено у вашому електронному кабінеті.

Також врахуйте, що отримуючи виплати по безробіттю, не вийде просто "просиджувати штані": у разі схвалення заявки, з вами зв’яжеться радник із центру зайнятості, щоб допомогти у пошуку роботи. Також є ймовірність, що вам запропонують перекваліфікацію, відвідування безкоштовних курсів та семінарів для того, щоб ви могли знайти кращу роботу.

Де підробити?

Таке питання може стати як перед безробітними, так і перед людьми, які отримують недостатній дохід. Нині через пандемію коронавірусу сектор фріланс-роботи отримав ще більший поштовх до розвитку. Зокрема, під час минулого локдауну до сервісу Freelancehunt приєдналися на 50% більше користувачів.  Половину ринку займає програмування, але є місце фахівцям і інших спеціальностей. То чому б не спробувати зараз?

Хто у виграші?

За даними фриланс-сервісу  Freelancehunt, пандемія по-різному позначилася на людях різних професій у 2020 році. Менше замовлень стало у архітекторів, бізнес-консультантів та фахівців із роботи з відео та аудіо. До прикладу, бюджети консалтингу двічі падали і склали 760 000 грн в лютому і 350 000 грн в березні.

Крім того, постраждали оператори, монтажери, аніматори та диктори — у цих сферах кількість замовлень впала на чверть. Зокрема через скасування великої кількості запланованих заходів, де могли б знадобитися їхні послуги. 

Натомість, зріс попит на юридичні послуги  – у 1.5 рази, а також на послуги бухгалтерів – у два. 

Фріланс-біржі – чудовий спосіб монетизувати навички або навіть хобі. Ми пропонуємо вам добірку кількох українських та зарубіжних платформ, які заробили репутацію надійних та безпечних посередників між роботодавцями та виконавцями.

Одна із найпопулярніших платформ в Україні – Freelancehunt, пропонує вельми симпатичні умови. Першочергово, ви не сплачуєте за використання сервісу – тобто, випробувати його можливості у "стандартному пакеті" можна безкоштовно. 

З вас візьмуть тільки невелику плату за реєстрацію (оплата складе 100 грн, 99 з яких ви отримаєте на свій особистий рахунок на сервісі), і зможете надалі використовувати для підключення додаткових опцій.

Крім того, приготуйтеся до доволі довгого процесу реєстрації та верифікації: на все піде мінімум година. Сайт запропонує перевірку особистості через ПриватБанк, двофакторну аутентифікацію для входу, можливості приховування своїх особистих даних, включно із прізвищем.

Тут, як і на більшості фріланс-бірж угода укладається наступним чином: замовник залишає оголошення про роботу, ви реагуєте на нього, залишаючи опис ваших умінь та навичок. Замовник обирає виконавця серед тих, хто відгукнувся і ви починаєте співпрацю. Комунікація відбувається безпосередньо на сайті, а надходження сповіщень на пошту можна налаштувати у профілі. 

Майже аналогічним чином працює фріланс-біржа Freelance.ua, де також можна зустріти широкий спектр спеціалізацій. 

Якщо ж вас не надихає перспектива працювати за комп’ютером, і ви більше схильні до роботи руками, придивитися варто до сервісу Kabanchik – тут можна знайти замовлення по ремонту, клінінгу, будівництву, встановленню операційних систем, послугах перукаря, послуг з доставки і… чого завгодно, для чого потрібна фізична присутність спеціаліста.

Крім того, тут є і традиційний фріланс із широким спектром спеціалізацій. 

Наприклад, середній чек на перукарські послуги – 370 грн, репетиторам в режимі "онлайн" платять в середньому 320 грн/год, за кур’єрську доставку – близько 160 грн.

Якщо ж ви добре знаєте англійську мову, вам є сенс придивитися до зарубіжних фріланс-бірж. Там вищі оплати, але відповідно, і вища конкуренція – тож особливо уважно поставтеся до свого портфоліо.

Fiverr

Це цікава біржа, зокрема своїм незвичним підходом до встановлення зв’язку між клієнтом та працівником.  Фрілансери можуть "вивісити" свої готові проєкти на широкий загал,  а потенційні роботодавці просто  шукають тих, хто підійде їм за стилем/навичками/рівнем роботи. Це чудова можливість для людей творчих професій, від дизайнерів до ілюстраторів.

Writer Access

Цей сайт чудово підійде для тих, хто працює із текстом: журналістів, письменників, копірайтерів, рерайтерів, редакторів та перекладачів. Серед переваг – вузька спеціалізація, контент-аналітика, оптимізація ключових слів і планувальник для полегшення роботи.

 Upwork

Ще одна хороша біржа, на якій, до того ж, є можливість підчепити клієнтів з відомих корпорацій на кшталт  Microsoft, Airbnb, Dropbox. Крім того, тут є простір для спільної обробки завдання та ретельний відбір усіх учасників процесу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme